آموزش باز کردن و تعمیر دسته PS4

برای طرفداران بازی‌های سونی دسته PS4 حیاتی است، اما این دسته در معرض خرابی‌های زیادی قرار دارد. با آموزش تعمیر دسته PS4 با پوبل همراه باشید.

اکتبر 20, 2020 - 12:58
 0  1471
آموزش باز کردن و تعمیر دسته PS4
آموزش تعمیر دسته PS4

از آنجا که دستورات ورودی به پلی استیشن 4 از طریق دسته PS4 انجام می‌شود و این دسته در واقع به عنوان پل ارتباطی کاربر و بازی به شمار می‌رود، استفاده زیاد از آن مشکلات دسته PS4 را زیاد کرده و خرابی‌هایی را به بار می‌آورد. تعمیر دسته PS4 شامل قسمت‌های مختلفی از جمله تعمیر آنالوگ PS4، تعویض ذغال دسته PS4، تعمیر R2 دسته PS4 و… است که در این مقاله به تعمیر دسته PS4 وقتی اتصال برقرار نمی شود، تعمیر دسته پلی استیشن 4 وقتی شارژ نمی شود، تعمیر تاچ پد دسته پلی استیشن 4، تعمیر دکمه های چهار جهته دسته بازی PS4، تعمیر مشکل باتری دسته بازی PS4 و تعمیر شوک پلی استیشن 4 می‌پردازیم. برای انجام تعمیرات PS4 باید نحوه باز کردن دسته پلی استیشن 4 را نیز بیاموزیم. در این مقاله از پوبل با آموزش تعمیر دسته پلی استیشن 4 در کنار شما هستیم.

تعمیر دسته PS4 وقتی اتصال برقرار نمی شود

تعمیر دسته پلی استیشن 4

در صورت برقرار نشدن اتصال دستگاه با دسته می‌توانید مراحل زیر را برای تعمیر دسته PS4 اجرا کنید.

ابتدا دسته بازی DualShock 4 خود را از طریق کابل USB به پلی استیشن 4 خود متصل کنید. سپس، دکمه PlayStation، در قسمت وسط دسته بازی، را فشار داده و نگه دارید. با این کار دسته با دستگاه دوباره همگام سازی می‌شود. اگر با انجام این مراحل دسته DualShock باز هم به دستگاه متصل نشد، مراحل زیر را امتحان کنید.

ابتدا پلی استیشن 4 خود را خاموش کنید. سپس، دسته DualShock 4 خود را به یک کابل USB متصل به پلی استیشن 4 خود وصل کنید. دکمه PlayStation را که در وسط دسته قرار دارد، فشار دهید و نگه دارید تا دسته با دستگاه دوباره به هنگام روشن شدن دستگاه همگام سازی شود.

اگر هیچ یک از راه‌های بالا مشکل شما را حل نکرد، باید دسته بازی خود را به طور کامل مجددا تنظیم کنید. در قسمت پشتی دسته PS4 خود به دنبال سوراخ کوچکی در کنار دکمه L2 بگردید. با یک سنجاق، گیره کاغذ یا هر چیز نازک و تیز دیگری دکمه داخل سوراخ را برای چند ثانیه نگه دارید و سپس، رها کنید. حالا دسته DualShock 4 خود را از طریق یک کابل USB متصل به پلی استیشن 4 به دستگاه وصل کنید. دکمه PlayStation موجود در قسمت وسط دسته را فشار دهید و نگه دارید تا دسته با دستگاه دوباره همگام سازی شود.

دقت کنید که دسته فقط به کنسول بازی (نه به دستگاه‌های دیگر) متصل بوده و کابل USB مورد استفاده خود را نیز بررسی کنید. ممکن است کابل موردنظر برای شارژ گوشی مناسب و برای اتصال با کنسول نامناسب باشد که دلیل آن به فرورفتگی‌هایی مربوط است که برای اتصال به DualShock مهم تلقی می‌شوند. پس، بهتر است کابل جداگانه‌ای برای اتصال به دسته بخرید.

