راهنمای خرید عینک آفتابی به همراه معرفی مارک ها و قیمت عینک

مولفه‌های زیادی در خرید عینک آفتابی دخیل هستند. در این مقاله قصد داریم به برخی از این مولفه‌ها و نکاتی بپردازیم که قبل از خرید عینک آفتابی باید بدانید.

اکتبر 29, 2020 - 18:46
 0  1416
راهنمای خرید عینک آفتابی به همراه معرفی مارک ها و قیمت عینک
راهنمای خرید عینک آفتابی

از جمله مهمترین لوازمی که به ویژه در فصل تابستان به کارتان خواهد آمد عینک‌های آفتابی هستند که هم در برابر محافظت از اشعه‌های مختلف به کارتان می‌آیند و هم برای استفاده تزئینی و دیگر موارد گزینه مناسبی برایتان محسوب می‌شوند. بر همین اساس بر آن شدیم تا در مقاله‌ای که پیش رویتان هست به بررسی برخی نکات که قبل از خرید عینک آفتابی باید بدانید بپردازیم. علاوه بر این در آخر مقاله‌مان چندین نمونه عینک آفتابی نیز به شما معرفی خواهیم کرد. همراه پوبل بمانید.

نکاتی که قبل از خرید عینک آفتابی باید بدانید

در ادامه به نکاتی می‌پردازیم که قبل از خرید عینک آفتابی باید به آنها توجه کنید.

 

توانایی در برابر حفاظت از اشعه خورشید

هنگام خرید عینک آفتابی موارد مختلفی را باید مورد بررسی قرار دهید که از جمله این موارد انواع این عینک‌ها به حساب می‌آید. در بررسی انواع عینک آفتابی شاید مهمترین مقوله‌ای که باید تحت بررسی قرار بگیرد توانایی این عینک‌ها در محافظت چشم‌ها در برابر اشعه‌های مختلف از جمله اشعه فرابنفش باشد. در واقع می‌توان گفت هنگام خرید یک عینک آفتابی ارزان و یا رده بالا اولین مقوله‌ای که باید به آن توجه کنید میزان توانایی این عینک در محافظت از چشمان شما در برابر نور آفتاب محسوب می‌شود.

به طور کلی خرید عینک آفتابی مردانه و یا زنانه برای افرادی که چشمانشان نسبت به اشعه‌های موجود در نور خورشید حساسیت نشان می‌دهد یک تصمیم صحیح محسوب می‌شود. این توصیه به ویژه زمانی ضروری‌تر می‌شود که این افراد بخواهند به فعالیت‌هایی همانند ورزش‌های برفی، ورزش‌های آبی، رانندگی در روز روشن و موارد مشابه بپردازند.

خرید عینک آفتابی / خرید عینک آفتابی ارزان

در خرید عینک آفتابی طبی و یا معمولی اولین استانداردی که باید داشته باشید توانایی این عینک در دفع صددرصدی اشعه‌های مزاحم محسوب می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت دو نوع اشعه مضر فرابنفش از سمت خورشید ساطع می‌شود که اشعه UVA و اشعه UVB نام گرفته است. اشعه‌های UVB از جمله شدیدترین اشعه‌های فرابنفش خورشید هستند و از جمله دلایل اصلی ابتلا به بیماری‌هایی همانند سرطان محسوب می‌شوند.

اشعه‌های UVB از منظر میزان شدت و ضرر خود در طول سال متغیرند و در ماه‌های تابستانی و از ساعت 10 صبح تا چهار بعدازظهر به بالاترین میزان شدت می‌رسند. اشعه‌های UVA در سوی دیگر ماجرا نسبت به اشعه‌های UVB کم شدت‌تر هستند، اما شیوع بیشتری دارند. این اشعه‌ها نیز به نوبه خود می‌توانند سبب سرطان پوست و بیماری‌های مختلف دیگر شوند.

 

اندازه

خرید عینک آفتابی مردانه ارزان قیمت / خرید عینک آفتابی زنانه

دومین موردی که در خرید عینک آفتابی زنانه و یا مردانه باید به آن توجه کنید اندازه این عینک‌ها محسوب می‌شود. اندازه یک عینک آفتابی باید با اندازه صورت شما متناسب باشد. عینک‌های با فریم کوچکتر تناسب بیشتری با صورت‌های کوچکتر دارند و عینک‌های بزرگتر نیز اغلب مناسب صورت‌های بزرگترند.

