معرفی و بررسی بهترین و خنده دارترین سریال‌های طنز ایرانی

سریال های طنز ایرانی از پرمخاطب‌ترین آثار تلویزیون کشورمان هستند و دیدن کمدین‌های مطرح در این سریال های خنده دار برای مخاطب جذابیت زیادی دارد. در این مقاله بهترین سریال های کمدی ایرانی را معرفی کرده‌ایم.

اکتبر 10, 2020 - 08:10
 0  1105
معرفی و بررسی بهترین و خنده دارترین سریال‌های طنز ایرانی
خنده دارترین و بهترین سریال های طنز ایرانی

سریال های طنز ایرانی همواره جذابیت بالایی برای مخاطبان داشته‌اند؛ به طوری که اغلب افراد، سریال های کمدی را به سایر ژانر های موجود ترجیح می‌دهند و بسیاری از کارگردانان برای جذب مخاطب بیشتر و ارتباط گرفتن با مخاطب عام، حتی برای یک بار هم که شده به سمت این ژانر می‌روند. در این مقاله قصد داریم برخی از سریال های کمدی ایرانی که در سه دهه اخیر هم توجه بسیار زیاد مخاطبان ایرانی را جلب کرده‌اند و هم تحسین منتقدان و رسانه‌ها را برانگیختند بررسی و به شما همراهان پوبل معرفی کنیم. همراه ما باشید تا با بهترین سریال های طنز ایرانی آشنا شوید.

بهترین سریال های طنز ایرانی / بهترین سریال های کمدی ایرانی / سریال های ایرانی طنز تلویزیون

بهترین سریال های طنز ایرانی دهه 70

تا  قبل از دهه هفتاد سریال ها و برنامه‌های نمایشی تلویزیون به شدت تحت تاثیر فضای سخت و بسته حاصل از جنگ و انقلاب بود و نهایتا نمایش‌های سرگرم‌کننده داستانی و آیتمی آن هم در حدی که فقط بتواند برای لحظاتی فضای سنگین تلویزیون را تلطیف کند، رواج داشت. عملا ساخت و پخش سریال های طنز ایرانی از اوایل دهه هفتاد و بطور جدی با دو مجموعه «سال خوش» و «ساعت خوش» آغاز شد. «ساعت خوش» منبع غنی از جوان‌های بااستعدادی بود که این روزها هرکدام به کمدین‌های بزرگ تبدیل شدند و هنوز که هنوز است سینما و تلویزیون کشور در زمینه طنز دارد از کمدین‌های «ساعت خوش» استفاده می‌کند. پس از «ساعت خوش»، ساخت آیتم‌های طنز رواج پیدا کرد و تا پایان دهه هفتاد کمدی‌های آیتمی خوراک اصلی طنز تلویزیون را تامین ‌می‌کردند.

 

ساعت خوش

بهترین سریال های طنز ایرانی / سریال های ایرانی طنز / سریال های خنده دار ایرانی

 • نوع طنز: آیتمی، کمدی فانتزی
 • سال پخش: 1374
 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسندگان: داوود اسدی، ارژنگ امیرفضلی، رضا شفیعی‌جم، رضا عطاران و مهران مدیری
 • بازیگران: مهران مدیری، رضا عطاران، رضا شفیعی جم، ارژنگ امیرفضلی، حمید لولایی، نصرالله رادش، پوپک گلدره، فاطمه هاشمی و…

سریال «ساعت خوش» به کارگردانی مهران مدیری می‌تواند در لیست بهترین سریال های کمدی ایرانی قرار بگیرد و نکته بسیار مهمی که درباره این مجموعه وجود دارد، موضوع متفاوت آن است. نوع طنز این سریال با سریال‌های زمان خود فرق بسیاری داشت و برخلاف سریال های طنز ایرانی دیگر پیام اخلاقی خاصی نداشت.

این سریال 25 سال پیش یعنی سال 1374 به صورت هفته‌ای یکبار (روزهای پنجشنبه) از شبکه 2 پخش می‌شد اما در همان سال روزنامه کیهان مطلبی بر علیه این مجموعه منتشر کرد که توقف پخش آن را به همراه داشت، این اتفاق در آن زمان برای تمامی کادر این سریال عجیب بود. بعد از این توقف، تمامی عوامل این سریال ممنوع‌الکار شدند. مهران مدیری در مصاحبه‌ای در این باره گفت: « ما هیچکداممان در آن دوره هیچ کاری از دستمان برنمی‌آمد و تمام موهای من در آن چهار سال ممنوع‌الکاری سفید شد!»

 

سیب خنده

بهترین سریال های طنز ایرانی / بهترین سریال های کمدی ایرانی / سریال های ایرانی طنز تلویزیون

 • نوع طنز: آیتمی، کمدی موقعیت فانتزی
 • سال پخش: 1376
 • کارگردان: رضا عطاران، شیرین جاهد
 • نویسندگان: رضا عطاران، شیما بحرینی، مجید صالحی
 • بازیگران: جواد رضویان، مجید صالحی، یوسف تیموری، بهراد خرازی و امیر غفارمنش

پس از اینکه تمام عوامل ممنوع‌الکار شده سریال «ساعت خوش» اجازه فعالیت پیدا کردند، به دلیل دستورالعمل سازمان نمی‌توانستند با هم همکاری داشته‌ باشند. به همین دلیل رضا عطاران با کشف چندین استعداد و میدان دادن به آنها اولین سریال خود را با عنوان «سیب خنده» برای گروه کودک ساخت. این سریال طنز آیتمی با وجود اینکه برای مخاطب کودک و نوجوان ساخته شده بود، اما به دلیل آیتم‌های خلاقانه و فانتزی با کمدی بالا در میان تمام سنین و اقشار محبوب و پرمخاطب شد.

