با ربات‌های انسان نمای ایران و جهان آشنا شوید

تاکنون فیلم‌های علمی تخیلی زیادی با حضور ربات‌هایی مشابه انسان، ساخته شده‌اند. این در حالی است که امروزه این دستاوردها رنگ واقعیت به خود گرفته و شاهد حضور حقیقی ربات های انسان نما در زندگی واقعی هستیم.

آگوست 3, 2020 - 08:20
 0  1001
با ربات‌های انسان نمای ایران و جهان آشنا شوید
معرفی ربات های انسان نما در دنیا

ربات انسان نما یکی از دستاوردهای شگفت‌انگیز بشر در علم رباتیک است. امروزه ربات‌ها جایگاه ویژه‌ای در دنیای علم دارند. آن‌ها به صورت خودکار عمل می‌کنند و جایگزین تلاش انسانی می‌شوند. برخی از آن‌ها طراحی مشابه انسان دارند و برخی دیگر خیر. درواقع در دنیای علم ممکن است بین طراحان در زمینه ربات‌های شبیه انسان و غیر انسان، اختلافاتی وجود داشته باشد.

humaniod robot / ربات های انسان نما

درواقع برخی از طراحان معتقدند تا زمانی که نیاز به طراحی شبیه انسان نباشد، لازم نیست ربات به صورت انسان نما طراحی شود. آن‌ها می‌توانند در مدل‌های دیگری مانند ربات‌های حیوان نما بوستون داینامیکس طراحی شوند. ما در این مقاله قرار است بگوییم ربات انسان نما چیست و تعدادی از پیشرفته ترین ربات های انسان نما را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

ربات انسان نما چیست؟

ربات های انسان نما ربات‌هایی هستند که طراحی آن‌ها از نظر ظاهری مشابه انسان بوده و می‌توانند با ابزارهای ساخته شده توسط انسان تعامل داشته باشند؛ به‌ عنوان‌ مثال جسمی را حرکت دهند یا در محیط کار وظایفی را انجام دهند. علاوه بر این، یک ربات انسان نما در ظاهر و چهره هم شباهت زیادی به انسان دارد.

این در حالی است که طراحی ربات های انسان نما نیز برخی از افراد را نگران می‌کند. آن‌ها نگران این موضوع هستند که با پیشرفت فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، روزی ربات‌ها بر انسان‌ها تسلط یابند؛ اما به طور کلی می‌توانیم امیدوار باشیم از آنجایی که ربات‌ها ساخته دست انسان هستند، نمی‌توانند به قدرت و درک و شعور انسانی دست یابند و از طرفی ربات انسان نما می‌تواند باعث تسهیل بسیاری از کارها شود و کارهایی را که برای انسان‌ها سخت است را انجام دهد.

 

تاریخچه ربات های انسان نما

در مورد تاریخچه ربات های انسان نما باید اشاره کنیم که ژاپنی‌ها اولین افرادی بودند که در دهه 70 میلادی توانستند ربات انسان نما بسازند. اولین ربات انسان نمای ساخت ژاپن می‌توانست به زبان ژاپنی صحبت کند و برخی از حالات چهره انسان را هم داشته باشد. در دهه 80 میلادی ربات های انسان نما می‌توانستند روی دو پا راه بروند و در دهه 90 نیز هوش مصنوعی ربات انسان نما پیشرفت کرد و شرکت هوندا با معرفی ربات آسیمو، اولین ربات انسان نمای انقلابی را در این زمینه ایجاد کرد. همین موضوع باعث شد تا طی دهه‌های آتی، تحقیقات و دستاوردها در این زمینه گسترش یابد.
human-and-robot2 / پیشرفته ترین ربات انسان نما

 پیشرفته ترین ربات های انسان نما در دنیا

راه رفتن یک ربات انسان نما روی دو پا کار بسیار سختی است و تکنولوژی پیچیده‌ای دارد. امروزه شرکت‌های تجاری زیادی نیز در حال سرمایه‌گذاری بر روی این نوع از فناوری‌های نوین هستند و در این زمینه رقابت‌های تنگاتنگی را در پیش گرفته‌اند که کدام محصول شباهت بیشتری به انسان دارد و می‌تواند کارهای بیشتری انجام دهد. درواقع این شرکت‌ها در تلاش هستند تا سه ویژگی نگاه، حرکات و رفتار انسانی را در ربات انسان نما شبیه‌سازی کنند. علاوه بر این ربات های انسان نما باید قابلیت تکلم، شنوایی، راه رفتن روی سطوح ناصاف، تشخیص چهره و گفتار را نیز داشته باشند.

گفتنی است که امروزه دنیای تکنولوژی نیز برای ساخت پیشرفته ترین ربات انسان نما گام‌های بزرگی برداشته است؛ اما هنوز راه‌ها و تلاش‌های زیادی لازم است تا هوش مصنوعی ربات انسان نما به اندازه‌ای پیشرفت کند که یک ربات بتواند دقیقا همانند یک انسان رفتار کند تا به عنوان بهترین ربات انسان نما در دنیا شناخته شود. با همه این‌ها در ادامه چند نمونه از بهترین ربات های انسان نما در دنیا را معرفی خواهیم کرد.

