حافظه رم کارت گرافیک چه تاثیری در اجرای بازی دارد؟

سعی خواهیم کرد به بیان ساده تاثیر حافظه کارت گرافیک در اجرای بازی ها را برای شما شرح دهیم تا در این رابطه ذهینت روشن‌تری پیدا کنید، و بتوانید هنگام خرید کارت گرافیک انتخاب مناسب‌تری داشته باشید.

آگوست 7, 2020 - 17:25
 0  962
حافظه رم کارت گرافیک چه تاثیری در اجرای بازی دارد؟
تاثیر حافظه رم کارت گرافیک در اجرای بازی ها

از جلوه‌های نورپردازی واقع گرایانه گرفته تا جلوه‌های پس از پردازش و شبیه سازی سیال، واحد پردازش گرافیکی کامپیوتر شما نقش مهمی در عملکرد کلی و تجربه بازی به عنوان یک عضو مهم ایفا می‌کند. با استفاده از هر کارت گرافیک جدید، این سوال قدیمی مطرح می‌شود که حافظه ویدیویی یا VRAM چقدر برای لذت بردن از تجربه بازی تاثیرگذار است؟

در واقع میتوان گفت حافظه ویدیویی شبیه به رمی است که پردازشگر شما برای به کار انداختن عملیات خود از آن استفاده می‌کند. به جز این که اطلاعات مربوط به کارت گرافیک شما را تغذیه می‌کند تا به شما در ارائه تصویری که در صفحه نمایش می‌رسد کمک کند.

شاید درک حافظه ویدیویی سخت باشد! اما ما طی این مقاله سعی خواهیم کرد به بیان ساده به بررسی این مسئله پرداخته و تاثیر حافظه‌ی کارت گرافیک در اجرای بازی‌ها را برای شما شرح دهیم تا در این رابطه ذهینتِ روشن‌تری پیدا کنید، و بتوانید هنگام خرید کارت گرافیک انتخاب مناسب‌تری داشته باشید. با پوبل همراه باشید

 

حافظه ویدیویی یا VRAM چیست؟

VRAM مخفف حافظه دسترسی تصادفی ویدیویی است و از آن برای ذخیره داده‌های گرافیکی استفاده می‌شود. حافظه ویدیویی عموما روی کارت تصویری رایانه شخصی شما قرار دارد، مگر این که شما یک کامپیوتر با تراشه ویدیوی یکپارچه داشته باشید. هرچه قدرت حافظه ویدیویی کارت شما بیشتر باشد، تصاویر دوبعدی و سه‌ بعدی بیشتر می‌توانند در یک زمان نمایش داده شده و پردازش کنند.

حافظه ویدیویی اضافی برای حفظ سریعتر نرخ فریم ریت نیازمند بافر بیشتر است. برخلاف رم سیستم یک پردازشگر، این مجموعه حافظه موقتی برای درک ساده‌تر است و چهار نوع از داده‌های تصویر مجزا را در خود جای داده است:

 

  • سایه زنی: برنامه‌های کوچک که برای محاسبه موقعیت‌های راس و رنگ پیکسل بر روی کارت ویدیو اجرا می‌شوند.

 

  •  :Vertex Bufferingهمچنین به عنوان بافر vertex اشیا (VBO) شناخته می‌شود. این نوع داده تصویر داده‌های شناور را نشان می‌دهد که سایه‌بان‌های vertex به عنوان ورودی برای رندرهای غیرمستقیم استفاده می‌کنند.

 

  • Index Buffering: مجموعه‌ای از اعداد صحیح علامت گذاری شده که مشخص می‌کنند چگونه بافرهای vertex به هم وصل می‌شوند تا مثلث‌هایی که صحنه سه بعدی را تشکیل می‌دهند شکل بگیرند.

 

  • بافت‌ها: داده‌های تصویر بیت مپ فشرده یا فشرده نشده یا نمایش دیجیتالی سطوح شی که سایه‌بان‌های قطعه به عنوان ورودی از آن استفاده می‌کنند.