 

این چند نفر

معرفی سریال های طنز ایرانی / سریال ایرانی کمدی

 • نوع طنز: آیتمی، کمدی فانتزی
 • سال پخش: 1378
 • کارگردان: مهران غفوریان
 • نویسندگان: رضا عطاران، رضا شفیعی‌جم
 • بازیگران: مهران غفوریان، بیژن بنفشه‌خواه، رضا شفیعی‌جم، ارژنگ امیرفضلی و فلامک جنیدی

«این چند نفر» یک سریال طنز ایرانی آیتمی بود که چهار شخصیت اصلی داشت و آیتم‌های آن با یک خط قصه به یکدیگر مرتبط می‌شد. چهار برادر که اسم هر چهار نفرشان هژیر بود و یک خواهر هم داشتند که با نام خواهر هژیرها شناخته می‌شد. در کنار این کاراکترها، مهران غفوریان یک نقش دیگر هم بازی می‌کرد که لحن حرف زدن بسیار بامزه‌ای داشت و عموی هژیرها نامیده می‌شد. هژیرها در زمان خودش بسیار پرمخاطب بودند و کارهای عجیب و غریبشان کمدی فانتزی جالبی را ارائه می‌داد.

 

سریال‌ های کمدی ایرانی دیگر دهه هفتاد

علاوه بر سریال های طنز ایرانی که ذکر شد، در این دهه مجموعه‌های طنز آیتمی زیادی ساخته شد. «جنگ 77»، «ببخشید شما»، «پلاک 14»، «قطار ابدی» و «نود شب» از جمله آثار کمدی پرمخاطب تلویزیون بودند. در اواخر این دهه مرضیه برومند با سریال «هتل» استارت سریال‌های داستانی اپیزودیک کمدی را زد.

 

بهترین سریال های طنز ایرانی دهه 80

در اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد سریال های طنز ایرانی از مدل آیتم‌های طنز کوتاه خارج شد و به سمت داستان‌های اپیزودیک پیش رفت. از مهم‌ترین سریال‌هایی که این ویژگی‌ها را داشتند و بسیار هم دیده شدند، سریال‌های «کارگاه شمسی و دستیارش مادام»، «زیر آسمان شهر» و «پاورچین» را می‌توان نام برد. مهران مدیری و مهران غفوریان، با ساخت دو سریال پرمخاطب، به همراه یکدیگر سریال‌های نودشبی طنز را در این دهه بنیان‌گذاری کردند.

 

زیر آسمان شهر 1

طنز ترین سریال های ایران / خنده دارترین سریال های ایران / سریال های طنز ایرانی فاخر

 • نوع طنز: کمدی خانوادگی
 • سال پخش: 1380
 • کارگردان: مهران غفوریان
 • نویسندگان: رضا عطاران، سروش صحت، محمدرضا آرین
 • بازیگران: حمید لولایی، کامران ملک مطیعی، مهران غفوریان، نصرالله رادش، پرستو صالحی و…

سریال «زیر آسمان شهر» نیز یکی از بهترین سریال های کمدی ایرانی است که زندگی قشرهای مختلف را در یک ساختمان به تصویر می‌کشد. این سریال که در هر اپیزود، داستانی طنز و خانوادگی را روایت می‌کرد در سه فصل به روی آنتن رفت که در هر سری ترکیبی متفاوتی جلوی دوربین آمدند. در یکی دو سال اخیر عوامل این مجموعه تصمیم داشتند تا سری چهارم این سریال را بسازند، اما مرگ ملکه رنجبر و نبود اغلب بازیگران قدیمی باعث توقف ساخت این سریال شد.

در این سریال بازیگرهای زیادی جایگزین شدند که مجید صالحی یکی از آنها است. او به دلیل اینکه یوسف تیموری عمل زیبایی انجام داده بود، جایگزین او در این سریال شد. کامران ملک مطیعی نیز به دلیل ممنوع‌التصویر شدن نتوانست در سری دوم و سوم همراه گروه باشد.

منتقدین اما با ادامه دادن این سریال در سری‌های دوم و سوم موافق نبودند و آن را یک الگوی ناموفق دنباله سازی در تلویزیون دانستند و این موضوع به طوری جدی شد که اکبر عبدی به دلیل تکراری بودن سوژه و جدا شدن نویسندگانی مانند رضا عطاران و سروش صحت از مردم عذرخواهی کرد.

 

بدون شرح

لیست سریال های کمدی ایرانی / تمام سریال های طنز ایرانی

 • نوع طنز: کمدی خانوادگی
 • سال پخش: 1381
 • کارگردان: مهدی مظلومی
 • نویسندگان: سروش صحت، پیمان قاسم‌خانی، امیرمهدی ژوله، ریما رامین‌فر و خشایار الوند
 • بازیگران: فتحعلی اویسی، امیر جعفری، مریم سعادت، بیژن بنفشه‌خواه، لیلی رشیدی، فلامک جنیدی، مهدی صبایی و امیر نوری

«بدون شرح» ماجرای یک هفته‌نامه زرد و نه‌چندان وزین بود که هیچ‌آگاه آه در بساط نداشت و اعضای تحریریه آن با مشکلات مختلف دست و پنجه نرم می‌کردند. سریال «بدون شرح» اولین سریال مستقل مهدی مظلومی در مقام کارگردان بود که به دلیل بهره بردن از تیم نویسندگان و بازیگران خلاق و بااستعداد طنز، قصه‌های جذابی را از دفتر یک روزنامه و اتفاقات پیرامون آن برای مخاطبان روایت می‌کرد و در زمان خود با استقبال بی‌نظیر مخاطبان رو‌به‌رو شد. «بدون شرح» آنقدر دیده شد که تا مدت‌ها مردم کوچه و بازار تکیه‌کلام‌های شخصیت‌های آن را با خود زمزمه می‌کردند.

