معرفی و آشنایی با سریع ترین قطارهای دنیا

اگر شما هم از طرف‌داران سفر با قطار هستید، شاید مایل باشید تندروترین و سریع ترین قطارهای موجود در دنیا را بشناسید و تصاویر آن‌ها را ببینید. پس در ادامه با مجله اینترنتی پوبل همراه شوید.

آگوست 15, 2020 - 08:49
 0  924
معرفی و آشنایی با سریع ترین قطارهای دنیا
سریع ترین قطارهای دنیا

اگر شما هم از طرف‌داران سفر با قطار هستید، شاید مایل باشید تندرو ترین قطارهای موجود در دنیا را بشناسید و تصاویر آن‌ها را ببینید. یکی از شاخص‌هایی که شهرهای پیشرفته جهان آن را مورد توجه قرار می‌دهند، وسایل حمل و نقل عمومی است. کشور ایران از این قافله کمی جا مانده، اما کشورهای مدرن دنیا همواره به‌دنبال توسعه و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید هستند.

در بسیاری از کشورهای جهان علی‌الخصوص جنوب شرق آسیا استفاده از قطار مهم و رایج است. برخی قطارهای پیشرفته به‌حدی سریع هستند که اگر یکی از آن‌ها در مسیر تهران به شیراز وجود داشت، با خرید بلیت قطار شیراز می‌توانستید مسیری که 15 ساعت به‌طول می‌انجامد را حدودا در 4 ساعت طی کنید!

در ادامه با پوبل همراه باشید تا برخی از سریع‌ترین قطار های جهان و مزایای سفر با این قطارها را برای شما معرفی کنیم.

1.قطار شانگهای مگلو

قطار شانگهای مگلو سریع‌ترین قطار جهان است که از سال 2004 مورد استفاده قرار گرفت. نکته شگفت‌انگیزی که راجع به این قطار چینی باید بدانید این است که مسیر 430 کیلومتری را فقط در یک ساعت می‌تواند بپیماید. قطار مگلو با این که سریع‌ترین قطار دنیاست؛ اما مجهزترین و لوکس ترین قطارها در میان سایر قطارهای دیگر به حساب نمی‌آید. آیا می‌دانید مگلو به معنای شناور بودن در هوا است؟ علت نام‌گذاری این قطار به مگلو نیز همین است، که با استفاده این از فناوری، قطار با فاصله خیلی کمی از ریل بر روی هوا شناور می شود.

9

 

2. قطار فوکسینگ هائو

قطار فوکسینگ هائو در سال 2016 میلادی برای اولین بار روی ریل رفت. چینی‌ها دومین قطار پر سرعت دنیا را نیز به خودشان اختصاص دادند. این قطار بیش از 560 نفر را در خود جای می دهد و 400 کیلومتر بر ساعت، سرعت حرکت آن است. جمعیت زیاد کشور چین مسئولان را وادار به ساخت قطارهای بزرگ و پرسرعت می‌کند. جالب است بدانید در زبان چینی فوکسینگ به‌معنی نوسازی است.

3. قطار شینکانسن

قطار شینکانسن به‌عنوان سومین قطار سریع جهان، ثابت کرد که چشم بادامی‌ها از قافله تکنولوژی قطارهای پرسرعت عقب نیستند. این شاهکار ژاپنی‌ها سرعتی برابر با 360 کیلومتر بر ساعت دارد و در سال 2016 از آن بهره‌برداری به‌عمل آمد. با وجود قطار شینکانسن مسیر توکیو تا اوساکا (دو شهر مهم ژاپن) از 7 ساعت به 4 ساعت کاهش یافت.

7

 4. قطار فرچیاروسا

به اروپا برویم و سری به کشور ایتالیا بزنیم. چهارمین قطار پرسرعت دنیا به‌نام فرچیاروسا در کشور ایتالیا قرار دارد. این قطار با سرعت 354 کیلومتر بر ساعت، در سال 2015 بهره‌برداری شد. فرچیاروسا به‌معنی کمان قرمز است. با خرید بلیت قطار فرچیاروسا می‌توانید از فلورانس به مقصد رم حرکت کنید. به‌گفته سازندگان این قطار، قطعات آن کاملا با محیطزیست سازگار هستند.

