آشنایی با حالت گیم مود در مانیتور کامپیوتر و نحوه تنظیم آن

آیا با حالت گیم مود یا حالت بازی در مانیتور کامپیوتر آشنا هستید؟ با نحوه تنظیم این قابلیت چطور؟ Game Mode چه تاثیری در تجربه بازی دارد؟

آشنایی با حالت گیم مود در مانیتور کامپیوتر و نحوه تنظیم آن
حالت گیم مود در مانیتورها چیست؟

اما برای بسیاری این سؤال وجود دارد که واقعاً Game Mode در مانیتورها چیست؟ و در  چه کاری انجام می دهد. در زیر ما به این سؤال پاسخ خواهیم داد.

آیا Game Mode اینپوت لگ مانیتورها را کم میکند؟

تلویزیون ها یا مانیتورهای امروز فقط یک صفحه ساده نیستند. در عوض ، می توان آنها را به عنوان یک کامپیوتر نه چندان قدرتمند توصیف کرد که می تواند کارهای ساده ای مانند مرور و پخش فیلم از YouTube را انجام دهد.

البته این فقط به همین جا ختم نمی شود. اکنون فرایند ترجمه زبان ورودی دیجیتالی به رایانه های شخصی ، دستگاه پخش دی وی دی یا حتی کنسول های بازی های پشت صحنه پیچیده و عجیب است که یک صفحه ساده قادر به انجام آن نیست.

بنابراین اکنون که در حال خواندن این مطلب در کامپیوتر هستید ، مانیتور شما پردازش های ویژه زیادی را در ورودی های دیجیتال انجام داده است تا این کیفیت تصویر و درک آن بر روی صفحه نمایش انجام شود.

بنابراین مانیتورهای مدرن ، برخلاف تلویزیون های اشعه کاتدی و مانیتورهایی که در سر ما گرم می شوند ، دیگر تصاویر را فوراً و بدون هیچ گونه پردازشی روی صفحه نمایش نمی دهند.

در عوض ، مدتی طول می کشد تا یک مانیتور سیگنال ها را از کابل دریافت کند ، آن را کاملاً رندر کند و تصویر را ضبط کند. در اصل ، این مدت کوتاهی که برای پردازش تصویر ، تنظیم نور ، رنگ ، کنتراست و خیلی چیزهای دیگر می‌شود اینپوت لگ یا لگ ورودی می‌گویند.

ممکن است فکر کنید که ورود به سیستم عموماً یک فرآیند وقت گیر است ، اما چنین نیست. اتفاقاً آنقدر کوتاه است (حدود ۱ تا ۲ میلی ثانیه یا ۲٫۵ ثانیه) که حتی چشم انسان نیز قادر به تشخیص آن نیست. بنابراین بیشتر اوقات شما واقعاً اهمیتی نمی دهید.

به عبارتی تا زمانی که صدا و تصویر تلویزیونتان حین نمایش یک فیلم با هم همخوانی داشته باشد اصلا محال است متوجه اینپوت لگ بشوید. اما هنگام بازی کاملاً متفاوت است. از آنجا که شلیک هنگام بازی، شلیک سریع، یا مبارزان حرفه ای ۰.۰۱ ثانیه عین این می‌ماند که یک مشت یا تیر به هدف بخورد یا نه.

همانطور که می‌بینید در تنظیمات این مانیتور گفته شده با روشن کردن Game Mode از لگ ورودی کاسته می‌شود.
همانطور که می‌بینید در تنظیمات این مانیتور گفته شده با روشن کردن Game Mode از لگ ورودی کاسته می‌شود.

اینجاست که حالت بازی (Game Mode) به داد ما می رسد. با فعال کردن Game Mode در برخی مانیتورها یا تلویزیون ها ، بسیاری از پردازش های عادی تصویر دور می شوند تا زودتر تصویر به صفحه نمایش برسد.

این به طور کلی کل فرآیند پردازش تصویر را چند میلی ثانیه کاهش می دهد ، به عنوان مثال تصویر به جای ۱۰ میلی ثانیه توسط ۶ میلی ثانیه به تأخیر می افتد. جالب اینجاست که مانیتورهای بازی که دارای نرخ فریم بالاتری نسبت به همتایان معمولی خود هستند ، می توانند بعد از روشن شدن Game Mode، ورود به سیستم را تا ۱ میلی ثانیه کاهش دهند.

بنابراین با تغییر حالت Game Mode در مانیتورها می توانید هنگام اجرای بازی های آنلاین عملکرد و سرعت بهتری بدست آورید. علاوه بر این ، اگر تلویزیون (مخصوصاً تلویزیونهای ۴K) دارید که جلوه Soap Opera را تجربه می کنید ، روشن کردن Game Mode می تواند وضعیت را به شدت بهبود ببخشد.

آیا Game Mode در مانیتورها فقط یک تنظیم رنگ ساده‌ است؟

صرف نظر از همه مواردی که در بالا به آنها اشاره کردم ، متأسفانه باید بگویم که معنای Game Mode برای برخی از مانیتورها و سازندگان تلویزیون هنوز کاملاً درست معنا نشده. اساساً ، اگر در ساخت تلویزیون و مانیتور خود به چشم یک گیمرنگاه نکرده اید ، با فعال شدن Game Mode اتفاق خاصی نخواهد افتاد.

فرقی نمی کند در مانیتور Game Mode خود را روشن کنید یا آن را برای همیشه خاموش نگه دارید ، تفاوتی در اینپوت لگ تصویر صورت نمی‌گیرد. در این حالت ، Game Mode فقط یک پروفایل رنگ خواهد بود و با روشن کردن آن ، شما فقط یک تغییر رنگ جزئی در تصویر مشاهده خواهید کرد که ممکن است اصلاً جذاب نباشد.

پنل تنظیمات مانیتور سامسونگ اصلا نگفته که Game Mode روی اینپوت لگ تاثیر می‌گذارد یا نه.
پنل تنظیمات مانیتور سامسونگ اصلا نگفته که Game Mode روی اینپوت لگ تاثیر می‌گذارد یا نه.

بنابراین اگر تنظیمات مانیتور Game Mode به ویژگی اینپوت لگ اشاره نمی کرد ، حتماً یک جستجوی در Google را انجام دهید تا ببینید مانیتور یا تلویزیون شما اصلاً از آن پشتیبانی می کند یا خیر.

آیا در مانیتور ها باید حالت Game Mode فعال باشد؟

جواب این سوال بسته به نوع مانیتور متفاوت است. به عنوان مثال ، اگر لگ مانیتور یا تلویزیون شما با فعال کردن Game Mode کاهش می یابد ، چرا از آن استفاده نمی کنید؟ با این وجود به لطف این می توانید در بازی های آنلاین عملکرد بهتری داشته باشید و این به معنی کیل بیشتر و امتیاز بیشتر است.

به خصوص اگر یک گیمر حرفه ای باشید و سرعت عمل بالایی داشته باشید ، Game Mode برای شما یک معجزه است و واقعاً می تواند شما را در لحظه های حساس نجات دهد. در کل ، وقتی بازی های آنلاین انجام می دهید ، مقدار امتیازی که با فعال کردن حالت Game Mode به دست می آورید بسیار بیشتر از چیزی است که ازدست می دهید.

با این حال ، با فعال بودن حالت Game Mode در مانیتور ، زیبایی تصویر کمی کاهش یافته و این اجتناب ناپذیر است. اما از طرف دیگر ، اگر Game Mode شما چیزی بیش از یک پروفایل رنگی ساده نباشد ، این بستگی به شما دارد که آیا می خواهید آن را روشن کنید یا خیر.