 

پاورچین

بهترین سریال طنز / قشنگترین سریال های طنز ایرانی / بهترین سریال های کمدی ایرانی

 • نوع طنز: کمدی اجتماعی انتقادی
 • سال پخش: 1381 و 1382
 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسندگان: پیمان قاسم‌خانی، مهراب قاسم‌خانی، امیرمهدی ژوله، علیرضا ناظر فصیحی
 • بازیگران: مهران مدیری، جواد رضویان، سیامک انصاری، شقایق دهقان، سحر زکریا، سحر ولدبیگی و محمدرضا هدایتی

تحول سریال‌های طنز تلویزیون در آغاز دهه هشتاد، دوباره توسط مهران مدیری و تیمش رقم خورد. این کارگردان صاحب‌سبک در همکاری با برادران قاسم‌خانی به عنوان نویسنده به یک بلوغ در سریال های طنز و کمدی رسید و به همراه مهران غفوریان و رضا عطاران که ارکان اصلی تولید «زیر آسمان شهر» بودند، ساخت سریال‌های روتین و اپیزودیک نود شبی با تعداد قسمت بالا را در تلویزیون ایران بنیان‌گذاری کردند. «پاورچین» تحولی بزرگ در زمینه طنزهای انتنقادی فرهنگی بود که هم عادات اجتماعی غلط مردم و هم کاستی‌های مسئولین را به باد انتقاد می‌گرفت و از همین رو، جزو محبوب‌ترین سریال های طنز ایرانی سیما محسوب می‌شود.

 

خانه به دوش

معرفی سریال های طنز ایرانی / سریال ایرانی کمدی

 • نوع طنز: کمدی موقعیت داستانی
 • سال پخش: 1383
 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسنده: رضا عطاران
 • بازیگران: حمید لولایی، مریم امیر جلالی، رضا عطاران، علی صادقی، بهنوش بختیاری و آناهیتا همتی

سریال خانه به دوش نیز در لیست سریال های کمدی ایرانی قرار می‌گیرد. این سریال داستان مردی بی پول را به تصویر می‌کشد که مشکلات مالی او را در شرایط بدی قرار داده است و برای حل این مشکلات با مردی همکاری می‌کند که این مرد کلاهبردار از آب در می‌آید. «خانه به دوش» از بهترین سریال های طنز ایرانی است که در ماه رمضان پخش می‌شد و هنوز هم با وجود گذشت شانزده سال، بازپخش‌های آن در شبکه‌های سیما با استقبال مخاطبان رو‌به‌رو می‌شود. «خانه به دوش» شروع سریال‌های جذابی بود که به سریال‌های عطارانی در تلویزیون معروف شدند. بعدها خود رضا عطاران، سعید آقاخانی و مجید صالحی تلاش کردند سریال‌هایی با کیفیت «خانه به دوش» بسازند که در چندین مورد این اتفاق افتاد و بسیار موفق شدند.

 

متهم گریخت

بهترین سریال طنز / قشنگترین سریال های طنز ایرانی / بهترین سریال های کمدی ایرانی

 • نوع طنز: کمدی موقعیت داستانی
 • سال پخش: 1384
 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسنده: سعید آقاخانی
 • بازیگران: زنده یاد سیروس گرجستانی، مریم امیر جلالی، سعید آقاخانی، علی صادقی، رضا عطاران، ملیکا زارعی و…

سریال «متهم گریخت» را می‌توان یکی از پر بیننده ترین سریال های کمدی ایران و یکی از بهترین سریال های طنز علی صادقی دانست. موضوع این سریال درباره هاشم آقا (سیروس گرجستانی) و خانواده‌اش است که زندگی ساده‌ای دارند و به دلیل بیماری خود و برکناری از شغل قبلی‌اش به تهران می‌آیند که باعث می‌شود داستان‌های بسیار جالبی پیش روی آنها قرار گیرد.

ابهامات زیادی درباره نویسندگی سریال متهم گریخت وجود داشته است که یکی از آنها در برنامه تلویزیونی هفت مطرح شد. آنها بر این باور بودند که طراحی داستان متهم گریخت از اصغر فرهادی است که مهران مهام این شایعه را تکذیب کرد. اما مریم امیر جلالی در سال 1396 در برنامه‌ای تلویزیونی این موضوع را مطرح کرد که نویسنده اصلی این سریال اصغر فرهادی بود، اما در آن زمان تمایلی نداشت که اسمش در تیتراژ سریال باشد؛ زیرا میخواست اسمش در کارهای سینمایی مطرح شود. اما بعدها سعید آقاخانی گفته‌های مریم امیرجلالی را تکذیب کرد و حضور اصغر فرهادی را فقط به عنوان ناظر در مرحله نگارش سریال تایید کرد.

 

شب‌های برره

بهترین سریال های طنز ایرانی / سریال های ایرانی طنز / سریال های خنده دار ایرانی

 • نوع طنز: کمدی انتقادی تاریخی فرهنگی
 • سال پخش: 1384
 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسندگان: پیمان قاسم‌خانی، مهراب قاسم‌خانی، سروش صحت، امیر مهدی ژوله، خشایار الوند، علیرضا ناظرفصیحی و حمید برزگر
 • بازیگران: مهران مدیری، سیامک انصاری، شقایق دهقان، محمد شیری، سعید پیردوست، رضا شفیعی‌جم، هادی کاظمی، بهنوش بختیاری، محمدرضا هدایتی و فلامک جنیدی

روزنامه‌نگاری به نام کیانوش استقرارزاده در زمان شاه، به دلیل نوشتن و چاپ مطالبی روشنگرانه علیه شاه و حکومت، به یک روستای دورافتاده تبعید می‌شود. او در مسیر از دست مامورین فرار می‌کند و در میان بوته‌های پنهان می‌شود تا فرار کند. در همین حین ماری او را نیش می‌زند و کیانوش از هوش می‌رود. چندی بعد شیرفرهاد از راه می‌رسد و کیانوش را با خود به داخل روستایی به نام برره می‌برد. این آغاز حضور فردی عاقل در میان مردمانی عجیب است!

بدون تردید «شب‌های برره» یکی از درخشان‌ترین و شاید، بهترین سریال‌ طنز تاریخ تلویزیون ایران است. مهران مدیری، پیمان قاسم‌خانی و رفقایشان که روستای برره و لهجه‌‌ی  برره‌ای را در پاورچین اختراع کرده بودند، در «شب‌های برره» ارتقا دادند و به زندگی آبا و اجداد شخصیت‌های سریال «پاورچین» در روستای برره پرداختند. این سریال که بعد از پخش 92 قسمت به دستور مسئولین توقیف شد، آینه‌ی تمام‌نمای ضعف‌های فرهنگی اجتماعی سیاسی و اقتصادی مردم و مسئولین ایران است و هنوز که هنوز است کلیپ‌ها و سکانس‌های مختلفش دست به دست در بین مردم می‌چرخد.