 

ربات انسان نمای سوفیا (Sophia)

/ سوفیا ربات انسان نما sophia

ربات انسانی زن سوفیا از ساخته‌های دکتر دیوید هانسون، بنیان‌گذار کمپانی هانسون رباتیک است. این ربات از زمان راه‌اندازی یعنی سال 2015 تاکنون به یک رسانه محبوب تبدیل شده است. به گفته دیوید هانسون، ربات انسان نمای سوفیا از قدرت هوش مصنوعی ربات انسان نما، پردازش داده‌های تصویری و همینطور تشخیص چهره سود می‌برد و می‌تواند حرکات انسان و حالات چهره وی را داشته باشد. همچین وی توانایی شرکت در مکالمات مختف را دارد و می‌تواند به سوالاتی درباره موضوعات از پیش تعیین شده مانند آب و هوا پاسخ دهد.

خوب است بدانید در سال 2017 بود که سوفیا از سوی عربستان سعودی تابعیت این کشور را گرفت و به اولین ربات دارای ملیت تبدیل شد. وی در نشست کنفرانس ابتکار در سرمایه‌گذاری‌های آتی در ریاض حضور داشت و زمانی که مجری بیان کرد ما تازه فهمیدیم سوفیا تابعیت عربستان را گرفته است، پاسخ داد که ار اینکه به عنوان یک ربات دارای ملیت است، احساس افتخار می‌کند. از طرف دیگر سوفیا در سال 2017 به سازمان ملل نیز معرفی شد و قرار است برای حفظ حقوق بشر و ارتقای برابری با این سازمان همکاری کند. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید سوفیا از نظر ظاهری نمونه شبیه‌سازی شده هنرپیشه معروف آدری هپبورن است.

 

ربات انسان نمای جونکو چیهیرا (Junko Chihira)

ربات انسان نما ساخت ژاپن/ Junko-Chihira

ربات انسان نمای Junko Chihira رباتی تحت توسعه توشیبا است. این ربات انسان نما ساخت ژاپن، توانایی باورنکردنی در برقراری تعاملات دارد و چهره آن نیز تا اندازه زیادی شبیه یک انسان واقعی به نظر می‌رسد. جونکو چهیرا در حال حاضر در یک مرکز اطلاعات گردشگری در توکیو کار می‌کند و به بازدیدکنندگان به زبان‌های ژاپنی، انگلیسی و چینی خوشامد می‌گوید و از طریق صفحه کلید قادر به تعامل با آن‌ها نیز است.

این ربات براساس فناوری سنتز گفتار توشیبا راه‌اندازی شده است که قادر بوده به سه زبان سخن بگوید؛ به‌طوری که Junko Chihira قادر خواهد بود به سوالات بازدیدکنندگان از آبشار توکیو پاسخ دهد. این در حالی است که سازندگان قصد دارند فناوری تشخیص گفتار این ربات را به سایر شرکت‌های فعال در این زمینه نیز عرضه کنند.

 

ربات انسان نمای اریکا (Erica)

Erica/ ربات انسان نمای اریکا

ربات انسان نمای اریکا توسط هیروشی ایشوگورو (Hiroshi Ishiguro)، مدیر آزمایشگاه رباتیک دانشگاه اوزاکا در ژاپن ساخته شده است. اریکا ربات انسان نما ساخت ژاپن و یک ربات انسانی زن بوده و به‌گونه‌ای طراحی شده است که می‌تواند به طور طبیعی با همکاران خود تعامل داشته باشد. وی مانند یک انسان، مهارت‌های مختلفی از جمله تشخیص صدا، ردیابی و داشتن حرکات طبیعی را دارد. او می‌تواند گردن، چهره، شانه و کمر خود را نیز با قدرتی که برایش برنامه‎‌ریزی شده است حرکت دهد. همچنین باید اشاره کنیم که ربات انسان نمای اریکا با یک صدای هماهنگ شده صحبت می‌کند و می‌تواند با حرکات چهره و زبان بدن با سایرین تعامل داشته باشد و به عنوان پیشرفته ترین ربات انسان نما شناخته می‌شود.

 

ربات انسان نمای Geminoid DK

پیشرفته ترین ربات انسان نما Geminoid-DK/ Geminoid-DK

ربات Geminoid DK دیگر ربات ساخته شده توسط هیروشی ایشوگورو است. این ربات در سال 2011 معرفی شد و طراحی ظاهری آن شباهت زیادی به هنریک شارفه (Henrik Scharfe)، استاد رباتیک دانشگاه آلبورگ در دانمارک دارد. طراحی این ربات 200 هزار دلار هزینه در بر داشته و نتیجه یک طراحی بسیار نزدیک به چهره انسان است که گاهی تمیز دادن آن از یک شخص واقعی به سختی ممکن است و شاید از این لحاظ بتوان آن را بهترین ربات انسان نما در دنیا معرفی کرد.