در خرید عینک آفتابی اگر بخواهید به شکل دقیقتری سایز این عینک‌ها را مورد بررسی قرار دهید باید ابعاد عینک خود را در نظر بگیرید. در بررسی ابعاد یک عینک سه مقوله مهم مطرح می‌شوند که به ترتیب عبارتند از اندازه چشم، اندازه پل عینک و اندازه شقیقه. اندازه چشم یک عینک آفتابی از نظر عرض آن به شکل معمول 62 میلیمتر بوده و اندازه پل آن معمولا 14 الی 24 میلیمتر است. از نظر شقیقه نیز این عینک‌ها معمولا 120 الی 150 میلی‌متر اندازه دارند.

 

جنس فریم

خرید عینک آفتابی مردانه / قیمت عینک آفتابی

سومین مقوله‌ای که در خرید عینک آفتابی طبی و یا معمولی مطرح می‌شود جنس فریم این عینک‌ها محسوب می‌شود. هنگام خرید عینک آفتابی انتخاب جنس فریمی که با خواست‌های شما مطابقت داشته باشد ضرورت بسیار زیادی داشته و در راحتی، امنیت و کارکرد عینک جدید شما نقشی اساسی بازی می‌کند.

جنس فریم‌های مختلف در زمینه عینک صاحب کارکردهای مختلف است و به تبع آن قیمت عینک آفتابی و استایل آن نیز با این مقوله تنظیم می‌شود. می‌توان گفت هر کدام از جنس‌های فریم مختلف عینک‌های آفتابی دارای نقاط قوت و ضعف مخصوص به خود است. در ادامه جنس فریم‌های مختلف را در خرید عینک آفتابی با همدیگر مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

آهن

آهن از جمله موادی است که در ساخت فریم عینک آفتابی از آن استفاده بسیاری می‌شود. دلیل این امر را می‌توان خاصیت انعطاف پذیری، مقاومت و آسان بودن تنظیم آهن خلاصه کرد؛ به طوری که امر تنظیم عینک برای انواع گوناگون صورت‌ها و فریم‌ها آسان شود. فریم‌های آهنی عموما قیمت زیادی دارند و نقطه ضعف آن‌ها عمر نسبتا کم آن‌ها است. علاوه بر این، این فریم‌ها برای استفاده ورزشی چندان مناسب نیستند.

 

نایلون

فریم‌های نایلونی در خرید عینک آفتابی مناسب‌ترین گزینه شما محسوب می‌شوند؛ به ویژه اگر بخواهید با عینک خود ورزش کنید و یا به فعالیت‌های فیزیکی بپردازید. فریم‌های نایلونی نسبت به تغییرات آب‌وهوایی مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهند و در عین محکم بودن (جهت حفظ امنیت) خاصیت انعطاف پذیری زیادی دارند. کمپانی‌های مختلف برای فریم‌های نایلونی خود اسم‌های گوناگونی انتخاب کرده‌اند که از جمله این اسم‌ها می‌توان به Grillamid و O-Matter اشاره کرد.

 

تیتانیوم

تیتانیوم از جمله مواد دیگری است که معمولا در فریم های عینک های آفتابی گرانقیمت تر مورد استفاده قرار می‌گیرد. فریم‌های تیتانیومی علاوه بر مقاوم بودن ضد خش نیز هستند و البته از نظر قیمت نیز نسبت به اکثر فریم‌های دیگر گرانقیمت‌ترند.

