با ترسناک ترین کتاب های جهان آشنا شوید

رمان های ترسناک مثل فیلم و سریال‌های ترسناک طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد. در این مطلب به معرفی ترسناک ترین کتاب های جهان می‌پردازیم.

آگوست 5, 2021 - 12:20
 0  156
با ترسناک ترین کتاب های جهان آشنا شوید
ترسناک ترین کتاب های جهان

وحشت ژانر خاص و عجیبی است. مفهوم ترس نزد افراد مختلف نمود متفاوتی دارد. بسیاری از خوانندگان از مواردی چون ارواح، قاتلین سریالی،‌ هیولاهای مخوف، جنون، طاعون و جهان‌های غیر قابل درک وحشت دارند؛ در حالی که ممکن است عده‌ای این موارد را خنده‌دار بدانند. ترس یکی از قدرتمندترین احساسات انسانی است. بسیاری از نویسندگان با استفاده از داستان های نمادین سعی در بررسی تاریک‌ترین ترس‌های بشریت داشته‌اند. در ادامه با برترین آثار ژانر وحشت آشنا خواهیم شد.

ترسناک ترین کتاب های جهان

در این فهرست سعی کردیم تا حد ممکن تنوع را بین نژاد، جنیست و دوره زمانی نویسندگان رعایت کرده و بهترین آثار ترسناک تاریخ را گلچین کنیم. در ادامه ترسناک ترین کتاب های جهان را بررسی می‌کنیم.

1. کتاب «خانه جن زده» (The Haunting of Hill House)

رمان ترسناک واقعی

 • نویسنده: شرلی جکسون
 • سال انتشار: 1959

شرلی جکسون یکی از مشهورترین و بهترین نویسندگان رمان های ترسناک است. شاهکار جادویی این نویسنده The Haunting of Hill House نام دارد. این کتاب ترسناک داستان زنی جوان به نام النور ونس را دنبال می‌کند که حساسیتی عجیب به مسائل غیرطبیعی دارد. او در کنار کارآگاهی به نام دکر جان مونتگیو، هنرمندی جوان به نام تئودورا و وارث عمارت هیل، لوک سندرسون، به بررسی این خانه سرد و پیچیده می‌پردازد.

لنور به مرور متوجه می‌شود که معماری این عمارت کاملا غیر عادی و دائما در حال تغییر است. علاوه بر این حضور اشباحی رعب‌آور، مطالعه این کتاب ترسناک را به تجربه‌ای به‌یادماندنی برای مخاطبان تبدیل می‌کند. جکسون به خوبی تاثیر اتمسفر گیرای این خانه بر وضعیت روانی شخصیت‌های داستان را تحلیل می‌کند.

The Haunting of Hill House یکی از ترسناک ترین کتاب های جهان است. شبکه نتفلکیس سال گذشته سریالی خوش‌ساخت را براساس این رمان منتشر کرد؛ سریالی که با استقبال بسیار خوبی از جانب مخاطبان و منتقدان روبه‌رو شد.

2. رمان ترسناک آن (It)

کتاب داستان های ترسناک

 • نویسنده: استیون کینگ
 • سال انتشار: 1986

یکی از ترسناک‌ترین داستان‌هایی که حول محور کودکان نگاشته شده، It اثر استیون کینگ است. داستان این کتاب مشهور ماجرای گروهی از کودکان را در شهری کوچک دنبال می‌کند. هر کدام از شخصیت‌های اصلی این رمان ترسناک، نماد یکی از گونه‌های شخصیتی شناخته شده هستند. اگر آثار استیون کینگ را دنبال کرده باشید، می‌دانید که این نویسنده وسواس عجیبی نسبت به دوران بلوغ دارد.

هیولای این کتاب یکی از ماندگاترین شخصیت‌های خلق شده توسط کینگ است. این دلقک مهیب، موجودی چند بعدی و نماد بدترین و شیطانی‌ترین ویژگی‌های بشر است؛ هیولایی فراموش‌نشدنی که شخصیت‌پردازی بسیار عمیق و تاثیرگذاری دارد. مبارزه با این موجود خطرناک بسیار پیچیده و مشکل است. قهرمانان داستان باید با غلبه بر مفاهیم غیر قابل لمسی چون ترس و هرج و مرج با آن مبارزه کنند. منتقدان پایان It را از معدود نقاط ضعف آن می‌دانند؛ اما این مسئله نباید منجر به نادیده گرفته شدن ارزش این کتاب ترسناک شود.

3. کتاب داستان ترسناک «نفر درست را راه بده» (Let the Right One In)

کتاب داستان های ترسناک

 • نویسنده: جان آژوید لینکویست
 • سال انتشار: 2004

یکی از قوانین نانوشته دنیای ادبیات، شکست حتمی آثاری است که با محوریت خون‌آشام‌ها نوشته می‌شوند. با این حال جان آژوید لیندکویست، نویسنده اهل سوئد، با شاهکار ماندگار خود در سال 2004 خون جدیدی را به رگ‌های این ژانر مرده تزریق کرد.