 

ربات انسان نمای نادین (Nadine)

ربات انسانی زن نادین/ Nadine

نادین، دیگر ربات انسانی زن است که در دانشگاه تکنولوژی نانیانگ سنگاپور توسعه یافته است. هوش مصنوعی ربات انسان نما در این دستاورد بسیار هوشمندانه بوده و این ربات قادر خواهد بود تا با استفاده از هوش مصنوعی، هنگام مکالمه از حرکات طبیعی دست و صورت استفاده کند. خوب است بدانید طراحی نادین به‌گونه‌ای بوده است که چهره‌ای مشابه Nadia Magnenat Thalmann، رئیس آزمایشگاه MIRALab در دانشگاه ژنو دارد. این ربات انسانی زن با کمک نرم افزار تشخیص چهره قادر به یادآوری چهره افراد است و حتی می‌تواند مکالمات قبلی را نیز یادآوری کند. خوب است بدانید که نادین به طرز باورنکردنی اجتماعی است و قادر است خوشحال یا غمگین شود و احساسات شخصی خود را هنگام مکالمه و برقراری تعامل بیان کند؛ به همین دلیل به عنوان پیشرفته ترین ربات انسان نما می‌تواند معرفی شود.

 

ربات انسان نمای چینی Jia Jia

jia-jia/ ربات انسانی زن چینی جیا جیا

ربات انسانی زن Jia Jia توسط یک تیم چینی در دانشگاه علم و فناوری چین توسعه یافته است. این ربات چینی قادر به حرکت بازوهای خود بوده و می‌تواند در مکالمات انسانی شرکت کند. همچنین تغییر حالات چهره نیز از ویژگی‌های دیگر این ربات انسان نما محسوب می‌شود. خوب است بدانید در حین صحبت، لب‌ها و چشم‌های جیا جیا هماهنگی خوبی با هم دارند و همین ویژگی باعث شده است تا جیا جیا به عنوان پیشرفته ترین ربات انسان نما در چین شناخته شود. جالب است بدانید وی سازندگان خود را ارباب (Lord) خطاب می‌کند.

 

ربات انسان نمای سورنا (Surena)

/ سورنا جدیدترین ربات انسان نما ایرانی /surena

سورنا اولین ربات انسان نما در ایران است. این ربات اکنون در نسل سوم خود که به عنوان جدیدترین ربات انسان نما در ایران شناخته می‌شود، ویژگی‌های جالبی دارد و نسبت به نسل پیشین خود ارتقای قابل توجهی نیز داشته است. اکنون سورنا 3 می‌تواند از پله‌ها بالا برود، ببیند و صحبت کند. خوب است بدانید ساخت این ربات توسط دانشگاه تهران صورت گرفته و 70 تن از متخصصین ایرانی علم رباتیک، کامپیوتر، کنترل، مکانیک و غیره نیز در طراحی آن نقش داشته‌اند. سورنا به عنوان بلند قامت ترین ربات انسان نمای جهان نیز شناخته می‌شود و به عنوان پیشرفته ترین ربات انسان نما در ایران، هنوز راه درازی را در پیش دارد تا بتواند مانند یک ربات انسان نما عمل کند.

ربات‌های انسان نما شاید غایت تلاش فعالین عرصه رباتیک باشند؛ اما در این عرصه فعالانی هستند که با این قضیه مخالفت می‎‌کنند و از پیشرفت هرچه بیشتر هوش مصنوعی ربات انسان نما در هراسند. آن‌ها معتقدند که ممکن است روزی ربات‌های انسان نما به نابودی انسان‌ها روی بیاورند؛ اما در طرف مقابل بسیاری نیز از این پیشرفت‌ها به وجد می‌آیند. در پاسخ به دسته اول باید بگوییم ازآنجایی‌که این دستاوردهای فناورانه ساخته خود بشر است، این قضیه قابل کنترل بوده و می‌‎توان بیشتر به مفید بودن ربات های انسان نما امیدوار بود. خوب است بدانید ربات‌های انسان نما با قابلیت‌های منحصربه‌فرد می‌توانند جایگزین‌های خوبی برای کارهایی باشند که انجام دادنشان برای انسان‌ها سخت و در مواردی نشدنی است.

در این بین موسسات علمی مختلف در تلاش هستند تا پیشرفته ترین ربات انسان نما که بتواند توانایی هرچه بیشتری در شبیه‌سازی انسان داشته باشد را طراحی کنند. نظر شما درباره این ربات های انسان نما چیست؟ شما در کدام دسته قرار دارید: موافقان یا مخالفان این ربات‌ها؟ لطفا در قسمت کامنت‌ها، نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مجله پوبل مجله اینترنتی پوبل به عنوان مکانی برای افزایش دانش و سطح آگاهی شما دوستان عزیز راه‌اندازی شد. هدف ما در مجموعه پوبل آشنایی همه مردم با حوزه‌های تکنولوژی، سرگرمی، هنری، علمی، وسایل نقلیه و سایر موارد است. امیدواریم مطالب مجله اینترنتی پوبل به نیازهای شما پاسخ دهد و شما را بیشتر با فناوری های جدید و روز آشنا کند. به امید فردایی با دانش بیشتر و افزایش معلومات همه مردم ایران