پلی کربنات

جنس فریم دیگری که می‌خواهیم برای شما معرفی کنیم پلی کربنات محسوب می‌شود. این پلاستیک مقاوم و انعطاف پذیر از جمله موادی است که در برابر ضربه مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد و در اغلب عینک‌های ورزشی و ایمنی از آن استفاده می‌شود. فریم‌های پلی کربناتی با وجود مقاومت زیاد خود عموما فریم‌های زمختی هستند و انعطاف پذیری زیادی ندارند. نهایتا می‌توان گفت این نوع فریم برای عینک آفتابی بچه گانه گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

 

پلاستیک

عینک آفتابی و یا عینک دودی و فریم آن می‌تواند از پلاستیک‌های مختلفی ساخته شود که از جمله این پلاستیک‌ها می‌توان به آکریلیک و پلی اورتان اشاره کرد. فریم‌های پلاستیکی عموما ارزان‌ترین نوع فریم موجود در بازار محسوب می‌شوند و اگر قصد داشته باشید که عینکی ارزان قیمت تهیه کنید گزینه ایده‌آلی برای شما هستند.

 

جنس لنز

عینک آفتابی ریبن / عینک آفتابی طبی

در بخش زیر به بررسی جنس لنز در خرید عینک آفتابی خواهیم پرداخت.

 

 لنز اپتیکال

اولین موردی که در بخش جنس لنز عینک آفتابی می‌خواهیم برای شما معرفی کنیم جنس لنز اپتیکال محسوب می‌شود. لنزهای اپتیکال عموما برای تحقق این هدف ساخته می‌شوند که دیدی واضح، شفاف و بدون اغتشاش را برای استفاده کنندگان خود فراهم آورند. لنزهای اپتیکال بسیار بادوام بوده و ضدخش محسوب می‌شوند. نکات مثبت اصلی لنزهای اپتیکال را می‌توان در دید بسیار شفاف و ضد خش بودن خلاصه کرد. در رابطه با نقاط ضعف این لنزها نیز می‌توان قیمت بسیار گران لنزهای اپتیکال را به عنوان نمونه برشمرد.

لنز پلی کربنات

لنز پلی کربناتی نوعی لنز پلاستیکی محسوب می‌شود که به ویژه برای افراد فعال از نظر فیزیکی گزینه مناسبی است. نقطه قوت لنزهای پلی کربناتی مقاومت بسیار زیاد آن‌ها محسوب می‌شود تا جایی که به هیچ وجه نمی‌توان این لنزها را نابود کرد و یا از بین برد. علاوه بر این وزن پلی کربنات سبک بوده و درجه وضوح زیادی دارد. در رابطه با نقاط ضعف لنزهای پلی کربناتی نیز می‌توان گفت این لنزها درجه کمتری از ضد خش بودن را نسبت به لنزهای اپتیکال دارند.

 

لنز پلی اورتان

جنس لنز سومی که در خرید عینک دودی می‌خواهیم برای شما معرفی کنیم لنز پلی اورتان محسوب می‌شود. لنزهای پلی اورتان مزایای لنز اپتیکال را با قابلیت‌های لنز پلی کربنات ترکیب می‌کنند. در واقع می‌توان گفت اگر مسئله قیمت برایتان مهم نباشد، لنز پلی اورتان از جمله بهترین گزینه‌های موجود در بازار برای شما محسوب می‌شود. لنزهای پلی اورتان که با نام لنز NXT نیز شناخته می‌شوند، از ماده‌ای به نام تریوکس (Trivex) ساخته شده‌اند که از جمله مزایای آن می‌توان به ضدضربه بودن، شفافیت بسیار و سبکی وزن اشاره کرد.

 

لنز آکریلیک

آخرین جنس لنزی که قصد داریم در خرید عینک آفتابی برای شما معرفی کنیم لنز آکریلیک محسوب می‌شود. لنزهای آکریلیک گزینه‌ای ایده‌آل به ویژه برای عینک‌های آفتابی فشن و یا کژوال (Fashion / Casual) محسوب می‌شوند. علاوه بر این دوام مناسبی نیز دارند و از نظر قیمت نیز جزو مناسب‌ترین گزینه‌ها محسوب می‌شوند.

