با بهترین بازی های ماریو آشنا شوید

یکی از بهترین سری بازی های تاریخ سری بازی ماریو محسوب می‌شود. در این مقاله فهرست بهترین بازی های ماریو را با همدیگر بررسی می‌کنیم. با ما باشید تا بهترین بازی های قارچ خور را برای شما معرفی کنیم.

اکتبر 19, 2020 - 07:38
اکتبر 19, 2020 - 07:40
 0  1514
با بهترین بازی های ماریو آشنا شوید
بهترین بازی های ماریو

سری بازی ماریو یکی از مهمترین و به یادماندنی ترین سری بازی های تاریخ گیمینگ محسوب می‌شود. بازی های ماریو و نسخه‌های مختلف آن در طول زمان هر کدام با نسل‌های گوناگونی از گیمرها مرتبط بوده‌اند و می‌توان گفت این بازی‌ها از معدود سری بازی‌هایی هستند که هم محبوب نسل قدیم گیمرها و هم محبوب نسل‌های جدیدتر و نسل کنونی نیز هستند. بر همین اساس در مقاله‌ای که پیش رویتان هست بر آن شدیم تا تعدادی از بهترین بازی های ماریو را در طول تاریخ گیمینگ برای شما معرفی کنیم. همراه پوبل بمانید تا تعدادی از بهترین بازی های قارچ خور را با همدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

تاریخچه بازی های ماریو / مجموعه بازی های ماریو قارچ خور

بهترین بازی های ماریو

همراه ما بمانید تا بهترین بازی های ماریو را با همدیگر مورد بررسی قرار دهیم.

 

19. بازی New Super Mario Bros. 2

بازی های ماریو / بهترین بازی های ماریو

 • پلتفرم: 3DS
 • سال انتشار: 2012

بازی New Super Mario Bros. 2 که جزو بهترین مجموعه بازی های ماریو قارچ خور است در واقع سومین عنوانی بود که در بازگشت ماریو به ریشه‌های دوبعدی خود پس از مدت‌ها و برای پلتفرم 3DS که در آن زمان تازه منتشر شده بود عرضه شد.

با وجود آن‌که در این بازی اغلب از مکانیزم‌های مورد آزمایش قرار گرفته استفاده شد و همچنین یک ماموریت فرعی سرگرم‌کننده نیز که شامل جمع آوری سکه‌ها می‌شد در آن معرفی شد، طراحی مراحل بازی New Super Mario Bros. 2 نسبت به برخی از بازی های ماریو قارچ خور دیگر کمی ضعیف‌تر است.

 

18. بازی New Super Mario Bros. U

بازی ماریو / بازی های سوپر ماریو

 • پلتفرم: Wii U
 • سال انتشار: 2012

بازی New Super Mario Bros. U که جزو بهترین بازی های سوپر ماریو است عنوان معرفی پلتفرم Wii U محسوب می‌شود و با انتشار خود به زودی تبدیل به یکی از نمایندگان این کنسول بازی شد.

در بازی ماریو New Super Mario Bros. U شاهد بازگشت تجربه Co-op اعتیادآور نسخه Wii بودیم؛ اما با این وجود می‌توان گفت در این بازی Super Mario چندان تفاوت زیادی برای تبدیل کردن آن به تجربه‌ای منحصر به فرد (نسبت به نسخه Wii) مشاهده نکردیم.

 

17. بازی Super Mario Bros. 2: The Lost Levels

بازی Super Mario / بهترین بازی های سوپر ماریو

 • پلتفرم: SNES
 • سال انتشار: 1993

بازی Super Mario Bros. 2: The Lost Levels که جزو عناوین خوب تمام بازی های ماریو است پس از موفقیت بازی Super Mario Bros. در آمریکای شمالی و ژاپن و به دنبال تصمیم نینتندو برای انتشار یک بازی جدید در آمریکا عرضه شد.

بازی ژاپنی Super Mario Bros. 2 نهایتا موفق شد به فروشگاه‌های آمریکایی راه پیدا کند و از جمله نقاط قوتی که در آن زمان داشت جلوه‌های بصری بهبودیافته‌اش بود؛ با این وجود به غیر از چالش بیشتری که نسبت به نسخه قبلی خود برای بازیکنان داشت، نوآوری چندان زیادی در آن نسبت به نسخه اصلی مشاهده نکردیم.

