بخش هایی از یک کامپیوتر و عملکرد آنها

بررسی اجزای یک کامپیوتر و عملکرد آنها به شما کمک می کند تا تمام اجزای حیاتی تشکیل دهنده یک کامپیوتر را درک کنید. اگر می خواهید در مورد رایانه شروع به یادگیری کنید، این یک مکان عالی برای شروع است. نه تنها نقطه ورود خوبی است، بلکه برای کنجکاوی نیز چیز خوبی است که باید بدانید.

دسامبر 15, 2021 - 14:32
 0  30
بخش هایی از یک کامپیوتر و عملکرد آنها
بخش های یک کامپیوتر

بررسی اجزای یک کامپیوتر و عملکرد آنها به شما کمک می کند تا تمام اجزای حیاتی تشکیل دهنده یک کامپیوتر را درک کنید. اگر می خواهید در مورد رایانه شروع به یادگیری کنید، این یک مکان عالی برای شروع است. نه تنها نقطه ورود خوبی است، بلکه برای کنجکاوی نیز چیز خوبی است که باید بدانید. دانستن اینکه قطعه چیست خوب است، اما ما عملکرد هر قسمت را توضیح خواهیم داد که به شما درک دقیق تری از آنها می دهد.

اجزای سیستم کامپیوتری

یک سیستم کامپیوتری از دو عنصر اصلی تشکیل شده است: سخت افزار و نرم افزار. سخت افزار کامپیوتر مجموعه ای از تمام قطعاتی است که می توانید به صورت فیزیکی لمس کنید. از طرف دیگر، نرم افزار کامپیوتر چیزی نیست که بتوان آن را لمس کرد. نرم افزار مجموعه ای از دستورالعمل ها برای کامپیوتر برای انجام عملیات خاص است. برای اینکه یک سیستم کامپیوتری کار کند به سخت افزار و نرم افزار نیاز دارید.

برخی از اجزای سخت افزاری مانند کیس کامپیوتر، صفحه کلید و مانیتور به راحتی قابل تشخیص هستند. با این حال، انواع مختلفی از قطعات سخت افزاری وجود دارد. البته گاهی این قطعات خراب می شوند که برای تعمیر آن ها می توان از پشتیبانی خدمات کامپیوتری کمک گرفت. تعمیرات قطعات کامپیوتر کار تخصصی است. مخصوصا برای شرکت های بزرگ که با تعداد بیشتری از تجهیزات کامپیوتری سر و کار دارند.

انواع کامپیوتر

قبل از بررسی اجزای مختلف، تشخیص دو نوع مختلف کامپیوتر مفید است: رایانه های رومیزی و رایانه های لپ تاپ. یک کامپیوتر رومیزی از یک کیس کامپیوتر و یک مانیتور، صفحه کلید و ماوس جداگانه تشکیل شده است. همانطور که از نام آن پیداست، این نوع کامپیوترها معمولاً روی میز قرار می گیرند و چندان قابل حمل نیستند.

بخش هایی از یک کامپیوتر با عملکرد آنها

در اینجا لیست کاملی از تمام قطعات سخت افزاری رایج رایانه و تجهیزات جانبی رایج مورد استفاده با آنها آمده است.

کیس کامپیوتر

این قسمتی است که تمام اجزای داخلی را برای تشکیل خود کامپیوتر نگه می دارد. معمولاً به گونه ای طراحی می شود که نصب مادربرد، سیم کشی و درایوها را تا حد امکان آسان کند. برخی از آنها به قدری خوب طراحی شده اند که به راحتی می توان همه چیز را مرتب و قابل ارائه نیز نشان داد.

کیس ها در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارند تا انواع مختلفی از اجزای کامپیوتر را در خود جای دهند و نیازهای مصرف کننده را برآورده کنند. عناصر طراحی می توانند از ساده تا بسیار پیچیده متفاوت باشند. شما می توانید یک قاب خاکستری ساده یا جعبه ای که همه جا دارای نورهای رنگی است تهیه کنید تا دیدنی به نظر برسد.

کیس ها، مانند بسیاری از چیزها، کیفیت متفاوتی دارند. می توانید آنها را از فلزات ارزان قیمت یا مواد با کیفیت خوب تهیه کنید که طراحی محکمی برای شما فراهم می کند.

مهمترین بخش کامپیوتر مادربورد

مادربرد همان برد اصلی است که مستقیماً داخل کیس کامپیوتر پیچ می شود. همه کارت‌های دیگر و هر چیز دیگری مستقیماً به مادربرد متصل می‌شوند، از این رو نام آن است.

CPU، RAM، درایوها، منبع تغذیه و موارد دیگر همگی به آن متصل می شوند.

عملکرد آن این است که همه اجزا را یکپارچه کند تا بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند و کار کنند.

یک مادربرد خوب تعداد زیادی از گزینه های اتصال را ارائه می دهد. همچنین دارای کمترین گلوگاه ممکن است. این به همه اجزا اجازه می دهد تا به طور کارآمد عمل کنند و حداکثر پتانسیل خود را همانطور که برای انجام آن طراحی شده اند برآورده کنند.

بدیهی است که با کاهش اندازه فیزیکی، شروع به محدود کردن گزینه‌های اتصال و عملکرد می‌کند.

کامپیوتر چند قسمت است؟

قسمت های مختلف کامپیوتر وجود دارد و نام آنها و تصویر زیر آورده شده است.

     نظارت کنید
     CPU
     صفحه کلید
     موش
     واحد ذخیره سازی
     واحد حافظه
     یو پی اس
     مادربرد
     واحد تأمین برق
     پردازنده گرافیکی
     کیس کامپیوتر
     چاپگر
     اسپیکر

همه این بخش‌ها برای کارکرد کامپیوتر نقش حیاتی دارند. هنگامی که این مؤلفه‌ها را تا حد ابتدایی درک کردید، احتمالاً زمان زیادی طول نخواهد کشید تا خودتان رایانه‌ها را تعمیر یا جمع کنید.

منبع شرکت خدمات شبکه و کامپیوتر پیشگام رایانه pishgamrayaneh.com

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مجله پوبل مجله اینترنتی پوبل به عنوان مکانی برای افزایش دانش و سطح آگاهی شما دوستان عزیز راه‌اندازی شد. هدف ما در مجموعه پوبل آشنایی همه مردم با حوزه‌های تکنولوژی، سرگرمی، هنری، علمی، وسایل نقلیه و سایر موارد است. امیدواریم مطالب مجله اینترنتی پوبل به نیازهای شما پاسخ دهد و شما را بیشتر با فناوری های جدید و روز آشنا کند. به امید فردایی با دانش بیشتر و افزایش معلومات همه مردم ایران