 

روکش و رنگ لنز

عینک آفتابی بچه گانه / عینک آفتابی پلیس

مورد بعدی که در خرید عینک آفتابی قصد داریم برای شما معرفی کنیم روکش و رنگ لنز محسوب می‌شود. رنگ‌های لنز مختلف تاثیر به سزایی در عملکرد عینک آفتابی در موقعیت‌های نوری گوناگون دارند، اما از نظر محافظت در برابر نور آفتاب تاثیری ندارند. در قسمت زیر قصد داریم تعدادی رنگ لنز مختلف را با همدیگر مورد بررسی قرار دهیم:

 

لنز طوسی/خاکستری

لنزهای طوسی/خاکستری عموما بدون آنکه رنگ عینک مورد نظر را تغییر دهند کنتراست بیشتری در اختیارتان قرار می‌دهند و در عین حال در موقعیت‌های روشن‌تر چشمانتان را اذیت نمی‌کنند. این لنزها به ویژه برای فعالیت‌هایی همانند رانندگی انتخاب ایده‌آلی محسوب می‌شوند.

 

لنز قهوه ای

لنزهای قهوه‌ای رنگ‌مایه‌های قهوه‌ای را بلوکه کرده و در عین حال کنتراست بیشتر و عمق میدان بهتری در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهند. از نقاط ضعف این لنزها می‌توان به این امر اشاره کرد که ممکن است برخی افراد پس از استفاده مکرر دچار اختلال در تشخیص رنگ قهوه‌ای شوند.

لنز زرد

لنزهای زرد در خرید عینک آفتابی از جمله لنزهایی هستند که کنتراستی عالی و عمق میدان دیدی بسیار خوب را در اختیار استفاده کنندگان خود قرار می‌دهند. البته در ازای این مزایا این لنزها نقاط ضعف خود را نیز دارند که مهمترین آن‌ها محافظت کمتر در برابر نور خورشید محسوب می‌شود. از لنزهای زرد می‌توان در ورزش‌هایی همانند اسکی، اسنو بوردینگ و ورزش‌های زمستانی دیگر به نحو احسن استفاده کرد.

 

لنز قرمز

لنزهای قرمز از جمله لنزهایی هستند که با فیلتر کردن رنگ آبی کنتراست خوبی در اختیار استفاده کنندگان خود قرار می‌دهند و برای اغلب فعالیت‌ها انتخاب مناسبی محسوب می‌شوند. از نقاط قوت لنز قرمز می‌توان به خسته نکردن چشم‌ها هنگام استفاده برای مدت‌های طولانی اشاره کرد.

 

لنز آبی

لنزهای آبی عموما استفاده تزئینی داشته و چندان در موقعیت‌های روزمره از آن‌ها استفاده نمی‌شود؛ مگر آنکه از نوع خاصی از این لنزها به نام بلو کروم (Blue Chrome) استفاده شود.

خرید عینک آفتابی / خرید عینک آفتابی ارزان

تکنولوژی لنز

در بخش زیر قصد داریم به مبحث تکنولوژی لنز در خرید عینک آفتابی بپردازیم.

 

لنزهای پولاریزه

اولین نوع لنزی که در بخش تکنولوژی لنز می‌خواهیم برای شما معرفی کنیم لنز پولاریزه محسوب می‌شود. لنزهای پولاریزه از جمله لنزهایی هستند که از طریق میکروکریستال‌های خود از چشمان شما در برابر نورهای عمودی دفاع می‌کنند و این نورها را از چشمانتان دفع می‌کنند. لنزهای پولاریزه به ویژه برای ورزش‌های آبی، دوچرخه سواری و نهایتا رانندگی گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.

 

لنزهای فتوکرومیک

دومین نوع لنزی که قصد داریم برای شما معرفی کنیم لنز فتوکرومیک (Photochromic) محسوب می‌شود. لنزهای فتوکرومیک معمولا در روزهای روشن تاریک‌تر می‌شوند و در شرایط تاریک روشن می‌شوند. از نقاط ضعف لنزهای فتوکرومیک می‌توان به این امر اشاره کرد که این لنزها معمولا در شرایطی همانند هنگامی که در یک خودرو و یا وسیله نقلیه هستید کارایی خود را از دست می‌دهند.

 

لنزهای درجه دار

لنزهای مدرج یا درجه دار (Gradient) لنزهایی هستند که طیف‌های تاریک و روشن متعددی از آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. قسمت بالایی این لنزها عموما تاریکترین بخش لنز محسوب می‌شود. لنزهای درجه دار به ویژه برای فعالیت‌هایی همچون رانندگی گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.