 

ترش و شیرین

طنز ترین سریال های ایران / خنده دارترین سریال های ایران / سریال های طنز ایرانی فاخر

 • نوع طنز: کمدی موقعیت داستانی
 • سال پخش: 1386
 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسندگان: سروش صحت، محمدرضا آرین
 • بازیگران: حمید لولایی، مریم امیرجلالی، رضا عطاران، علی صادقی و رضا شفیعی‌جم

در نوروز 86، رضا عطاران به همراه تیم ثابت و همیشگی‌اش با یک سریال تماشایی دیگر مهمان خانه‌های مخاطبان بود. قصه «ترش و شیرین» به ماجرای آشنایی یک مرد پولدار و متمول که تاجر فرش است با یک خانم ترشی‌فروش می‌پرداخت. پس از آشنایی این دو به یکدیگر علاقه‌مند می‌شوند و می‌خواهند با یکدیگر ازدواج کنند، اما مهم‌ترین مشکل سر راهشان بچه‌های قد و نیم‌قدی است که هرکدام برای پدر و مادرشان تعیین تکلیف می‌کنند. درست است که میزان محبوبیت «ترش و شیرین» در میان مخاطبان، در حد «خانه به دوش» و «متهم گریخت» نشد، اما چندین سر و گردن از سایر سریال‌های طنز تلویزیون بالاتر بود.

 

بزنگاه

لیست سریال های کمدی ایرانی / تمام سریال های طنز ایرانی

 • نوع طنز: کمدی موقعیت داستانی
 • سال پخش: 1387
 • کارگردان: رضا عطاران
 • نویسندگان: سروش صحت، ایمان صفایی
 • بازیگران: حمید لولایی، رضا عطاران، مرجانه گلچین، غلامرضا نیکخواه، علی صادقی و سوسن پرور

«بزنگاه» ماجرای فرزندان و وراث پیرمردی معتمد و خوش‌نام به نام اوس احمد است که در محله نانوایی داشته و حالا پس از مرگش، فرزندانش بر سر تقسیم ارث و میراث با هم اختلاف و درگیری دارند.

آخرین و شاید متفاوت‌ترین سریال رضا عطاران در تلویزیون، کماکان بعد از گذشت 12 سال، از بهترین سریال های طنز ایرانی محسوب می‌شود. این سریال در زمان پخش به دلیل ممیزی‌های متعدد و مختلف، چندین بار تا مرحله توقف پخش پیش رفت، اما با تغییراتی در داستان و تذکرات و نظارت مسئولین سازمان نهایتا به سرانجام رسید. همین اتفاق سبب شد رضا عطاران برای همیشه از تلویزیون خداحافظی کند. سریال های ایرانی طنز ساخته شده توسط رضا عطاران اغلب به زندگی و مشکلات قشر متوسط جامعه اشاره می‌کنند و اصطلاحا بسیار رئال و مطابق بر واقعیت جامعه است. «بزنگاه» در بین سریال‌های طنز تلویزیون از نظر رئالیستی در بالاترین حد ممکن قرار دارد.

 

سه در چهار

بهترین سریال های طنز ایرانی / سریال های ایرانی طنز / سریال های خنده دار ایرانی

 • نوع طنز: کمدی موقعیت ماجرایی
 • سال پخش: 1387
 • کارگردان: مجید صالحی
 • نویسندگان: علیرضا مسعودی
 • بازیگران: محمد کاسبی، مهران رجبی، علی صادقی، شهره سلطانی، اشکان اشتیاق و شهرام قائدی

«سه در چهار» از خنده دارترین سریال های ایرانی است که تاکنون بارها از شبکه‌های مختلف سیما بازپخش شده و هربار هم با استقبال بسیار زیاد مخاطبان رو به رو می‌شود. خانواده موزی و خانواده املشی به دلیل مشکلات بسیار زیاد اقتصادی تصمیم می‌گیرند برای مدتی محدود در یکی از خانه‌ها در کنار هم زندگی کنند و خانه‌ دیگر را بفروشند و با پولش کسب و کاری راه بیندازند. این اتفاق می‌افتد و این دو خانواده شرکت نظافتی «تمیز، وزین، منزل» را راه می‌اندازند. اما این تازه اول ماجرا‌های مصیبت‌باری است به شکلی کمدی و بامزه روایت می‌شود. این سریال اولین اثر مجید صالحی در مقام کارگردان است، اما به وضوح تحت تاثیر آثار رضا عطاران قرار دارد و علتش هم این است که رضا عطاران سِمَت مشاور کارگردان را در این سریال عهده‌دار بوده است.

 

مردهزارچهره و مرد دو هزار چهره

بهترین سریال طنز / قشنگترین سریال های طنز ایرانی / بهترین سریال های کمدی ایرانی

 • نوع طنز: کمدی موقعیت انتقادی
 • سال پخش: 1387 و 1388
 • نویسندگان: پیمان قاسم‌خانی، خشایار الوند، مهراب قاسم‌خانی، امیرمهدی ژوله
 • بازیگران: مهران مدیری، علیرضا خمسه، پژمان بازغی، سیامک انصاری، نصرالله رادش و پرویز فلاحی‌پور

مسعود شصچی که در بایگانی اداره ثبت احوال شیراز کار می‌کند و بسیار ساده و شریف است، به دلیل خواسته‌ای که پدرزن آینده‌اش از او دارد، در موقعیت‌های اشتباهی قرار می‌گیرد و افراد پیرامونش پست و موقعیت‌هایی در زمینه‌های پزشکی، نظامی، ادبیات و مافیایی را به او می‌دهند که باعث می‌شود خود واقعی‌اش را گم کند. در فصل دوم او از سر ناچاری و بیکاری و برای رسیدن به درآمد و شهرت، خودخواسته قرارگیری در موقعیت‌های مختلف را ادامه می‌دهد.

