آشنایی با پایه خنک کننده یا کول پد لپ تاپ و ویژگی‌های آن

یکی از تجهیزات کاربردی برای کاربرانی که زیاد از لپ تاپ خود استفاده می‌کنند، پایه خنک کننده لپ تاپ است. در این مطلب بیشتر با کول پد لپ تاپ آشنا می‌شویم.

جولای 29, 2020 - 13:32
 0  832
آشنایی با پایه خنک کننده یا کول پد لپ تاپ و ویژگی‌های آن
آشنایی با کول پد لپ تاپ

با توجه به استفاده از کامپیوترها در زندگی روزمره و گره خوردن کارهای زیادی به این دستگاه، افراد زیادی ترجیح می‌دهند از لپ تاپ ها به جای کامپیوتر رومیزی برای انجام کارهای کامپیوتری خود استفاده کنند؛ اما در کنار همه فوایدی که این نوع از کامپیوترهای قابل حمل دارند، ممکن است طی استفاده طولانی‌مدت و یا در انجام وظایف سنگین داغ شوند. راه‌حل این مشکل، استفاده از پایه خنک کننده لپ تاپ است که آن را با نام کول پد نیز می‌شناسیم. ما در این مقاله از مجله اینترنتی پوبل قرار است اطلاعات بیشتری در مورد داغ شدن لپ تاپ و همین‌طور انواع پایه‌های خنک کننده موجود در بازار در اختیار شما قرار دهیم. از این رو با مطالب زیر شما را همراهی خواهیم کرد.

فن خنک کننده لپ تاپ

 دلیل داغ شدن لپ تاپ چیست؟

زمانی که لپ تاپ‌ها اولین حضور خود را در بازار تجربه می‌کردند و رفته‌رفته محبوب می‌شدند، موضوع نگران‌کننده‌ای از سوی کاربران مطرح می‌شد؛ به‌طوری‌که برخی از آن‌ها از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ های خود به شرکت‌های بزرگی همچون دل، ایسر و سونی شکایت می‌کردند. با افزایش این گزارشات، شرکت‌ها در تلاش بودند تا راهی برای حل این موضوع پیدا کنند.

خنک کننده لپ تاپ

گذشته از اینکه می‌توان گفت مشکل داغی لپ تاپ ها از باتری به‌کار گرفته شده در آن‌ها بود، مثل اینکه دلیل دیگری هم برای این داغی وجود داشت؛ اما واقعا دلیل آن چه می‌توانست باشد. هرچند کمپانی‌های تولیدکننده لپ تاپ تلاش زیادی در ارتقای تکنولوژی‌های بکار رفته در اجزای این دستگاه‌ها کردند، اما با گذشت مدت‌های زیاد از این قضیه هنوز هم شاهد گرم شدن لپ تاپ ها در استفاده مداوم یا در انجام کارهای سنگین هستیم.

در اینجا دو دلیل اصلی برای گرم شدن لپ تاپ وجود دارد. یکی اینکه تمام سخت افزار و اجزای بکار رفته در لپ تاپ در بدنه‌ای کوچک و به هم فشرده در کنار هم قرار گرفته‌اند. هرچند کارخانه‌های سازنده با بکارگیری دریچه‌های هوا، فن‌ها و مکانیزم‌های دیگری توانسته‌اند مشکل یاد شده را تا اندازه‌ای کاهش دهند؛ اما دلیل دیگری نیز وجود دارد. درواقع ممکن است برخی از قطعات در لپ تاپ به خوبی کار نکنند و یا دریچه‌های هوای لپ تاپ مسدود شده باشند که برخی از آن‌ها به استفاده نادرست کاربران از این وسیله نیز اشاره دارد.

پایه خنک کننده هترون مدل HCP055

پایه خنک کننده هترون مدل HCP055Hatron HCP055 Cooling Pad

تعداد فن 1 عدد
سرعت فن1000 دور بر دقیقه
مناسب لپ تاپبین 10 تا 15.6 اینچ

 داغ شدن لپ تاپ چه تاثیری روی قطعات آن می گذارد؟

گرمای بیش از اندازه لپ تاپ، مسلما باعث خواهد شد تا صدماتی به قطعات داخلی لپ تاپ وارد شود. به یاد داشته باشید که در صورت گرم شدن بیش از اندازه، لپ تاپ را خاموش کنید. در ادامه ما مهم‌ترین بخش‌هایی که با گرم شدن لپ تاپ صدمه می‌بینند را معرفی کرده‌ایم.