6

 5. قطار رنفه اوه

نام اسپانیا هم در میان سازندگان قطارهای سریع‌السیر به چشم می‌خورد. قطار رنفه اوه به دلیل شکل ظاهری اش به "اردک" معروف است. سرعت این قطار 349 کیلومتر بر ساعت است که با این وجود می‌تواند در طول 2 ساعت و 30 دقیقه از مادرید به بارسلونا برود. به علاوه با قطار رنفه اوه می‌توان در طول 6 ساعت از بارسلونا به پاریس رسید.

5

 6.قطار سریع‌السیر حرمین

عربستان ششمین قطار پرسرعت دنیا را از آن خود کرده است. پروژه قطار سریع‌السیر حرمین در سال 2018 به طور نهایی اجرایی شد و این قطار توانست با سرعت 349 کیلومتر بر ساعت مسیر مکه تا مدینه را در 2 ساعت و 30 دقیقه طی کند.  با این کار جابه‌جایی زائران خانه خدا بیش از پیش سریع‌تر صورت می‌گیرد.

4

 7. قطار داچ بن

اکنون نوبت آلمانی‌هاست که خودی نشان بدهند تا از کورس رقابت قطارهای پرسرعت دنیا جا نمانند. داچ بن نام قطاری آلمانی است که عنوان هفتمین قطار پرسرعت جهان را از آن خود کرده و سرعتی برابر با 328 کیلومتر بر ساعت دارد. ظاهر زیبا و نوین این قطار شهرتش را دوچندان کرده که شرکت زیمنس ساخت آن را عهده‌دار بود. پروژه بهره‌برداری از داچ بن در سال 2016 کلید خورد. با این قطار آلمانی می‌توانید به‌سادگی از برلین به مونیخ سفر کنید.

3

 8. کوریل کی تی ایکس (KTX)

هم اکنون شما را با کوریل KTX هشتمین قطار پرسرعت جهان، ساخت کشور کره‌جنوبی آشنا می‌کنیم. سرعت این قطار 328 کیلومتر بر ساعت است که فعالیت خود را از سال 2004 در خطوط ریلی آغاز کرد. در حال حاضر قطار کوریل KTX فرودگاه معروف اینچئون را به‌راحتی به گانگنئونگ متصل می‌کند.

2

 

9. قطار یورو استار

یورو استار انگلیسی نهمین قطار سریع دنیاست که شرکت زیمنس ساخت آن را بر عهده گرفت. نهایت سرعت این قطار 320 کیلومتر بر ساعت است. با قطار یورو استار، انگلیس و اروپای غربی به هم‌دیگر متصل شده‌اند. هم‌چنین ارتباط شهرهای بروکسل و لندن نیز از این طریق صورت می‌گیرد. جالب اینجاست که ارزش بلیت قطار یورو استار 70 دلار است!

    10. قطار تالیس

یکی از مهم‌ترین خطوط ریلی در تمام قاره اروپا قطارهای تالیس هستند که شهرهای Amsterdam، Colonge و دو شهر دیگر Brussels و Paris را به هم متصل کرده‌اند. تالیس از جمله قدیمی‌ترین و پرسرعت‌ترین قطارهای  جهان است که 300 کیلومتر بر ساعت، سرعت دارد. فعالیت این قطار از سال 1996 میلادی شروع شده و تاکنون ادامه داشته است.

1

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مجله پوبل مجله اینترنتی پوبل به عنوان مکانی برای افزایش دانش و سطح آگاهی شما دوستان عزیز راه‌اندازی شد. هدف ما در مجموعه پوبل آشنایی همه مردم با حوزه‌های تکنولوژی، سرگرمی، هنری، علمی، وسایل نقلیه و سایر موارد است. امیدواریم مطالب مجله اینترنتی پوبل به نیازهای شما پاسخ دهد و شما را بیشتر با فناوری های جدید و روز آشنا کند. به امید فردایی با دانش بیشتر و افزایش معلومات همه مردم ایران