Let the Right One In داستان دانش‌آموزی به نام اسکار و دوست و همسایه جدید او، الی را دنبال می‌کند. اسکار در مدرسه با مشکلات فراوانی مواجه شده و مدام مورد اذیت و آزار سایر دانش‌آموزان قرار می‌گیرد. الی دختری باهوش، رنگ‌پریده، کثیف و بدبو است. او تنها شب‌ها از خانه خارج شده و بزرگ‌ترین حامی اسکار است. Let The Right One In یکی از ترسناک ترین کتاب های جهان است. لیندکویست در این رمان به مفاهیم عمیقی چون عشق و مقبولیت در یکی از سخت‌ترین دوران زندگی، یعنی بلوغ می‌پردازد.

4. کتاب ترسناک «جن گیر» (The Exorcist)

بهترین کتاب ترسناک

 • نویسنده: ویلیام پیتر بلتی
 • سال انتشار: 1971

کمتر کسی پیدا می‌شود که حداقل نام فیلم جن‌گیر را نشنیده باشد. این اثر به‌یادماندنی یکی از بهترین فیلم‌های ژانر وحشت است. ویلیام پیتر بلتی با نگارش فیلمنامه‌ای با الهام از کتاب ترسناک خود به همین نام، توانست برنده جایزه اسکار شود. برخلاف آثاری چون The Shining، نسخه سینمایی جن‌گیر تفاوت چندانی با منبع الهام ادبی خود ندارد.

بلتی در رمان ترسناک خود به خوبی به تمامی شخصیت‌های اصلی داستان چون پدر دیمین کرس می‌پردازد. جن‌گیر یکی از ترستاک ترین کتاب های جهان است که مخاطب را کاملا درگیر خود کرده و ثابت می‌کند که تخیل انسان‌ها می‌تواند بسیار ترسناک‌تر از مخوف‌ترین هیولاها باشد.

5. رمان ترسناک فرانکشتاین (Frankenstein)

کتاب داستان ترسناک

 • نویسنده: مری شلی
 • سال انتشار: 1818

فرانکنشتاین یکی از مشهورترین رمان های ترسناک جهان است. اثر جاودانه مری شلی که با نام The Modern Prometheus نیز شناخته می‌شود، یکی از انقلابی‌ترین رمان های ترسناک است. جالب است بدانید که جرقه خلق این ماجرا و هیولای غمگینش در دوران نوجوانی شلی در ذهن بی‌نظیر او ایجاد شده بود.

ویکتور فرانکنشتاین دانشمندی تنها است. او با هدف خلق موجودی زنده، هیولایی عظیم و مهیب می‌سازد. ظاهر ترسناک و متفاوت هیولا، او را به قربانی بدترین توهین‌ها و سختی‌ها تبدیل می‌کند. ویکتور پس از مدتی مخلوق تنها و ترسان خود را در دنیا رها کرده و این سوال را ایجاد می‌کند که هیولای واقعی داستان کیست؟ هیولای فرانکنشتاین موجودی احساساتی و حساس است و توهین‌های بی‌پایان انسان‌های سنگ‌دل او را آزار می‌دهند. فرانکنشتاین یکی از ترسناک ترین کتاب های جهان است و وحشت القا شده توسط این اثر، نه ترس از موجودات غیر عادی و اشباح شرور، که وحشت از طبیعت خشن و بی‌رحم انسان‌هاست. همان‌طور که هومر در ادیسه می‌گوید:

ما در آتش‌هایی که خود برافروخته‌ایم خواهیم سوخت.

6. کتاب داستان ترسناک «خانه برگ ها» (House of Leaves)

رمان های ترسناک

 • نویسنده: مارک دنیلوسکی
 • سال انتشار: 2000

مارک دنیلوسکی یکی از متفاوت‌ترین نویسندگان عصر مدرن است. این مولف آمریکایی در نخستین رمان خود، House of Leaves، داستانی تو در تو و خانوادگی را روایت می‌کند. شاید بتوان جذاب‌ترین المان این کتاب ترسناک را سبک روایی متفاوت آن دانست. دنیلوسکی از ابزارهای عجیبی چون پاورقی‌های لایه لایه، کلمات خط‌خورده، مصاحبات غیرواقعی با افراد مشهور و رمزهای پیچیده برای تشریح داستان خود استفاده می‌کند.