پردازنده

هنگامی که لپ تاپ گرم می‌شود، ممکن است متوجه کندی عملکرد شوید. درواقع با گرم شدن لپ تاپ اولین قطعه‌ای که آسیب می‌بیند پردازنده است که به مانند گذشته عمل نمی‌کند. البته با داشتن یک پایه خنک کننده لپ تاپ یا به اصطلاح کول پد، می‌توانیم این نگرانی‌ها را کم کنیم.

باتری

اکثر لپ تاپ‌ها از باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌کنند. با توجه به این موضوع، مستعد آسیب در برابر گرما نیز هستند. درواقع یون‌های موجود در باتری در اثر گرم شدن، سریع‌تر حرکت خواهند کرد. این گرمای اضافه می‌تواند واکنش شیمیایی را در پی داشته باشد که این موضوع نیز بر روی مدت زمان شارژ شدن و همچنین دوام باتری تأثیرگذار خواهد بود. برای جلوگیری از آسیب به باتری لپ تاپی که زیاد داغ می‌شود، می‌توانید به غیر از استفاده از کول پد، باتری را از لپ تاپ جدا کنید. اینجا است که تاثیر خنک کننده لپ تاپ خود را نشان خواهد داد.

مادربورد

یک دلیل استفاده از خنک کننده لپ تاپ نیز حفظ سلامت مادربورد و اجزایش است. درواقع مادربورد از اجزای حیاتی لپ تاپ، مانند حافظه نگهداری می‌کند. با توجه به گرم شدن لپ تاپ، مادربورد در پشتیانی از اجرای برخی از برنامه‌ها عملکرد موفقی نخواهد داشت. به همین دلیل کار کردن با لپ تاپی که بیش از اندازه داغ است، می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌هایی به این بخش شود.

از طرف دیگر گرمای بیش از اندازه لپ تاپ می‌تواند هارد دیسک و عملکرد آن را نیز با خطر مواجه کند و به دلیل ایجاد انبساط ناشی از حرارت، می‌تواند دچار مشکلاتی شود. از این رو پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از داغ شدن لپ تاپ هنگام بازی یا در انجام کارهای مهم، حتما از پایه خنک کننده لپ تاپ استفاه شود. همچنین به یاد داشته باشید که اگر لپ تاپ شما زیاد داغ است و کار مهمی با آن ندارید، یک روش خنک کردن لپ تاپ نیز خاموش کردن آن است.

 خنک کننده لپ تاپ چیست؟

همان‌طور که از اسم خنک کننده لپ تاپ بر می‌آید، پایه خنک کننده لپ تاپ یا کول پد لپ تاپ، وسیله‌ای است که با قرار گرفتن زیر لپ تاپ و روشن بودن می‌تواند دمای اضافه آن را کاهش دهد و در نتیجه به عملکرد صحیح اجزای داخلی لپ تاپ شما کمک کند. این دستگاه‌ها معمولا با استفاده از اتصال USB به درگاه لپ تاپ متصل می‌شوند. در این میان یک کول پد و یا فن خنک کننده لپ تاپ ایده‌آل معمولا به ویژگی‌هایی مانند قابلیت تنظیم ارتفاع و همچنین تنظیم سرعت فن‌ها مجهز است. البته باید توجه داشته باشید که پایه خنک کننده لپ تاپ نمی‌تواند معجزه کند و لپ تاپ قدیمی شما را که داغ می‌شود به‌طور کامل نجات دهد. اما به‌طورکلی وسیله‌ای ارزشمند است که می‌توانید به عنوان روشی برای کاهش دمای لپ تاپ هنگام بازی یا انجام کارهای مهم از آن استفاده کنید.

انواع پایه خنک کننده لپ تاپ

به‌طورکلی چهار نوع پایه خنک کننده لپ تاپ در بازار وجود دارد که ما در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد. معرفی آن‌ها باعث خواهد شد تا بیشتر با نحوه کار انواع پایه های خنک کننده لپ تاپ آشنا شوید.