 

16. بازی Super Mario Land

تمام بازی های ماریو / بازی های ماریو قارچ خور

 • پلتفرم: Game Boy
 • سال انتشار: 1989

این بازی که اولین ماجراجویی ماریو برای کنسول‌های دستی محسوب می‌شد تجربه هیجان‌انگیزی را برای مخاطبان خود تدارک دیده بود؛ اما به دلیل محدودیت‌های فناوری کنسول دستی Game Boy تبدیل به یک رفت و آمد کوتاه به دنیایی عجیب و غریب شد.

جلوه‌های بصری این بازی در مقابل نسخه‌های کنسول بازی های ماریو دارای ضعف‌های زیادی بودند، اما از سوی دیگر قابل حمل بودن این تجربه و همچنین منحصربه‌فرد بودن و خاص بودن آن تمام موارد گفته شده و این ضعف‌ها را جبران می‌کرد. در حالت کلی آن نیز بازی Super Mario Land قدم بزرگی برای سری بازی های ماریو و همچنین برای کنسول دستی Game Boy محسوب می‌شد.

 

15. بازی Super Mario 3D Land

بازی های قارچ خور / بهترین بازی های قارچ خور

 • پلتفرم: 3DS
 • سال انتشار: 2011

این بازی که جزو بهترین‌های تاریخچه بازی های ماریو است در سال 2011 و برای پلتفرم 3DS منتشر شد. در آن زمان افرادی که صاحب پلتفرم DS بودند قادر بودند که نسخه بهینه یافته بازی Super Mario 64 را تجربه کنند؛ اما این بازی Super Mario 3D Land بود که به عنوان اولین تجربه سه بعدی اریجینال ماریو برای کنسول‌های دستی مطرح شد.

بازی Super Mario 3D Land چه از منظر طراحی مراحل و چه از منظر طراحی جلوه‌های صوتی و ارتقاها (Power-upها) نسبت به عناوین قبلی ماریو و به ویژه بازی Super Mario Bros. 3 ادای دین کرد. علاوه بر آن این بازی از قابلیت‌های سه بعدی پلتفرم 3DS نهایت بهره را برد؛ تا جایی که در آن قادر بودیم معماهایی را تجربه کنیم که قبل از این تجربه نکرده بودیم.

 

14. بازی Super Mario Land 2: 6 Golden Coins

تاریخچه بازی های ماریو / مجموعه بازی های ماریو قارچ خور

 • پلتفرم: Game Boy
 • سال انتشار: 1992

این بازی که جزو عناوین خوب تمام بازی های ماریو است، علاوه بر وسیع بودن خود نسبت به بازی Super Mario Land، جهانیان را با واریو (Wario) آشنا کرد؛ فردی که بعدها تبدیل به یکی از پایه‌های ثابت عناوینی همانند بازی Mario Kart، بازی Super Smash Bros. و بازی Mario Party شد.

واریو به قدری محبوب شد که نقش اصلی را در دنباله بازی Super Mario Land 2 ایفا کرد؛ عنوانی که نام آن با عبارت واریو لند (Wario Land) گره خورده شد و بعدها یک سری بازی مستقل نیز بر اساس این عنوان منتشر شد.

 

13. بازی Super Mario 3D World

 • پلتفرم: Wii U
 • سال انتشار: 2013

این بازی به دنبال موفقیت بازی Super Mario 3D Land برای پلتفرم 3DS منتشر شد و نینتندو با عرضه آن به دنبال آن بود که عنوانی جاه طلب‌تر را با استفاده از همان مکانیزم‌ها، ارتقاهای بیشتر و طراحی مراحل بهتر برای پلتفرم Wii U برای این کنسول تدارک ببیند.

بازی Super Mario 3D World علاوه بر این از المان‌های گیم پلی Co-op نسخه‌های کنسولی سری New Super Mario Bros. نیز بهره برد و تبدیل به اولین تجربه سه بعدی ماریو شد که دارای گیم پلی Co-op بود.

 

12. بازی Super Mario Sunshine

بازی های ماریو / بهترین بازی های ماریو

 • پلتفرم: GameCube
 • سال انتشار: 2002

پس از آنکه بازی Super Mario 64 ماریو را به ژانر پلتفرمر سه بعدی معرفی کرد نینتندو برای انتشار عنوانی که آن تجربه را تکرار کرده و از آن بالاتر رود، مسئولیت زیادی بر دوش داشت.

با وجود آنکه بازی Super Mario Sunshine بر روی پلتفرم GameCube هم تخیل برانگیز، هم رنگارنگ و هم دارای طراحی هوشمند بود بسیاری از افراد مکانیزم‌های F.L.U.D.D. آن را برای بازی‌های سری ماریو بسیار طاقت‌فرسا قلمداد کردند. بر همین اساس شاید بتوان گفت بازی Super Mario Sunshine یکی از مناقشه‌برانگیزترین عناوین تاریخچه بازی های ماریو است.