 

محبوب‌ترین نوع حافظه ویدیویی در حال حاضر GDDR SDRAM است. این نوع رم با DDR SDRAM (نوعی رم که معمولا در بیشتر رایانه‌های شخصی مورد استفاده قرار می‌گیرد) از چند نظر متفاوت است، اما در اصل آن را به طور خاص برای پردازش گرافیک طراحی کرده‌اند.

چرا حافظه ویدیویی مهم است؟

حافظه ویدیویی در بارگذاری داده و کیفیت تصویر نقش بسزایی دارد. هنگامی که وضوح تصویر زیاد است، برای ارائه موفقیت آمیز تصویر و با کیفیت‌تر آن، حافظه ویدیویی بیشتری لازم است. در غیر این صورت بافت‌ها و تصاویری که سعی در ارائه آن دارید می‌توانند حافظه ویدیویی شما را بیش از حد استفاده کنند و باعث شوند اضافه بار کارت‌ گرافیک روی رم سیستم سرریز شود.

هنگامی که کارت گرافیک شما اطلاعات را بر روی رم جاری می‌کند، عملکرد بازی به روشی منفی تحت تأثیر قرار می‌گیرد و شاهد افت کیفیت و سرعت بازی خواهیم بود.

موارد مختلف حافظه ویدیویی چیست؟

هر سیستم مجموعه‌ای از الزامات خاص خود را برای حفظ عملیات روزانه دارد. توسعه دهندگان انواع مختلفی از حافظه ویدیویی را در طی چند دهه گذشته برای پاسخ‌گویی به نیاز مصرف کننده طراحی کرده‌اند. اگر بازیهایی که بیشتر آن‌ها را بازی می‌کنید نیاز به مقدار مشخصی حافظه ویدیویی دارند، مهم است بدانید که چه سطح حافظه ویدیویی برای سیستم شما بهترین است.

 

  • رم پویای چند بانکی - :MDRAM برای استفاده از بانک‌های اطلاعاتی کوچک رم پویا یاDRAM  طراحی شده است تا بتوان به صورت جداگانه به آن‌ها دسترسی پیدا کرد.

 

  • ویندوز رم:WRAM -  رم ویدئویی دارای دو پورت است که پهنای باند بیشتری دارد و برای خواندن داده‌ها چهت استفاده در پر کردن بلوک یا طراحی متن استفاده می‌شود.

 

ابزارهای نظارتی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای تعیین میزان حافظه ویدئویی در هنگام بازی استفاده کنید، اما این درایورهای کارت گرافیک هستند که در نهایت تصمیم می‌گیرند چه میزان حافظه ویدیویی در بازی‌ها و سایر موارد استفاده شود. با استفاده از این اطلاعات می‌توانید با اطمینان خاطر کارت گرافیک بعدی خود را با حافظه کافی انتخاب کنید تا به خوبی در خدمت شما باشد.

استفاده از قدرت حافظه ویدیویی در تنظیمات گرافیکی

برای چه تنظیمات گرافیکی بیشترین حافظه ویدیویی استفاده می‌شود؟ در حقیقت تقریبا هر تنظیمات مقدار مشخصی از حافظه ویدیویی را به خود اختصاص می‌دهد، اما در حال حاضر بیشترین استفاده مربوط به وضوح کیفیت تصویر است.

افزایش وضوح تصویر از 1080p به 1440p به طرز چشم‌گیری باعث افزایش استفاده از حافظه ویدیویی شده است، و رزولوشن 4K بدیهی است که آن را حتی بیشتر هم می‌کند. اکنون که جدیدترین کارت‌های گرافیکی اکثرا دارای 8 گیگابایت رم GDDR6 هستند، نیازی به نگرانی در مورد کاهش تنظیمات گرافیکی خاص برای آزادسازی حافظه ویدیویی نیست.

بنابراین اگر کارت گرافیک شما میزان حافظه ویدیویی کمی دارد، پایین آوردن کیفیت بافت راهی مناسب برای پایین آمدن استفاده از حافظه ویدیویی و در نتیجه بهبود عملکرد کلی است. علاوه بر این، فاصله سطح نمایش جزئیات یا LOD ممکن است در بازی‌های جهان باز نیز تفاوت ایجاد کند، در حالی که سایر تنظیمات حافظه ویدیویی کمتری را به خود اختصاص می‌دهند. این موارد معمولا قدرت گرافیکی بیشتری از حافظه ویدیویی را نیازمند هستند.