دو فصل «مرد هزارچهره» در کنار «شب‌های برره» و «قهوه تلخ» جزو بهترین سریال های طنز ایرانی و همچنین بهترین ساخته‌های مهران مدیری است. این سریال از یک فیلمنامه قوی و جذاب بهره می‌برد که توسط پیمان قاسم‌خانی از رمان «پخمه» نوشته عزیز نسین گرفته  و ایرانیزه شده است. اصولا مدیری استاد ساخت آثاری است که در آنها یک شخصیت عاقل در میان تعداد زیادی ابله و احمق گرفتار شده است؛ اما اینجا شخصیتی ساده‌لوح و مهربان در موقعیت اشتباهی قرار می‌گیرد و با آزادی عملی که دیگران به او می‌دهند، به شخصیتی کاملا متفاوت، سودجو و قدرت‌طلب تبدیل می‌شود.

 

چاردیواری

لیست سریال های کمدی ایرانی / تمام سریال های طنز ایرانی

 • نوع طنز: کمدی موقعیت داستانی
 • سال پخش: 1388
 • کارگردان: سیروس مقدم
 • نویسندگان: محسن تنابنده، سعید آقاخانی
 • بازیگران: امیر جعفری، سعید آقاخانی، آتیلا پسیانی، جواد عزتی، محمد فیلی، مریم امیرجلالی و بهنوش طباطبایی

سریال «چاردیواری» درباره فردی به نام نادر است که در یک آشپزخانه تهیه‌غذا کار می‌کند و با مشکلات عجیبی در خانواده‌اش رو‌به‌روست. در گذشته با دختری متمول یک ازدواج صوری انجام داده تا دختر به دور از چشم پدر و بدون نیاز داشتن به اجازه او به خارج از کشور برود و ادامه تحصیل دهد. حالا دختر برگشته و می‌خواهد که با یک صحنه‌سازی جلوی پدر، از نادر جدا شود.

«چاردیواری» از بهترین سریال های طنز در اواخر دهه هشتاد بود که به کارگردانی سیروش مقدم در نوروز 88 از شبکه یک سیما روی آنتن رفت.

 

قهوه تلخ

معرفی سریال های طنز ایرانی / سریال ایرانی کمدی

 • نوع طنز: کمدی تاریخی سیاسی انتقادی
 • سال پخش: 1389 و 1390
 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسندگان: امیرمهدی ژوله، خشایار الوند
 • بازیگران: سیامک انصاری، محمدرضا هدایتی، مهران مدیری، جواد عزتی، هادی کاظمی، عارف لرستانی، الیکا عبدالرزاقی، سحر زکریا، برزو ارجمند و غلامرضا نیکخواه

سریال «قهوه تلخ» درباره استاد تاریخ نیما زندکریمی است که با نوشیدن قهوه به یک دوره خیالی تاریخی در ایران قدیم سفر می‌کند و وارد کاخ جهانگیرشاه دولو پادشاه وقت ایران می‌شود. این سریال پر از کنایه‌های طنز سیاسی فرهنگی و اجتماعی است که نحوه اداره کشور توسط مسئولین و فرهنگ ضعیف مردم را باه باد انتقاد می‌گیرد.

«قهوه تلخ» یکی از برترین سریال‌های طنز ایرانی است که از آن در کنار «شب‌های برره» از شاهکارهای مهران مدیری در تمام دوران فعالیت حرفه‌ای‌اش یاد می‌شود. با اینکه قصه و داستان سریال در یک کاخ پادشاهی در چندین و چند سال قبل روایت می‌شود، اما اغلب اتفاقات و اشارات کنایه‌های طنز به دوران حال است. این سریال ایرانی طنز به دلیل انتقادی بودن بیش از اندازه اجازه پخش از تلویزیون را نگرفت و به همین دلیل مدیری و تهیه‌کنندگان کار تصمیم گرفتند «قهوه تلخ» را وارد شبکه نمایش خانگی کنند. تمام بازیگران مرد اصلی این سریال برای گرفتن تندیس بهترین بازیگر کمدی مرد در سال 90 نامزد شدند و در نهایت تندیس بهترین بازیگر مرد سریال های کمدی ایرانی به مهران مدیری رسید.

 

سریال های کمدی ایرانی دیگر دهه هشتاد

در این دهه سریال های طنز ایرانی به اوج خود رسیدند و بسیاری از سریال‌های محبوب و پرمخاطب تلویزیون در این دهه ساخته شدند. «کارآگاه شمسی و دستیارش مادام»، «نقطه چین»، «کوچه اقاقیا»، «جایزه بزرگ»، «باغ مظفر» و «شمس‌العماره» از دیگر سریال‌های جذاب دهه هشتاد محسوب می‌شوند.

 

بهترین سریال های طنز ایرانی دهه 90

دهه نود درحالی آغاز شد که تلویزیون به عنوان برترین سازنده سریال های طنز ایرانی در دهه هفتاد و هشتاد، دو تن از بزرگترین کارگردان‌های طنز خود یعنی مهران مدیری و رضا عطاران را با سیاست‌های دفعی خود از دست داد. در این دهه نبود مدیری و عطاران در سیما، تا حدودی با سریال پرمخاطب «پایتخت» و برخی آثار سروش صحت و سعید آقاخانی تا حدودی جبران شد، اما کماکان سریال های طنز ایرانی به قوت و قدرت دهه هشتاد نبودند. تلویزیون آنقدر به طنزپردازان سخت گرفت که اغلب بازی و کارگردانی در سینما  و شبکه نمایش خانگی را به حضور در تلویزیون ترجیح می‌دادند. در کنار این موارد در این سال‌ها اغلب سریال‌های تلویزیون به دلیل نبود نویسنده یا کارگردان متخصص و همچنین رشد شبکه‌های اجتماعی و نمایش خانگی با شکست مواجه شدند.