 

11. بازی New Super Mario Bros. Wii

بازی ماریو / بازی های سوپر ماریو

 • پلتفرم: Wii
 • سال انتشار: 2009

بازی New Super Mario Bros. هنگامی که برای پلتفرم DS و در سال 2006 منتشر شد به عنوان موفقیت بزرگی قلمداد می‌شد؛ بنابراین هنگامی که همین بازی برای پلتفرم Wii نیز منتشر شد همین موفقیت و حتی در مقیاسی بزرگتر تکرار شد. ارتقاهای جدید بازی و معرفی حالت Co-op سبب شدند طرفداران سری بازی‌های ماریو راهی جدید و هیجان‌انگیز برای لذت بردن از شیوه کلاسیک گیم پلی این بازی پیدا کنند.

 

10. بازی Super Mario World 2: Yoshi’s Island

تمام بازی های ماریو / بازی های ماریو قارچ خور

 • پلتفرم: SNES
 • سال انتشار: 1995

بازی Super Mario World هنگامی که در سال 1991 و برای پلتفرم Super NES منتشر شد موفقیت بزرگی محسوب می‌شد و چندان انتظار نداشتیم که دنباله این بازی عناصر جدیدی به آن اضافه کند.

در بازی Super Mario World 2: Yoshi’s Island بازیکن‌ها کنترل یوشی (Yoshi) را در حالی برعهده می‌گیرند که وظیفه دارد از ماریو کوچک (Baby Mario) در راه نجات لوئیجی کوچک (Baby Luigi) از باوزر کوچک (Baby Bowser) مراقبت کند.

 

9. بازی New Super Mario Bros.

تاریخچه بازی های ماریو / مجموعه بازی های ماریو قارچ خور

 • پلتفرم: DS
 • سال انتشار: 2006

می‌توان گفت کمپانی نینتندو پس از عرضه دو بازی سه بعدی موفق در سری ماریو در قالب سوپر ماریو 64 و سوپر ماریو سانشاین به ریشه‌های دوبعدی خود بازگشت. نتیجه این تصمیم انتشار بازی New Super Mario Bros. بود که اولین عنوان دوبعدی سری ماریو از زمان انتشار بازی Yoshi’s Island در سال 1995 و همچنین اولین تجربه دستی اریجینال ماریو از زمان انتشار بازی Super Mario Land 2 در سال 1992 محسوب می‌شود.

بازی New Super Mario Bros. علاوه بر دارا بودن طراحی مراحل عالی متعلق به عناوین دو بعدی قدیم ماریو، ارتقاهای جدیدی برای ما معرفی کرد که از جمله آن‌ها می‌توان به مگا ماشروم (Mega Mushroom) اشاره کرد؛ مکانیزمی که ماریو از طریق آن قادر بود سایز خود را افزایش داده و بدون خستگی هر چیزی را که در راهش بود از میان بردارد.

 

8. بازی Super Mario Bros. 2

بازی های ماریو / بهترین بازی های ماریو

 • پلتفرم: NES
 • سال انتشار: 1988

این بازی در سال 1988 و برای پلتفرم NES عرضه شده است. کمپانی نینتندو به جای آن‌که در کشور آمریکا دنباله اصلی بازی Super Mario Bros. را برای پلتفرم NES منتشر کند، تصمیم گرفت یک بازی ژاپنی را به نام Yume Kojo: Doki Doki Panic تغییر دهد و آن را به عنوان یک بازی Super Mario Bros. جدید منتشر کند.

بازی Super Mario Bros. 2 تفاوت‌های بسیاری از نسخه قبلی خود دارد، اما به واسطه موسیقی خوب، طراحی مراحل سرگرم‌کننده و مکانیزم‌های جالب و جدید خود یک موفقیت دیگر برای کمپانی نینتندو محسوب می‌شود.

 

7. بازی Super Mario Galaxy 2

بازی Super Mario / بهترین بازی های سوپر ماریو

 • پلتفرم: Wii
 • سال انتشار: 2010

این بازی که دومین تجربه سه بعدی ماریو برای پلتفرم Wii محسوب می‌شود تمام موفقیت قابل ارائه بازی Super Mario Galaxy را تکرار کرده و همچنین طراحی مراحل آن بازی را نیز بهبود یافته‌تر کرد.