 

به چه میزان حافظه ویدیویی نیازمندیم؟

با توجه به این که وضوح بزرگ‌ترین عاملی است که باید در هنگام مشاهده مشخصات حافظه ویدیویی در سال 2020 در نظر بگیرید، به چه میزان از آن نیاز دارید؟

خب، ما قبلا خاطرنشان کردیم که جدیدترین کارت‌های گرافیکی دارای 8 گیگابایت حافظه ویدیویی هستند، بنابراین اگر می‌خواهید یک کارت گرافیک با اطمینان بیشتری در آینده داشته باشید یا اگر قصد دارید فورا مانیتور 1440P را مورد استفاده قرار دهید، باید از کارت گرافیکی با حافظه ویدیویی بالاتر استفاده کنید.

در همین حال، کارت گرافیکی با حافظه ویدیویی 4 گیگابایت به سختی برای بازی در رزولوشن‌های بالاتر کافی خواهد بود و تنها دلیل خرید کارت گرافیک 4 گیگابایتی در سال 2020 شاید این باشد که اگر واقعا قصد دور ریختن پول خود را دارید و یا واقعا به فکر فراتر رفتن از کیفیت  1080P نیستید، هنوز این کارت گرافیک‌ها با این توان مورد اهمیت هستند!

البته گزینه‌های دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال، GTX 1660 Super دارای 6 گیگابایت حافظه ویدیویی است در حالی که برخی از مدل‌های رده بالا مانند GTX 1080 Ti و RTX 2080 Ti با اندازه 11 گیگابایت همراه هستند.

اما به طور طبیعی، تفاوت در عملکرد فقط به حافظه ویدیویی کاهش نمی‌یابد و خلاصه نمی‌شود، و تعیین این که چه مقدار از این حافظه و چه مقدار از قدرت پردازنده کارت گرافیک مورد نیاز است، دشوار است.

به عنوان مثال، 6 گیگابایت حافظه ویدیویی کارت گرافیک  GTX 1660 Super شرکت انویدیا در ارائه کیفیت 1440P نسبت به 8 گیگابات حافظه ویدیویی کارت گرافیک RX 5500 XT شرکت ای‌ام‌دی عملکرد بهتری دارد. پردازنده گرافیکی بودجه ای‌ام‌دی با وجود داشتن 2 گیگابایت حافظه اضافی عملکرد بهتری نخواهد داشت، بنابراین حافظه ویدیویی به تنهایی یک تخمین قابل اطمینان نیست که چه نوع عملکردی را می‌توان انتظار داشت.

جمع بندی

در نهایت، در کل حافظه ویدیویی 4 گیگابایت حداقل میزان مورد نیاز برای بازی در کیفیت 1080P در سال 2020 است، در حالی که 6 تا 8 گیگابایت باید هدف اکثر افرادی باشد که می‌خواهند بازی را در 1440P یا 4K انجام دهند، یا فقط کسانی که می‌خواهند مدت زمان طولانی‌تری در آینده‌ از این کارت گرافیک‌ها استفاده کنند.

با این حال، به بسیاری از اطلاعات مورد نیاز در موارد فوق اشاره شد. قدرت پردازش کارت گرافیک هنگام انتخاب مدل ایده‌آل شما بسیار مهم‌تراز ظرفیت حافظه‌ی آن است.

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مجله پوبل مجله اینترنتی پوبل به عنوان مکانی برای افزایش دانش و سطح آگاهی شما دوستان عزیز راه‌اندازی شد. هدف ما در مجموعه پوبل آشنایی همه مردم با حوزه‌های تکنولوژی، سرگرمی، هنری، علمی، وسایل نقلیه و سایر موارد است. امیدواریم مطالب مجله اینترنتی پوبل به نیازهای شما پاسخ دهد و شما را بیشتر با فناوری های جدید و روز آشنا کند. به امید فردایی با دانش بیشتر و افزایش معلومات همه مردم ایران