تعمیر دسته پلی استیشن 4 وقتی شارژ نمی شود

آموزش تعمیر دسته PS4

اگر دسته پلی استیشن 4 شارژ نمی‌شود، ابتدا کابل USB آن را روی دستگاه‌های دیگر امتحان کنید تا از خراب بودن آن اطمینان حاصل کنید. سپس، کابل USB مورد نظر را با دسته خود امتحان کرده و به آرامی آن را بررسی کنید. اگر کابل USB در جای خود محکم نیست و یا تکان می‌خورد، باید کابل و یا دسته بازی خود را عوض کنید.

وقتی کابل را از دسته جدا می‌کنید پورت را با نور کافی به خوبی بررسی کنید. اگر فلز داخل آن خم شده یا تاب خورده است، می‌توانید خودتان آن را دوباره خم کرده و به حالت اول آن درآورید؛ البته ممکن است با این کار گارانتی آن را از بین ببرید. پس، از یک تعمیرکار حرفه‌ای برای این کار کمک بگیرید و یا اصلا دسته بازی خود را تعویض کنید.

اگر فلز درون پورت شارژ دسته سالم باشد، ممکن است کثیف شده باشد که در این صورت برای تمیز کردن دسته PS4 ابتدا باید از یک اسپری هوای فشرده استفاده کنید. هوا را با اسپری‌های کوتاه مدت با کمی فاصله از دسته اسپری کنید. برای تعمیر این پورت لازم است تا تمام گرد و غبار را از آن دور کنید، اما مراقب باشید آن را خراب نکنید. سپس از پارچه میکروفیبر برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

از خاموش بودن دسته اطمینان حاصل کنید و مراقب باشید تا تصادفا آن را روشن نکنید. برای ادامه فرآیند تعمیر به یک خلال دندان یا سوزنی نازک نیاز دارید. یک تکه کوچک دستمال توالت را کمی نم دار کرده و دور خلال دندان بپیچید و داخل پورت شارژ را تمیز کنید. اجازه دهید تا دسته به طور کامل و طبیعی خشک شود. از اسپری هوا برای تسریع فرآیند استفاده نکنید؛ چراکه در این صورت تنها آب را به داخل دسته باز می‌گردانید.

تعمیر تاچ پد دسته پلی استیشن 4

آموزش تعمیر دسته پلی استیشن 4

برای تعمیر دسته پلی استیشن 4 آن را یک بار خاموش و روشن کنید. محلولی با نسبت 50/50 از ایزوپروپیل الکل و آب تهیه کنید و پارچه میکروفیبر را با آن نم دار کنید. تاچ پد یا قسمت لمسی آن را با پارچه میکروفیبر پاک کنید. قبل از روشن کردن دوباره دسته بازی اجازه دهید تا کاملا خشک شود و از اسپری هوا برای بالا بردن سرعت این فرآیند استفاده نکنید؛ چراکه در این صورت تنها رطوبت را به داخل دسته باز می‌گردانید.

اگر تاچ پد دسته PS4 خراب شده باشد، باید تعمیر و یا تعویض شود. هرچند تعویض تاچ پد این دسته فایده چندانی نخواهد داشت؛ چراکه این قطعه به صورت آماده در دسترس نیست. علاوه بر این ممکن است به خاطر اتصال تاچ پد و پورت USB، به هنگام تعویض تاچ پد به پورت USB دسته نیز آسیب برسد.

 

تعمیر دکمه های چهار جهته دسته بازی PS4

باز کردن دسته پلی استیشن 4

محلولی با نسبت 50/50 از ایزوپروپیل الکل و آب تهیه کنید و پارچه میکروفیبر را با آن نم دار کنید. پارچه را دور قسمت خارجی دکمه‌ها بکشید. این کار را با ملایمت انجام دهید تا از فرو رفتن محلول به داخل دسته جلوگیری کنید. اجازه دهید تا دسته کاملا خشک شود. سپس، آن را روشن کنید. حالا دکمه‌ها را فشار دهید و امتحان کنید.