کول پد لپ تاپ Active

کول پدهای اکتیو از فن‌های کوچکی برای ایجاد هوای اضافه در اطراف لپ تاپ استفاده می‌کنند؛ بنابراین با این مکانیزم باعث خنک شدن لپ تاپ خواهند شد. بسته به مدلی که این کول پد ها دارند، معمولا تا 6 فن را پشتیبانی خواهند کرد و از این طریق جریان هوا را به بدنه لپ تاپ هدایت می‌کنند. این نوع از کول پد ها معمولاً به درگاه USB لپ تاپ متصل می‌شوند. علاوه بر این می‌توان سایر دستگاه‌های USB را هم به درگاه این کول پدها متصل کرد.

 coolpad-3 / پایه خنک کننده لپ تاپ

کول پد لپ تاپ Passive

این نوع از خنک کننده لپ تاپ بدون فن، برای کار کردن نیاز به برق ندارد. درواقع کار آن‌ها توسط فعل و انفعالات شیمیایی انجام خواهد شد. وجود ترکیب نمک آلی در این کول پدها باعث خواهد شد تا گرمای لپ تاپ جذب شود. با این حساب می‌توان گفت که کول پدهای پسیو بین 6 تا 8 ساعت می‌توانند خنک کنندگی لپ تاپ را مورد پشتیبانی قرار دهند. البته این نوع از کول پدها برای لپ تاپ هایی که فن آن‌ها در پایین دستگاه قرار دارد توصیه نمی‌شود. در مورد ارجحیت مدل‌های پسیو و اکتیو باید اشاره کنیم که کول پدهای اکتیو کارایی بهتری دارند و عمر آن‌ها طولانی‌تر است. کول پدهای پسیو در صورت آسیب دیدن بدنه، دچار نشتی می‌شوند.

کول پد لپ تاپ چند سطحی

کول پدهای چند سطحی هدفشان ایجاد جریان هوا بین پایه خنک کننده و لپ تاپ است. کارایی این نوع از فن‌ها بدون توجه به اینکه لپ تاپ در چه سطحی قرار دارد عالی بوده و می‌توان از آن‌ها به راحتی روی میز کار، تخت، نیمکت و سطح سخت نیز استفاده کرد.

 coolpad /کول پد چیست

کول پد لپ تاپ چند منظوره

امروزه به مانند همه تجهیزات جانبی، برخی از کول پدهای لپ تاپ هم امکانات ویژه‌ای دارند. درواقع برخی از کول پدهای لپ تاپ هستند که مجهز به درگاه حافظه یا کارت‌خوان بوده و همچنین سطوحی نیز برای قرار دادن وسایل کاربران مانند کاغذ یا قلم نیز در آن‌ها تعبیه شده است.

 8 دلیل قانع کننده برای استفاده از خنک کننده لپ تاپ

برخی از افراد معتقد هستند که وجود فن داخلی لپ تاپ برای خنک نگه داشتن قطعات لازم و کافی است؛ اما از طرفی چون این قطعات و خود فن اندازه کوچکی دارد، در مواردی نمی‌تواند کار خنک کنندگی را به خوبی انجام دهد. از این رو دلایل دیگری هم برای خرید یک پد خنک کننده وجود دارد که در ادامه بیان می‌کنیم.

  • لپ تاپ شما در تمام مدتی که کار می‌کنید خنک خواهد بود. در واقع همان‌طور که در ادامه نیز اشاره می‌شود فن خنک کننده، هوا را در اطراف جریان خواهد داد؛ درنتیجه هوای خنک از گرم شدن بدنه و قطعات داخلی لپ تاپ جلوگیری خواهد کرد.
  • علاوه بر مورد بالا، فن خنک کننده قابل تنظیم است و شما می‌توانید دما را به بخش‌های مختلف هدایت کنید.
  • افزایش کارایی از دیگر نتایج خوبی است که از یک پایه خنک کننده لپ تاپ در اختیار شما قرار می‌گیرد. هرچند در مورد لپ تاپ های قدیمی که مشکل داغ کردن دارند، نمی‌توان کارایی قابل‌توجهی از فن را مشاهده کرد، اما در سایر موارد می‌توانند تجهیزاتی کمک‌کننده باشند.

coolpad-6/ خنک کننده های لپ تاپ

 نکاتی که در هنگام خرید پایه خنک کننده باید توجه کنید

در بازار انواع مختلفی از پایه های خنک کننده لپ تاپ وجود دارد که این موضوع انتخاب را سخت خواهد کرد. به همین دلیل ما نکاتی را به عنوان راهنمای خرید کول پد لپ تاپ بیان خواهیم کرد.