 

ساختمان پزشکان

طنز ترین سریال های ایران / خنده دارترین سریال های ایران / سریال های طنز ایرانی فاخر

 • نوع طنز: کمدی فرهنگی اجتماعی
 • سال پخش: 1390
 • کارگردان: سروش صحت
 • نویسندگان: پیمان قاسم‌خانی، مهراب قاسم‌خانی، سروش صحت و امیر برادران
 • بازیگران: بهنام تشکر، بیژن بنفشه خواه، هومن برق نورد، شقایق دهقان، فرناز رهنما و…

سریال ساختمان پزشکان توانسته است محبوبیت قابل توجهی در لیست بهترین سریال های کمدی ایرانی به دست آورد. موضوع این سریال درباره زندگی پر دردسر پزشک روانشناسی به نام نیما (بهنام تشکر) است که در هر قسمت مشکلی جدید برای او به وجود می‌آید که بسیاری از این مشکلات تقصیر منشی کم هوش و همسر وسواسی اوست.

این سریال در کنار محبوبیت زیاد خود، مشکلات بسیاری را نیز برای عوامل آن به وجود آورد. مهراب قاسم‌خانی و سروش صحت چندین بار درباره اتهاماتی که به آنها بر سر این سریال زده شده بود مانند ترویج هم‌جنس‌گرایی، دروغ و موضوعات فراماسونری، صحبت کرده‌اند و آنها را زاییده اذهان منحرف برخی از بینندگان دانستند.

 

پژمان

بهترین سریال های طنز ایرانی / سریال های ایرانی طنز / سریال های خنده دار ایرانی

 • نوع طنز: کمدی موقعیت داستانی
 • سال پخش: 1392
 • کارگردان: سروش صحت
 • نویسندگان: پیمان قاسم‌خانی، مهراب قاسم‌خانی، سروش صحت و ایمان صفایی
 • بازیگران: پژمان جمشیدی، سام درخشانی، بهاره رهنما، شقایق دهقان، بیژن بنفشه‌خواه و ویدا جوان

«پژمان» را می‌توان یکی از بهترین سریال های کمدی ایرانی و یک نقطه عطف در کارنامه پیمان قاسم‌خانی و پژمان جمشیدی دانست. طرح اصلی این سریال بر اثر خاطراتی که پژمان جمشیدی از دوران فوتبال و پسافوتبال خود برای قاسم‌خانی‌ها تعریف کرده بود بیرون آمد و در ابتدا قرار نبود نقش پژمان را خود پژمان جمشیدی بازی کند، اما به اصرار سروش صحت و پیمان قاسم‌خانی این اتفاق افتاد تا یک سریال کمدی ایرانی تماشایی به لیست بهترین سریال های طنز ایرانی اضافه شود. پژمان جمشیدی بعد از این سریال به عنوان یک بازیگر مطرح شد و رفته رفته با تلاش‌های خودش به یک بازیگر شش دانگ سینما، تلویزیون و تئاتر تبدیل شد. قاسم‌خاین هم با استفاده از دوشخصیت اصلی این سریال، دو فیلم سینمایی «خوب بد جلف» و «خوب بد جلف:‌ارتش سری» را ساخت و این روزها در حال ساخت سریال «خوب بد جلف» برای شبکه نمایش خانگی است.

 

دودکش

معرفی سریال های طنز ایرانی / سریال ایرانی کمدی

 • نوع طنز: کمدی خانوادگی
 • سال پخش: 1392
 • کارگردان: محمد حسین لطیفی
 • نویسنده: برزو نیک‌نژاد
 • بازیگران: هومن برق نورد، بهنام تشکر، امیرحسین رستمی، سیما تیرانداز، جواد عزتی، الناز حبیبی، نگار عابدی

سریال «دودکش» یکی از سریال های طنز ایرانی است که در زمان خود توانست بینندگان زیادی را جذب کند. داستان این سریال درباره دو خانواده است که با یکدیگر قطع رابطه کرده‌اند، اما وقتی یکی از آنها برای آشتی قدم برمی‌دارد، اوضاع کمی بهتر می‌شود و همین آشتی باعث به وجود آمدن اتفاقات جالب و غیرمنتظره‌ای می‌گردد. این سریال در دو سری پخش شد که در سری اول «دودکش» و در سری دوم «پادری» نام داشت، اما محبوبیت سری اول آن بسیار بیشتر بود.

زوج هنری هومن برق نورد و بهنام تشکر در این سریال هم توانستند بازی بسیار خوبی را برای بینندگان ارائه دهند. این دو قبلا هم همکاری‌های بسیاری در آثاری چون ساختمان پزشکان و دزد و پلیس داشته‌اند.

 

دردسرهای عظیم

معرفی سریال های طنز ایرانی / سریال ایرانی کمدی

 • نوع طنز: کمدی خانوادگی
 • سال پخش: 1393
 • کارگردان: برزو نیک نژاد
 • نویسندگان: علیرضا کاظمی‌پور و سعید جلالی
 • بازیگران: جواد عزتی، الناز حبیبی، مهدی هاشمی، امیر غفارمنش و مریم سعادت

یک جوان آس و پاس به نام لطیف که سودای بازیگر شدن در سر داشت، برای کمک به یک تاجر ورشکسته سعی می‌کند نقشه‌ای را که برای فریب طلبکاران کشیده را به همراه دختر موردعلاقه‌اش بهار به نحو احسن اجرا کند، اما مشکلات در پی هم از راه می‌رسند.

برزو نیک نژاد که سابقه نویسندگی برای چندین و چند سریال و فیلم کمدی را در کارنامه داشت، در سال 93 تصمیم گرفت سریالی را خود کارگردانی کند. «دردسرهای عظیم» با بازی درخشان جواد عزتی و با حضور گرم مهدی هاشمی و الناز حبیبی به یک سریال کمدی ماجرایی بامزه و پرمخاطب تبدیل شد. این سریال آنقدر با استقبال خوب مخاطبان مواجه شد که تلویزیون و عوامل فصل دوم آن را ساختند، اما طبق اغلب سری‌سازی‌های سیما شکست خورد و دیده نشد.

