چطور بهترین پردازنده را برای سیستم گیمینگ مان انتخاب کنیم؟

اگر قصد خرید و جمع کردن یک سیستم گیمینگ داشته باشید حتما دغدغه شما انتخاب بهترین پردازنده یا CPU برای کامپیوترتان است. در این مطلب شما را برای انتخاب یک پردازنده گیمینگ راهنمایی می‌کنیم.

چطور بهترین پردازنده را برای سیستم گیمینگ مان انتخاب کنیم؟
انتخاب بهترین پردازنده برای کامپیوترهای گیمینگ

همه ساله همزمان با برگزاری‌ نمایشگاه‌های مختلف شاهد رونمایی تجهیزات جدیدی برای گیمرها هستیم.

به دلایل مختلفی در بازار ما تعداد بسیاری از این قطعات در صورت موجود بودن یا به صورت بسیار محدود یا با قیمت‌های سرسام آور در بازار هستند. پردازنده ها نیز از این شرایط مستسنا نبوده‌اند.

ما قصد داریم در این مقاله با توجه به شرایط و فرآوانی این قطعات در بازار بهترین انتخاب‌های ممکن را به شما عزیز معرفی کنیم. با پوبل همراه باشید.

قدم اول: ای‌ام‌دی یا اینتل ؟

شاید هیچ دو برندی را نتوان یافت که در دنیای کامپیوتر تا این حد با یک دیگر مقایسه شده باشند. شما می‌توانید ساعت‌ها به تماشای ویدئوهای بررسی این دو برند بپردازید و در آخر ویدئو یا مقاله با خیل عظیمی از اطلاعات روبرو شوید، اطلاعاتی که تنها باعث سخت‌تر شدن تصمیم گیری برای شما می‌شوند.

قدم دوم: نسبت کارایی به قیمت

ممکن است بارها با وسوسه خرید یک پردازنده رده بالا را روبرو شده باشید، در حالی که هیچ گونه اطلاعی از مقدار تاثیرات این پردازنده جدید بر روی تجربه‌ی گیمینگ خود نداشته باشید. آیا صرف چند میلیون تومان برای بدست آوردن 10 الی 20 فریم بیشتر ارزشش را دارد؟

قدم سوم:‌ آیا پیدا کردن مادربرد برای این پردازنده کار ساده‌ای ا‌ست؟

بدون شک مهم‌ترین قطعه هر سیستمی مادربرد آن است. از تعداد و مقدار رم‌ها تا نوع پردازنده، همگی به وسیله آن مشخص می‌شون. فراوانی مادربرد مناسب و از آن مهم‌تر رنج قیمتی آن بسیار مهم است.‌ شاید مادربرد مناسب پردازنده اینتل تنوع بالاتری در بازار داشته باشد و در مقابل مادربرد پردازنده ای‌ام‌دی توانایی ساپورت رم‌های با ظرفیت بیشتر و قیمت کمتر را داشته باشد. با اگزو مگ همراه باشید تا به پاسخ این پرسش ها برسیم.

خب در ابتدا باید پردازنده را از بین ای‌ام‌دی یا اینتل انتخاب کنیم. با توجه به فراوانی مادربرد‌های Z390 و رنج قیمتی بسیار گسترده این مادربردها می‌توان گفت چیپست‌های اینتل برای اکثر گیمرها مناسب هستند.

 Core i3 9100fدر کنار قیمتی رقابتی، راندمان قابل قبولی را به شما می‌دهد. از طرفی مادربردهای آن با قیمت‌های بسیار مناسب در تنوع بالا در دسترس هستند. برای سطوح بالاتر می‌توان ازcore i5 9400f  یا  core i7 9700f استفاده کرد که با قیمتی منطقی و فراوانی کافی در بازار انتخاب ایده‌ الی می‌باشند. اما برای رسیدن به بالاترین راندمان در بازی‌ها‌ می‌توان از پردازنده core i9 9900k استفاده کرد.

برای توضیح بیشتر باید گفت که پسوند k به معنی قابلیت اورکلاک و پسوند f به معنی عدم وجود پردازشگر گرافیکی در این پردازنده‌ها است،  اما اگر قصد دارید برای انجام امور گرافیکی با نرم افزارهای رندر کننده کار کنید بهتر است از سری 9 ای‌ام‌دی ماننده 3900X یا پردازنده‌های ترد ریپر 3970X برای کارهای فوق سنگین استفاده کنید، چرا که قیمتی کمتر و راندمان مشابه‌ای از سری زنون اینتل دارند و نیازی هم به تغییر مرتب مادربرد با تغییر سوکت نیست.

خب به سراغ مهم‌ترین بخش یعنی ارزش خرید پردازنده‌ها می‌رویم. بدون شک صرفه جوی در هزینه اضافه و صرف آن هزینه در بخش‌هایی مانند کارت گرافیک یا اس‌اس‌دی m2 می‌تواند تاثیر گذاری بالاتری در بازی‌ها داشته باشد. به عنوان مثال به تصویر زیر دقت کنید:

این اسکرین شات از مقایسه پردازنده core i5 9400f (سمت راست) با core i9 9900k (در سمت چپ) و تاثیر آن‌ها در راندمان بازی‌های پر طرف دار است. برتری مطلق  core i9 9900kدر رندرهای گرافیکی و نرم افزارهایی مانند بلندر یا غیره ثابت شده است، اما آیا اخلاف چندین میلیون تومانی برای گرفتن این رادمان جزئی در بازی منطقی است؟ آیا انتخاب کارت گرافیک قدرت‌مند تر یا رم‌های سریع‌تر هوشمندانه‌تر نیست؟

به این ترتیب می‌توان با بررسی چنین سایت‌هایی یا خواندن مقاله‌هایی از این دست از هزینه‌های غیر ضروری اجتناب کرد و در نهایت سیستمی با تعادل بهتر بین راندمان و قیمت را انتخاب کرد. ما در پوبل تلاش می‌کنیم تا با این دست مقالات به شما در انتخاب سیستم‌های گیمینگ کمک کنیم.