عینک آفتابی بچه گانه / عینک آفتابی پلیس

لنزهای درجه دار دوبل

آخرین نوع لنزی که در این بخش می‌خواهیم برای شما معرفی کنیم لنز درجه دار دوبل (Double Gradient) محسوب می‌شود. لنزهای درجه دار دوبل عموما به لنزهایی اطلاق می‌شود که قسمت بالایی و پایینی آن‌ها تاریک‌ترین بخششان محسوب می‌شود و بخش میانی‌شان روشن‌تر و سبکتر است. لنزهای درجه دار دوبل در خرید عینک آفتابی به ویژه اگر به دنبال عینکی باشید که هم چندان تاریک نباشد و هم از چشمانتان در برابر نور خورشید محافظت کند گزینه مناسبی برای شما محسوب می‌شوند.

 

قیمت خرید عینک آفتابی در ایران

در بخش زیر برای خرید عینک آفتابی مورد علاقه‌تان تعدادی نمونه می‌آوریم که می‌توانید از این نمونه‌ها برای خرید عینک مورد علاقه خود استفاده کنید:

 

عینک آفتابی مدل RMR

 • قیمت: حدود 46 هزار تومان
 • فرم فریم: گرد
 • فرم صورت: مربع، گرد، بیضی، قلب، مستطیل، مثلث، لوزی
 • جنس عدسی: پلی کربنات
 • رنگ عدسی: قرمز
 • جنس فریم: استیل ضدزنگ

 

عینک آفتابی مدل 3230

 • قیمت: حدود 60 هزار تومان
 • فرم فریم: مستطیلی، مربعی
 • فرم صورت: گرد، بیضی، قلب
 • جنس عدسی: پلاستیک
 • جنس فریم: کائوچو

 

عینک آفتابی مدل Round Metal Yellow

 • قیمت: حدود 40 هزار تومان
 • فرم فریم: گرد
 • فرم صورت: مربع، گرد، مثلث، مستطیل، بیضی، قلب
 • جنس عدسی: پلی کربنات
 • جنس فریم: استیل ضدزنگ

 

عینک آفتابی اسپای مدل 1325

 • قیمت: حدود 85 هزار تومان
 • فرم فریم: مربعی، مستطیلی
 • فرم صورت: مربع، گرد، قلب، مستطیل، مثلث، لوزی
 • رنگ فریم: مشکی
 • جذب کنندگی اشعه ماوراء بنفش: UV 400
 • جنس عدسی: CR-39
 • رنگ عدسی: سبز
 • جنس فریم: کائوچو

این عینک برای رانندگی، دوچرخه سواری، ماهیگیری، شکار، گلف، دویدن، تنیس، کوهنوردی، ورزش‌های آبی، اسکی، ساحل، ورزش‌های فضای باز و استفاده روزمره مناسب است.

عینک آفتابی بچه گانه / عینک آفتابی پلیس

در مقاله‌ای که خواندید با راهنمای خرید عینک آفتابی همراه شما بودیم و مولفه‌های مطرح در خرید عینک آفتابی را برای شما مورد بررسی قرار دادیم. پس از آن نیز به قیمت خرید عینک آفتابی و ارائه چندین مثال در این رابطه پرداختیم. امیدواریم از خواندن مقاله‌مان نهایت استفاده را در این رابطه برده باشید. نظر شما در رابطه با عینک های آفتابی چیست؟ نظرات خود را از قسمت پایین و از بخش کامنت‌های سایت با ما در میان بگذارید.

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مجله پوبل مجله اینترنتی پوبل به عنوان مکانی برای افزایش دانش و سطح آگاهی شما دوستان عزیز راه‌اندازی شد. هدف ما در مجموعه پوبل آشنایی همه مردم با حوزه‌های تکنولوژی، سرگرمی، هنری، علمی، وسایل نقلیه و سایر موارد است. امیدواریم مطالب مجله اینترنتی پوبل به نیازهای شما پاسخ دهد و شما را بیشتر با فناوری های جدید و روز آشنا کند. به امید فردایی با دانش بیشتر و افزایش معلومات همه مردم ایران