بازی Super Mario Galaxy 2 با وجود آن‌که به اندازه نسخه اصلی خود منحصربه‌فرد یا تکان دهنده نبود از جهات بسیار از جمله وارد کردن یوشی (Yoshi) و همچنین ارائه برخی از هوشمندانه‌ترین مراحل پلتفرمینگ سه بعدی در سری ماریو قابل توجه است.

 

6. بازی Super Mario 64

بازی های ماریو / بهترین بازی های ماریو

 • پلتفرم: Nintendo 64
 • سال انتشار: 1996

گذار بازی‌ های ماریو به پلتفرم نینتندو 64 را می‌توان آغاز دوره‌ای جدید برای سری بازی سوپرماریو دانست. بازی Super Mario 64 در تاریخچه بازی های ماریو از این جهت قابل توجه است که برای اولین بار تجربه سه بعدی بازی های ماریو را برای ما به ارمغان آورد. کمپانی نینتندو نه تنها با این بازی اولین اقدام خود را در رابطه با انتشار یک بازی سه بعدی نمایان کرد، بلکه عنوانی را خلق کرد که برای سال‌ها تبدیل به الگویی برای بسیاری از عناوین سه بعدی بعدی شد.

از نقاط قوت قابل توجه بازی Super Mario 64 می‌توان به سیستم دوربین منحصربه‌فرد آن و گیم پلی عالی که سبب می‌شد کنترل ماریو تبدیل به لذتی ناب شود اشاره کرد. علاوه بر این مبارزات با رئیس‌ها، تلاش برای جمع آوری 120 ستاره و جلوه‌های بصری محشر برای زمان خود از جمله موارد دیگری بودند که از Super Mario 64 یک بازی فوق‌العاده ساختند.

 

5. بازی Super Mario Odyssey

تمام بازی های ماریو / بازی های ماریو قارچ خور

 • پلتفرم: Nintendo Switch
 • سال انتشار: 2017

بازی Super Mario Odyssey در ادامه تغییر مسیر شرکت نینتندو در قبال بازی های ماریو منتشر شد. در این بازی شاهد آن هستیم که از فرمول موفق بازی Super Mario 64 استفاده شده و این فرمول به شیوه‌های سرگرم‌کننده و منحصربه‌فرد گسترش یافته است. اضافه شدن کپی (Cappy) که یک کلاه منحصر فرد است و ماریو می‌تواند از آن برای کنترل دشمن‌ها و اشیا استفاده کند، لایه‌های جدیدی به گیم پلی اضافه کرد که تاکنون شاهد آن‌ها نبودیم.

 

4. بازی Super Mario Bros.

بازی Super Mario / بهترین بازی های سوپر ماریو

 • پلتفرم: NES
 • سال انتشار: 1985

می‌توان گفت این بازی که همه ماجرای عناوین ماریو را شروع کرد هنوز هم یکی از قوی‌ترین و قابل توجه‌ترین بازی های ماریو است. یک تیم کوچک به رهبری شیگرو میاموتو (Shigeru Miyamoto) و تاکاشی تزوکا (Takashi Tezuka) با انتشار بازی Super Mario Bros. عنوانی را خلق کرد که هنوز هم یکی از طلایه‌داران صنعت گیمینگ محسوب می‌شود.

ایده ساخت این بازی بر آن اساس رشد کرد که عنوانی خلق شود که در آن یک قهرمان در محیط‌های رنگارنگ خشکی، آسمان و آب به گشت و گذار بپردازد. این ایده طرفداران زیادی پیدا کرد و همین بود که یکی از مهمترین سری بازی‌های صنعت بازی‌های رایانه‌ای متولد شد. علاوه بر این می‌توان گفت بازی Super Mario Bros. نقش مهمی در مستحکم ‌کردن جایگاه صنعت گیمینگ پس از بحران شرکت‌های آمریکایی در اوایل دهه 80 داشت.

 

3. بازی Super Mario Galaxy

بازی Super Mario / بهترین بازی های سوپر ماریو

 • پلتفرم: Wii
 • سال انتشار: 2007

ساخت این بازی از یک دمو (Tech demo) متعلق به سال 2000 الهام گرفته شد و در آن ماریو و دوستانش به فضای لایتناهی منتقل شدند؛ امری که سبب شد مکانیزم‌های جدیدی همانند میزان جذبه و همچنین تعدادی از عالی‌ترین طراحی‌های مراحل سری ماریو تا به کنون را شاهد باشیم.