قبل از استفاده مجدد از دسته و روشن کردن آن اجازه دهید تا دسته کاملا خشک شود. از اسپری هوا برای بالا بردن سرعت این فرآیند استفاده نکنید؛ چراکه در این صورت تنها رطوبت را به داخل دسته باز می‌گردانید.

تعمیر مشکل باتری دسته بازی PS4

سرویس کردن دسته ps4

تعمیر دسته PS4 شامل تعمیرات گسترده‌ای است، اما تعمیر مشکل باتری این دسته در این قسمت از مقاله شرح داده خواهد شد. باتری‌ها کارایی خود را به مرور زمان از دست می‌دهند و به سرعت ضعیف می‌شوند تا زمانی که دیگر قادر به نگه داشتن شارژ برای مدت بیش از یک ساعت نیستند. اگر دسته بازی‌تان به سرعت شاژ خالی می‌کند یا اصلا روشن نمی‌شود، احتمالا مشکل از باتری است. خوشبختانه تعویض باتری دسته‌های PS4 به راحتی انجام می‌گیرد. برای این کار تنها به یک پنس و باتری جدید مخصوص این دسته نیاز دارید. به یاد داشته باشید که با باز کردن دسته گارانتی دسته از بین می‌رود؛ پس حتما از اتمام گارانتی یا عدم وجود راه حل‌های دیگر اطمینان حاصل کنید.

با استفاده از یک پیچ گوشتی چهار پیچ روی پشت دسته را باز کرده و سپس، با پنس دسته را باز کنید. از وسط شروع نکنید؛ از یک طرف از پایین دسته شروع کرده و سپس به سراغ طرف دیگر بروید. پس از آن با استفاده از پنس، قسمت بالایی دسته را باز کنید. از کنار دکمه‌های Share (به اشتراک گذاری) و Options (گزینه‌ها) شروع کرده و این کار را تا رسیدن به دکمه‌های شوک یا ماشه ادامه دهید. دسته باید از قاب جدا شود، اما هنوز با یک سیم به آن متصل باشد. این سیم را مستقیم بالا بکشید تا از مادربورد جدا شود. برای جدا کردن کابل‌های باتری از مادربورد از پنس استفاده کنید. آنها را به آرامی به عقب و جلو بکشید تا جدا شوند.

باتری جدید خود را به پورتی که باتری قدیمی را از آن جدا کرده‌اید متصل کنید. سیمی را که در ابتدا جدا کرده بودید را به مادربورد وصل کرده، هر دو قاب پشتی و جلویی باتری را به هم متصل کرده و پیچ‌ها را ببندید.

تعمیر شوک پلی استیشن 4

در این قسمت تعمیر دسته PS4، تعمیر شوک پلی استیشن 4 را بررسی می‌کنیم. برای تعمیر شوک پلی استیشن 4 می‌توانید آن را با شوک یا ماشه‌ای جدید جایگزین کنید، اما برای این کار ابتدا باید یاد بگیرید که چطور دسته پلی استیشن خود را باز کنید.

 

باز کردن دسته پلی استیشن

تعمیر شوک PS4

با استفاده از یک پیچ گوشتی چهار پیچ روی پشت دسته را باز کرده و از قسمت بالایی دسته دو قاب دسته پلی استیشن را با استفاده از پنس از هم جدا کنید. قاب پشتی را به دقت جدا کنید و به یاد داشته باشید که این قاب هنوز از طریق یک کابل به بورد USB متصل است. سپس، این کابل را از این بورد جدا کنید؛ پایین‌ترین قسمت متصل به بورد را محکم در دست گرفته و آنقدر بکشید تا از آن جدا شود. باتری را از قسمت انتهایی قاب جلویی جدا کنید. قسمت اتصال آن به بورد را محکم نگه داشته و جعبه خاکستری (باتری) را به سمت سیم‌های مشکی و قرمز بکشید تا از بورد جدا شود.