پایه خنک کننده باید با لپ تاپ سازگار باشد

یکی از دلایل استفاده از لپ تاپ، قابلیت حمل و کاربری آسان آن است. به همین دلیل کول پدی که انتخاب می‌کنید نباید این ویژگی را تحت‌تأثیر قرار دهد. همچنین قابلیت ارگونومیک بودن پد لپ تاپ دیگر ویژگی قابل توجه برای خرید یک فن خنک کننده لپ تاپ سازگار است تا کاربر بتواند با حداکثر راحتی ممکن از آن استفاده کند. علاوه بر این اندازه‌اش نیز باید به گونه‌ای باشد که همه بخش‌های لپ تاپ را پوشش دهد.

کیفیت بالا

درواقع دلیل استفاده از کول پد لپ تاپ خنک کردن است. پس اگر پایه خنک کننده لپ تاپی نتواند این وظیفه را به خوبی انجام دهد، فایده‌ای برای کاربر نخواهد داشت. درواقع هر چه دریچه‌های کول پد بیشتر و تعداد فن‌هایش بیشتر باشد، کیفیت بالاتری را از کول پد شاهد خواهیم بود.

coolpad-6/ کاهش دمای لپ تاپ هنگام بازی

قابلیت حمل

اگر از لپ تاپ خود در ساعت‌های طولانی در جاهای مختلف استفاده می‌کنید و گرمای ناشی از آن نیز زیاد است، پس باید کول پد را نیز همراه خود داشته باشید؛ اما در این صورت قابلیت حمل کول پد از نکات مهمی است که باید در زمان خرید به آن توجه کنید. درواقع کول پدی که می‌خرید باید سبک باشد و همچنین راحت حمل شود.

قابلیت توسعه

با توجه به اینکه پایه خنک کننده لپ تاپ به درگاه USB متصل می‌شود و یکی از درگاه‌های USB را اشغال می‌کند، بهتر است پایه خنک کننده ای را انتخاب کنید که درگاه USB جدا نیز داشته باشد؛ چراکه تعداد این درگاه‌ها در لپ تاپ‌های مختلف ممکن است محدود باشد.

قیمت

سعی کنید همیشه کول پدی را برگزینید که قیمت قابل‌قبولی با توجه به کارایی‌اش داشته باشد.

پایه خنک کننده تسکو مدل TCLP 3100

پایه خنک کننده تسکو مدل TCLP 3100Tsco TCLP 3100 Cooling Pad

مناسب لپ تاپتا 17 اینچ

کول پدها از تجهیزاتی هستند که به کاهش دمای لپ تاپ هنگام بازی و انجام پردازش‌های سنگین و مهم کمک می‌کنند. از طرف دیگر این تجهیزات می‌توانند با خنک نگه داشتن بدنه لپ تاپ و تجهیزات داخلی از پردازنده، باتری و مادربورد که جزو قطعات اصلی در لپ تاپ ها هستند نیز محافظت کنند. البته ناگفته نماند که استفاده از پایه خنک کننده لپ تاپ در لپ تاپ های قدیمی، ممکن است کارایی بالایی نداشته باشد؛ اما بکارگیری آن خالی از لطف نخواهد بود. نظر شما در این باره چیست؟ آیا فکر می‌کنید که پایه خنک کننده لپ تاپ جزو لوازم و تجهیزات ضروری محسوب می‌شود و یا نظر دیگری در این باره دارید. به هر حال مشتاق خواندن نظرات و تجربه‌های شما در این زمینه در بخش دیدگاه‌ها خواهیم بود.

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مجله پوبل مجله اینترنتی پوبل به عنوان مکانی برای افزایش دانش و سطح آگاهی شما دوستان عزیز راه‌اندازی شد. هدف ما در مجموعه پوبل آشنایی همه مردم با حوزه‌های تکنولوژی، سرگرمی، هنری، علمی، وسایل نقلیه و سایر موارد است. امیدواریم مطالب مجله اینترنتی پوبل به نیازهای شما پاسخ دهد و شما را بیشتر با فناوری های جدید و روز آشنا کند. به امید فردایی با دانش بیشتر و افزایش معلومات همه مردم ایران