شاید بتوان مشهورترین زیر شاخه ژانر کتاب های ترسناک را، ژانر لاوکرفت دانست. اچ پی لاوکرفت یکی از مهم‌ترین نویسندگان تاریخ است و آثار جاودانه او سنگ بنای بسیاری از شاهکارهای ادبی پس از خود را ساختند. House of Leaves را می‌توان اثری عالی در سبک لاوکرفت دانست. این داستان ترسناک بیش از هر چیزی به جنون پرداخته و نه تنها سلامت روانی شخصیت‌های خود، که هوشیاری خواننده را نیز به چالش می‌کشد.

7. کتاب ترسناک NOS4A2

کتاب های ترسناک

 • نویسنده: جو هیل
 • سال انتشار: 2013

جو هیل یکی از نویسندگان خوب قرن 21 و خالق آثار زیبایی چون Heart Shaped Box و Horns است. هیل در سومین کتاب خود با الهام‌گیری از آثار پدرش، استیون کینگ، داستانی ترسناک و متفاوت می‌نگارد. در رمان ترسناک NOS4A2 شخصیت‌های اصلی داستان توانایی انتقال در فضا و زمان را داشته و با هیولای ترسناکی روبرو می‌شوند. هیل در این کتاب به مفاهیمی چون عشق پدرانه و مناسبت‌هایی چون کریسمس می‌پردازد.

این کتاب ترسناک نقطه عطفی در کارنامه هیل به حساب می‌آید. او با نگاشتن NOS4A2، سرانجام توانست خود را از زیر سایه پدر مشهورش خارج کند. این داستان به‌یادماندنی ترکیبی عالی از سبک خاص هیل و تاثیر غیر قابل انکار کینگ بر ژانر وحشت است.

8. رمان ترسناک «درخشش» (The Shining)

ترسناک ترین کتاب دنیا

 • نویسنده: استیون کینگ
 • سال انتشار: 1977

بسیاری از مخاطبان مدرن داستان مخوف خانواده تورنس و تعطیلات آن‌ها در هتل اوورلوک را با فیلم ماندگار استنلی کوبریک می‌شناسند. این فیلم یکی از تاثیرگذارترین و مشهورترین آثار سینمایی تاریخ است. با این حال برداشت کوبریک از داستان کینگ، تفاوت‌های فراوانی با آن دارد؛ تفاوت‌هایی که منجر به نارضایتی کینگ از فیلم کوبریک شده‌ است.

شاهکار افسانه‌ای استیون کینگ داستان نویسنده‌ای الکلی به نام جک تورنس را روایت کرده و دید مثبت‌تری به او، نسبت به فیلم دارد. جک با هدف بهبود شرایط زندگی خانواده خود، مسئولیت سرایداری هتلی دورافتاده را قبول می‌کند. با این حال هتل اوورلوک عمارتی زنده با تاریخی خشن است. این عمارت بیش از هر چیزی فرزند باهوش جک، دنی را خواسته و برای رسیدن به او زندگی خانواده تورنس را به جهنم تبدیل می‌کند. درخشش یکی از ترسناک ترین کتاب های جهان است؛ اثری که مطالعه آن برای مخاطب تجربه‌ای به‌یادماندنی را رقم خواهد زد.

9. کتاب داستان ترسناک «سالمز لات» (Salem’s Lot)

ترسناک ترین کتاب جهان

 • نویسنده: استیون کینگ
 • سال انتشار: 1975

نخستین رمان استیون کینگ، Carrie، آغازی انفجاری برای این نویسنده بزرگ بود. با این حال این دومین اثر کینگ بود که جایگاه او را به عنوان یکی از هیجان‌انگیزترین نویسندگان ژانر وحشت تثبیت کرد.

Salem’s Lot یکی از رمان های ترسناک جهان است که در زمان انتشار اولیه خود، تحسین همه جانبه مخاطبان و منتقدان را برانگیخت. کینگ در این رمان برای اولین بار خون‌آشام‌ها را در محیط محلی آمریکا قرار داد. از ویژگی‌های برجسته این اثر می‌توان به شخصیت‌پردازی عالی و غیر قابل پیش‌بینی بودن داستان اشاره کرد.

10. کتاب ترسناک «پیچش پیچ» (The Turn of the Screw)

رمان ترسناک

 • نویسنده: هنری جیمز
 • سال انتشار: 1898

هنری جیمز یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان تاریخ است. داستان‌های ظریف و هوشمندانه این نویسنده کلاسیک، نمودی از روحیات روحی و معنوی جوامع انگلستان و آمریکا بودند. از جمله آثار مهم جیمز می‌توان به Portrait of a Lady اشاره کرد.