 

مجموعه کلاه‌قرمزی

معرفی سریال های طنز ایرانی / سریال ایرانی کمدی

 • نوع طنز: کمدی خانوادگی عروسکی
 • سال پخش: 1388، 1390، 1391، 1392، 1393، 1394 و 1397
 • کارگردان: ایرج طهماسب
 • نویسندگان: ایرج طهماسب، حمید جبلی، حبیب رضایی و محمدرضا هدایتی
 • صداپیشگان: حمید جبلی، محمد بحرانی، محمدرضا هدایتی، بهادر مالکی، کاظم سیاحی، هوتن شکیبا، احسان کرمی و محمد لقمانیان

ماجراهای مختلف و واکنش عروسک‌های جدید به این اتفاقات در کنار آقای مجری داستان‌های مجموعه‌های نوروزی «کلاه‌قرمزی» را تشکیل می‌داد.

مجوعه‌های نوروزی «کلاه‌قرمزی» که برگرفته از کاراکتر‌های محبوب فیلم‌ سینمایی «کلاه قرمزی و پسرخاله» از سال 1388 پخش خود را آغاز کرد در میان بهترین سریال های طنز ایرانی قرار می‌گیرند. در هر مجموعه چند شخصیت عروسکی جذاب و متفاوت با صداها و گویش‌های عجیب در کنار آقای مجزی یا مهمان برنامه حضور داشتند و در کنار روایت داستان‌هایی ساده، به اتفاقات روز هم واکنش نشان می‌دادند. کلاه قرمزی و دوستانش آنقدر در تلویزیون طرفدار داشتند که به پای ثابت نوروزهای تلویزیون تبدیل شده بودند، اما افسوس که دیگر ادامه پیدا نکرد و مثل تمام فرصت‌هایی که سازمان صدا و سیما سوزانده بود، این فرصت و این برنامه جذاب را هم سوزاند.

 

شمعدونی

طنز ترین سریال های ایران / خنده دارترین سریال های ایران / سریال های طنز ایرانی فاخر

 • نوع طنز: کمدی خانوادگی
 • سال پخش: 1394
 • کارگردان: سروش صحت
 • نویسندگان: سروش صحت، ایمان صفایی
 • بازیگران: محمد نادری، حسن معجونی، آتنه فقیه‌نصیری، نگار عابدی، رویا میرعلمی، امیر کاظمی و ویدا جوان

این سریال ماجراهای ساده و گاه عجیبی را که برای دو خانواده اتفاق می‌افتاد را به شکلی شیرین روایت می‌کرد.

«شمعدونی» یکی از جذاب‌ترین سریال‌های سروش صحت بود که برای اولین بار امضای کامل خودش را پای اثرش داشت. بطورکلی سریال‌های سروش صحت قبل از «شمعدونی» تحت تاثیر نوشته‌های قاسم‌خانی‌ها بود، اما از این سریال یک بی‌هدفی طنازانه به آثار صحت اضافه شد. هم «شمعدونی» و هم سه‌گانه «لیسانسه‌ها» به شکلی روایت می‌شد که ظاهرا داستانی در کار نبود و یکی سری اتفاقات تکرار می‌شدند، اما نتیجه کار بسیار بامزه و خنده‌دار از آب در‌می‌آمد. صحت در این سریالش هم مانند آثار قبلی‌اش چند بازیگر جدید معرفی کرد که مهم‌ترینشان محمد نادری نقش اول سریال بود که کاراکتر هوشنگ مظاهری را ایفا می‌کرد.

 

 

سه‌گانه لیسانسه‌ها

بهترین سریال طنز / قشنگترین سریال های طنز ایرانی / بهترین سریال های کمدی ایرانی

 • نوع طنز: کمدی موقعیت داستانی
 • سال‌های پخش: 1395، 1396، 1398
 • کارگردان: سروش صحت
 • نویسندگان: سروش صحت، ایمان صفایی
 • بازیگران: هوتن شکیبا، امیرحسین رستمی، امیر کاظمی، بیژن بنفشه خواه، بهنام تشکر، متین ستوده، رویا میرعلمی و…

سریال «لیسانسه‌ها» یکی از سریال های موفق در زمینه کمدی و طنز بوده که توانست محبوبیت زیادی را به دست آورد و کار خود را تا 3 فصل ادامه دهد. داستان این سریال درباره سه جوان است که لیسانسه هستند و هر کدام از آنها مشکلات خاص خود را دارند. یکی از آنها به دنبال فردی برای ازدواج، دیگری در آستانه ازدواج و درگیر مشکلات عروسی است و نفر سوم نیز در خانواده‌ای از هم پاشیده زندگی می‌کند.

این سریال شوخی‌های جذابی با مسئولین و نیروی انتظاامی داشت و توانست جوایز زیادی در جشن حافظ و سایر جشنواره‌ها به دست آورد.

 

پایتخت

سانسورهای جنجالی

 • نوع طنز: کمدی موقعیت خانوادگی
 • سال‌های پخش: 1390، 1392، 1393، 1394، 1395، 1399
 • کارگردان: سیروس مقدم
 • نویسندگان: محسن تنابنده، خشایار الوند، حسن وارسته
 • بازیگران: محسن تنابنده، احمد مهران فر، ریما رامین‌فر، علیرضا خمسه و…

«پایتخت» که یکی از بهترین سریال های طنز ایرانی یک دهه اخیر بوده است درباره خانواده‌ای است که در روستای علی آباد زندگی می‌کنند و مشکلات مختلفی برای آنها پیش می‌آید. پایتختی‌ها در اغلب فصل‌ها یک سفر را هم تجربه می‌کنند که سبب قرارگیری کاراکترهای ماندگار این سریال در موقعیت‌های جذاب و جدید می‌شود. بر اساس داده‌های آماری ثبت شده «پایتخت» از معدود سریال‌های طنز ایرانی دهه اخیر است که در زمان پخش و حتی بازپخش آن میزان استفاده از اینترنت و حضور در شبکه‌های اجتماعی بسیار کاهش می‌یابد.