با وجود آن‌که پلتفرم Wii تاکید زیادی روی مکانیزم موشن کنترل (Motion Control) داشت، کمپانی نینتندو در سری سوپر ماریو خود استفاده از این مکانیزم‌ را به حداقل ممکن رساند. این امر به نفع بازی‌های ماریو بود؛ چراکه در عمل گیم پلی بازی Super Mario Galaxy حتی بهتر از عناوینی همانند Super Mario 64 بود و به واسطه موشن کنترل از هسته اصلی گیم پلی متعلق به بازی های ماریو نیز دور نمی‌شد.

 

2. بازی Super Mario Bros. 3

بازی ماریو / بازی های سوپر ماریو

 • پلتفرم: NES
 • سال انتشار: 1990

این بازی که پرفروش‌ترین بازی تاریخ NES (که در قالب یک مجموعه قرار ندارد) است، یکی از محبوب ترین بازی های ماریو محسوب می‌شود. ماجراجویی که در بازی Super Mario Bros. 3 شاهد آن بودیم نسخه گسترش یافته همه بازی های سوپرماریویی بود که قبل از آن شاهدشان بودیم.

با بازی Super Mario Bros. 3 با میزان زیادی از سرگرمی و ارتقاهای منحصربه‌فرد مواجه شدیم که سبب شدند نحوه تجربه بازی و گیم پلی آن متنوع‌تر و جدیدتر شود. مهم نبود که شما یک خواستار مکانیزم سنتی Fire Flower بودید یا ترجیح می‌دادید از راه آسمان گیم پلی را بپیمایید و یا خوشحال بودید که نینتندو عناصر جدیدی به مراحل زیرآبی اضافه کرده بود؛ در بازی Super Mario Bros. 3 شاهد رویکرد بسیار خلاقانه‌ای بودیم که تا آن زمان مشاهده‌اش نکرده بودیم.

بازی Super Mario Bros. 3 همچنین نقشه Overworld را برای ما معرفی کرد؛ نقشه‌ای که هنوز هم در اکثر بازی‌ های ماریو در روزگار امروزی از آن استفاده می‌شود.

 

1. بازی Super Mario World

 • پلتفرم: SNES
 • سال انتشار: 1991

پس از آنکه بازی Super Mario Bros. 3 در سال 1990 توسط کمپانی نینتندو منتشر شد به نظر می‌رسید دیگر امکان ندارد که این کمپانی بتواند عنوانی منتشر کند که نقاط قوت عنوان قبلی را حفظ کرده و سری را یک مرحله بالاتر برد؛ اما این اتفاق توسط این کمپانی روی داده و حتی فراتر از آن نیز حادث شد.

در این بازی میزان ارتقاها کاهش داده شد و کمپانی نینتندو ترجیح داد که روی مبحث بهینه‌سازی مکانیزم‌های پرواز بیشتر تمرکز کند. نهایتا می‌توان گفت بازی Super Mario World در سری بازی که به واسطه کیفیت خود شناخته می‌شود باید جزو اولین انتخاب‌هایتان جهت تجربه دنیای ماریو باشد؛ تجربه‌ای که برای مدت‌ها و شاید برای همیشه در ذهن و خاطره‌تان باقی خواهد ماند.

تمام بازی های ماریو / بازی های ماریو قارچ خور

بهترین بازی های ماریو را نیز برای شما معرفی کردیم و امیدواریم از خواندن مقاله‌ امروزمان نهایت لذت و استفاده را برده باشید. در شکل کلی آن می‌توان گفت که سری بازی ماریو یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین سری بازی های صنعت گیمینگ محسوب می‌شود و از زمان انتشار اولین بازی این سری تا به کنون و با عرضه هر بازی شاهد ورود به دنیای جدید و در عین حال آشنایی بودیم که تاکنون نیز تازگی خود را حفظ کرده است و سبب سرگرمی بی‌حدوحصر ما بر روی کنسول‌های مختلف می‌شود.

نظر شما در رابطه با عناوینی که در فهرست مقاله امروزمان معرفی کردیم چیست؟ بازی محبوب ماریو شما چیست؟ نظرات خود را از طریق بخش پایین و قسمت کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مجله پوبل مجله اینترنتی پوبل به عنوان مکانی برای افزایش دانش و سطح آگاهی شما دوستان عزیز راه‌اندازی شد. هدف ما در مجموعه پوبل آشنایی همه مردم با حوزه‌های تکنولوژی، سرگرمی، هنری، علمی، وسایل نقلیه و سایر موارد است. امیدواریم مطالب مجله اینترنتی پوبل به نیازهای شما پاسخ دهد و شما را بیشتر با فناوری های جدید و روز آشنا کند. به امید فردایی با دانش بیشتر و افزایش معلومات همه مردم ایران