جیمز رمان The Turn of the Screw را در اواخر قرن نوزدهم میلادی نگاشت. این اثر یکی از ترسناک ترین کتاب های جهان است که جیمز در داستان آن به صورتی هوشمندانه مخاطب را به سردرگمی انداخته و از ارائه حقیقتی ثابت خودداری می‌کند. در دل داستان پیچیده شاهکار جیمز، زنی فقیر وجود دارد؛ زنی که وظیفه مراقبت از دو کودک عجیب را بر عهده می‌گیرد. یکی از این کودکان به نام مایلز، به دلایلی نامعلوم از مدرسه اخراج شده است. The Turn of the Screw رمانی هیجان‌انگیز، احساسی و جذاب است که تا مدت‌ها خوانندگان را درگیر خود خواهد کرد.

11. رمان ترسناک «بچه رزماری» (Rosemary’s Baby)

کتاب ترسناک

 • نویسنده: آیرا لوین
 • سال انتشار: 1967

آیرا لوین رمان ترسناک Rosemary’s Baby را در سال 1967 به پایان رساند. این کتاب به عنوان یکی از مهم‌ترین رمان های ترسناک و آثار ادبی تاریخ شناخته می‌شود. بسیاری دلیل شهرت و مقبولیت کتاب‌های ترسناک را این عنوان می‌دانند.

یک سال پس از انتشار شاهکار ماندگار آیرا لوین، رومن پولانسکی، کارگردان شهیر فرانسوی اثری سینمایی با الهام از آن کتاب ساخت. تفاوت‌های چندانی بین نسخه سینمایی و نوشته لوین وجود ندارد. با این حال مطالعه این کتاب ترسناک را به دلیل تجربه اتمسفر گیرای آن توصیه می‌کنیم.

12. کتاب داستان ترسناک دراکولا (Dracula)

 • نویسنده: برام استوکر
 • سال انتشار: 1897

شاید بتوان دراکولا را یکی از مشهورترین نمادهای فرهنگ مدرن دانست. هنرمندان بسیاری با الهام از مخلوق نامیرای برام استوکر، دست به خلق فیلم‌ها، سریال‌ها، کتاب‌ها، بازی‌ها و موسیقی‌های ماندگار زده‌اند. البته استوکر را نمی‌توان خالق خون‌آشام‌ها دانست. این جان پولیدوری بود که در سال 1819 با کتاب The Vampyre پای این موجودات ترسناک را به دنیای ادبیات باز کرد.

دراکولا ژانر ترسناک را دستخوش تغییرات زیادی کرد. استوکر با ترکیب عناصر خشونت، وحشت و عاشقانه، داستانی درجه یک و الهام‌بخش نگاشت. این رمان ترسناک در زمان انتشار، علی‌رغم واکنش‌های بسیار مثبت منتقدان، محبوبیت چندانی پیدا نکرد. با این حال ماجرای غم‌انگیز دراکولا با گذر زمان جای خود را در میان فرهنگ عامیانه باز کرده است. در سال 2020 هم سریالی با همین نام براساس این رمان ساخته شد که از شبکه BBC One و نتفلیکس به نمایش درآمد.

13. کتاب ترسناک The Dunwich Horror and Others

ترسناک ترین کتاب های جهان

 • نویسنده: اچ پی لاوکرفت
 • سال انتشار: 1963

این کتاب مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه نوشته پدربزرگ سبک وحشت، اچ پی لاوکرفت است. این نویسنده افسانه‌ای به تنهایی مسئول خلق ژانری مجزا در دنیای ادبیات است.

لاوکرفت در آثار خود دنیای انسان‌ها و جایگاه آن در جهان را به تصویر می‌کشد. از نظر او بشریت تنها قسمتی ناچیز از کیهان است. داستان‌های لاوکرفت علاوه بر المان‌های وحشت، از عناصر فانتزی نیز بهره می‌برند. این نویسنده تاثیرگذار در مرکز گروهی از نویسندگان به نام حلقه لاوکرفت قرار داشت. این افراد در روایت رمان‌های خود از جزئیات یکسانی استفاده می کردند. از جمله مهم‌ترین داستان‌های لاوکرفت می‌توان به داستان The Call of Cthulhu، داستان The Rats in the Walls، داستان At the Mountains of Madness، داستان The Shadow over Innsmouth و The Shadow Out of Time اشاره کرد.

در این مطلب از پوبل به بررسی ترسناک ترین کتاب های جهان پرداختیم. رمان های ترسناک مورد علاقه را بگویید؟ نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید.

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مجله پوبل مجله اینترنتی پوبل به عنوان مکانی برای افزایش دانش و سطح آگاهی شما دوستان عزیز راه‌اندازی شد. هدف ما در مجموعه پوبل آشنایی همه مردم با حوزه‌های تکنولوژی، سرگرمی، هنری، علمی، وسایل نقلیه و سایر موارد است. امیدواریم مطالب مجله اینترنتی پوبل به نیازهای شما پاسخ دهد و شما را بیشتر با فناوری های جدید و روز آشنا کند. به امید فردایی با دانش بیشتر و افزایش معلومات همه مردم ایران