 

نون خ

بهترین سریال طنز / قشنگترین سریال های طنز ایرانی / بهترین سریال های کمدی ایرانی

 • نوع طنز: کمدی موقعیت خانوادگی
 • سال پخش: 1398
 • کارگردان: سعید آقاخانی
 • نویسندگان: امیر وفایی، مصطفی تنابنده
 • بازیگران: سعید آقاخانی، علی صادقی، هومن حاج عبداللهی، حمیدرضا آذرنگ، فریده سپاه منصور، نعیمه نظام دوست و…

سریال «نون خ» یکی از جدیدترین سریال های کمدی ایرانی است که در مدت کم توانسته است محبوبیت خیلی خوبی را کسب کند. این سریال درباره مردی به نام نورالدین خانزاده است که یک کارگاه فرآوری تخمه آفتابگردان دارد و تخمه آفتاب گردان‌های بیشتر کشاورزان را خریداری کرده است. او محصولات را به تاجری به نام میرزایی در تهران می‌فروشد تا آنها را در کشور ترکیه به فروش برسانند. پس از مدتی که کشاورزان خبر مرگ میرزایی را می‌شنوند سعی می‌کنند محصولات خود را پس بگیرند.

سریال «نون خ» در استان کرمانشاه تصویربرداری شده و از ترانه‌های هنرمندان آذربایجانی و کردی مانند حسن زیرک و مظهر خالقی استفاده کرده است. این سریال که تاکنون دو فصل از آن پخش شده و فصل سوم آن در حال ساخت است دومین سریال تلویزیون پس از پایتخت بود که زندگی خانواده‌ای غیرتهرانی را به تصویر می‌کشید.

 

هیولا

معرفی سریال های طنز ایرانی / سریال ایرانی کمدی

 • نوع طنز: کمدی سیاسی اجتماعی
 • سال پخش: 1398
 • کارگردان: مهران مدیری
 • نویسندگان: پیمان قاسم‌خانی، امیر برادران
 • بازیگران: فرهاد اصلانی، شبنم مقدمی، مهران مدیری، شیلا خداداد، محمد بحرانی، سیما تیرانداز، نیما شعبان‌نژاد و گوهر خیراندیش

هوشنگ شرافت یک معلم شیمی باوجدان و شریف است که به دلیل مشکلات اقتصادی زندگی سختی را می‌گذارند. آشنایی او با هوشمند کامروا و پدرش کامران کامروا، رفته رفته از او یک هیولای اقتصادی می‌سازد.

«هیولا» آخرین سریال طنز ایرانی به کارگردانی مهران مدیری است. او با «هیولا» دوباره بعد ازچندین و چند سال همکاری با پیمان قاسم‌خانی را از سر گرفت و توانست مجموعه‌ای جذاب در شبکه نمایش خانگی منتشر کند. «هیولا» در بخش کارگردانی، فیلمنامه، بهترین بازیگر مرد و زن سریال‌های تلویزیونی سال تقریبا اغلب جوایز جشن حافظ را از آن خود کرد. مدیری که بعد از مدت‌ها دوباره با یک سریال کمدی ایرانی قوی و انتقادی به عرصه بازگشته، قصد دارد تا فصل دوم «هیولا» را با همکاری پیمان قاسم‌خانی زمستان امسال کلید بزند.

 

سریال های کمدی ایرانی دیگر

بهترین سریال های طنز ایرانی / بهترین سریال های کمدی ایرانی / سریال های ایرانی طنز تلویزیون

در این دهه کیفیت اغلب کمدی‌های ساخته شده به سریال‌ های طنز ایرانی دهه هشتاد نمی‌رسید، اما با این وجود آثار پرمخاطبی تولید و پخش شدند. علاوه بر فهرست فوق، «دزد و پلیس»، «چک برگشتی»، «روزهای بد به در»، «نقطه سر خط»، «دیوار به دیوار» و «در حاشیه» از دیگر کمدی های موفق ایرانی دهه اخیر بوده‌اند.

کلام آخر

سریال های طنز ایرانی همیشه پای ثابت مناسبت‌های مختلف تلویزیون و همچنین جزو پرمخاطب‌ترین سریال های ایرانی هستند. در این مقاله سعی کردیم به شکل ویژه‌ای به سریال های طنز ایرانی بپردازیم و بهترین و خنده دارترین سریال های طنز ایرانی را برایتان معرفی کنیم. البته تعدادی دیگر از سریال‌های هم می‌توانستند در لیست بهترین‌ها جای بگیرند. با توجه به لیست بالا مهران مدیری با 7 سریال برتر طنز رکورددار این فهرست است و رضا عطاران با 5 و سروش صحت نیز با 4 سریال نفرات بعدی این لیست را تشکیل می‌دهند. در بین نویسندگان پرکار و برتر طنز پیمان قاسم‌خانی، مهراب قاسم‌خانی، سروش صحت و رضا عطاران رده‌های بالا را در اختیار دارند. اگر بخواهیم بصورت کلی به سبک آثار کارگردانان مطرح و پرکار نگاهی داشته باشیم؛ می‌توان گفت مهران مدیری اغلب سبک فانتزی انتقادی را در طنزهای خود دارد که در برخی از آثارش همچون شب‌های برره، قهوه تلخ و هیولا این انتقادات اجتماعی سیاسی به اوج خود می‌رسد. رضا عطاران، سیروس مقدم و سعید آقاخانی داستانگویی همراه با کمدی موقعیت را در دستور کار خود قرار داده‌اند و سروش صحت هم بیشتر به دنبال تلفیق جنس فانتزی و داستانی است. در انتهای این مطلب مفصل، از شما می‌خواهیم درباره این مطلب و درباره بهترین سریال های طنز ایرانی نظرات خود را با ما در میان بگذارید. به نظر شما بهترین سریال کمدی ایرانی کدام سریال است؟ به نطرتان کدام دهه ساخت سریال های جذاب طنز ایرانی رونق بیشتری داشته است؟

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مجله پوبل مجله اینترنتی پوبل به عنوان مکانی برای افزایش دانش و سطح آگاهی شما دوستان عزیز راه‌اندازی شد. هدف ما در مجموعه پوبل آشنایی همه مردم با حوزه‌های تکنولوژی، سرگرمی، هنری، علمی، وسایل نقلیه و سایر موارد است. امیدواریم مطالب مجله اینترنتی پوبل به نیازهای شما پاسخ دهد و شما را بیشتر با فناوری های جدید و روز آشنا کند. به امید فردایی با دانش بیشتر و افزایش معلومات همه مردم ایران