از یک پنس استفاده کرده و آن را میان نگهدارنده باتری (قطعه پلاستیکی مشکی در قسمت وسطی) و بورد USB قرار دهید. پنس را به بالا کشیده و نگهدارنده باتری را جدا کنید. برای جدا کردن کابل تاچ پد نیز از همین پنس استفاده کنید. این کابل به رنگ قرمز تیره بوده و به بالای بورد USB متصل شده است. با دقت پنس خود را زیر آن قرار داده و در حالی که آن را عقب و جلو می‌برید به آرامی به سمت بالا بکشید، اما به کابل آسیب نزنید. با استفاده از پیچ گوشتی پیچ مرکزی را از بورد USB جدا کنید.

حالا قسمت میانی دسته را جدا کنید. بورد USB را کمی از دسته به سمت بالا بکشید. برای تعویض شوک‌ها بدون نیاز به برداشتن کابل‌های قرمز و مشکی به اندازه کافی فضا دارید.

 

تعویض و تعمیر شوک PS4

تعمیر شوک پلی استیشن 4

قسمت آنالوگ دسته را با دقت بیرون بکشید. از یک پمپ قلع کش برای برداشتن لحیم متصل کننده شوک‌ها به دسته استفاده کنید. این کار را از طریق گرم‌ کردن لحیم با هویه و سپس، جمع کردن آن با پمپ قلع کش انجام دهید. به فتیله لحیم، شار لحیم کاری اضافه کنید. به قطعاتی که لحیم را از آنها برداشته‌اید شار لحیم کاری اضافه کنید. از هویه و فتیله لحیم کاری برای اطراف بقیه قطعات استفاده کرده و کمی بیشتر تمیز کنید. با استفاده از یک دستمال توالت فضای کارتان را کمی تمیز کنید.

با استفاده از یک تفنگ گرمایی با ملایمت هوای گرم را به سمت قطعات بگیرید تا جدا شوند و در همین حین به آرامی شوک را بکشید. مراقب باشید که بورد الکترونیکی زیاد داغ نشود و دقت کنید که شوک را محکم نکشید. اجازه دهید تا بورد الکترونیکی دسته خنک شود و سپس، شوک جدید را نصب کنید. اگر سوراخ‌های روی بورد باز نیستند، با استفاده از پمپ قلع کش و هویه به صورت همزمان لحیم‌های اضافی را بردارید.

ابتدا لایه‌ای از شار لحیم کاری را روی قطعات قرار داده و سپس، لایه‌ای لحیم روی هر قطعه بزنید. با استفاده از یک دستمال توالت بورد را تمیز کنید. بعد از اینکه بورد خنک شد آن را برگردانده و سر جای خود در دسته قرار دهید. پیچ موجود در وسط بورد را سر جای خود قرار دهید. از پنس خود برای قرار دادن کابل قرمز به قسمت بالایی بورد استفاده کرده و نگهدارنده باتری را نیز به جای خود بازگردانید. باتری را سر جای قبلی خود گذاشته و سیم‌های قرمز و مشکی را دوباره به بورد متصل کنید. کابل موجود در دسته بازی را از انتهای قسمت جلویی دسته به بورد USB متصل کنید. قسمت انتهایی و جلویی دسته را دوباره به هم متصل کرده و پیچ‌ها را ببندید.

جمع بندی

تعمیر دسته PS4

در مقاله آموزش تعمیر دسته PS4 با تعمیر و تعویض قطعات و سرویس کردن دسته PS4 آشنا شدیم و مراحل انجام آن را با هم بررسی کردیم. شما چه تجربیاتی در تعمیر دسته PS4 دارید؟ چه روش‌های دیگری را در تعمیر دسته PS4 به کار می‌برید؟ نظرات، تجربیات و پیشنهادات خود را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مجله پوبل مجله اینترنتی پوبل به عنوان مکانی برای افزایش دانش و سطح آگاهی شما دوستان عزیز راه‌اندازی شد. هدف ما در مجموعه پوبل آشنایی همه مردم با حوزه‌های تکنولوژی، سرگرمی، هنری، علمی، وسایل نقلیه و سایر موارد است. امیدواریم مطالب مجله اینترنتی پوبل به نیازهای شما پاسخ دهد و شما را بیشتر با فناوری های جدید و روز آشنا کند. به امید فردایی با دانش بیشتر و افزایش معلومات همه مردم ایران