پادکست چیست و چطور آن را تولید کنیم؟

چگونه پادکست بسازیم و سپس آن را پخش کنیم؟ پادکست‌ها از انواع مدیوم‌های جذاب سال‌های گذشته بوده که به لطف گسترش گوشی‌های هوشمند و برنامه‌های ساخت پادکست توسعه یافته‌اند.

آگوست 14, 2021 - 12:04
 0  146
پادکست چیست و چطور آن را تولید کنیم؟
پادکست چیست و چطور پادکست بسازیم؟

در حال حاضر شاهد ساخت پادکست های زیادی در سطح اینترنت هستیم که هر یک کیفیت و جذابیت مختص به خود را دارند. پادکست‌های امروزی تنها همانند برنامه‌های گفتگو محور و مصاحبه‌ای نیستند، بلکه قالب‌های متفاوتی دارند. نمونه بارز آن‌ها پادکست‌های سریالی است که در طی 10 فصل، داستانی طولانی را روایت می‌کند. بسیاری از کاربران نیز به ساخت پادکست برای اینستاگرام و توییتر علاقه دارند. شاید از خود بپرسید که چگونه پادکست بسازیم و آن را به مخاطبان عرضه کنیم؟ در ادامه با آموزش ساخت پادکست ما را همراهی کنید.

پادکست چیست؟

مهمترین بخش از پاسخ سوال « چگونه پادکست بسازیم » به قالب مورد نظر شما بستگی دارد. اگر بخواهیم به ساده‌ترین شکل ممکن بگوییم پادکست چیست، باید گفت که یک برنامه صوتی دیجیتال یا ضبط شده، مشابه برنامه رادیویی یا تلویزیونی است که می‌تواند از اینترنت دانلود شود تا از طریق گوشی‌های موبایل مختلف قابل دسترسی باشد. مانند اکثر رسانه‌ها در عصر دیجیتال، قالب، ساختار و محتوای پادکست اغلب شبیه رسانه‌های قدیمی آنالوگ است، یعنی همان برنامه پخش رادیویی. این برنامه‌ها همانند رادیو، اغلب به صورت سریالی ساخته می‌شوند و قسمت‌های جدید آن به طور مرتب و بر اساس برنامه زمانی مشخص در دسترس قرار می‌گیرد.

podcast/ پادکست سازی

البته در این میان تفاوت‌های مهمی وجود دارد. گفتنی است که مفهوم زمان در پادکست برای مبتدیان متفاوت است؛ هر شنونده کنترل دارد که چه زمانی (و از طریق چه دستگاهی) به پادکست گوش دهد، بر خلاف رادیو و تلویزیون که نمایش‌ها را در زمان‌های خاص پخش می‌کنند. همچنین می‌توانید قسمت‌های مختلف پادکست را برای هر مدت زمانی که می‌خواهید چه پنج دقیقه یا پنج ساعت بسازید. به عنوان یک پادکستر، همه چیز تحت کنترل شما قرار دارد. در واقع، پاسخ سوال « چگونه پادکست بسازیم » بستگی به خود شما دارد.

چند نوع پادکست داریم؟

قالب‌های مختلفی برای ساخت پادکست وجود دارد که می‌توانید انتخاب کنید. در نظر بگیرید کدام نوع برای ارائه مطالب شما بهترین گزینه است. توجه داشته باشید که استفاده از بهترین نرم افزارهای ساخت پادکست به تنهایی برای خلق محتوایی جذاب کافی نیست. به روایت دیگر، باید اطلاعاتی جامع از مدیوم پادکست و دانش جذب مخاطب داشته باشید. شاید بتوان نکات کلیدی پاسخ سوال « چگونه پادکست بسازیم » را در این حوزه یافت.

1. مصاحبه

این نوع یکی از رایج‌ترین فرمت‌های پادکست است که اغلب شامل یک میزبان است که میهمانان را معرفی و با آن‌ها مصاحبه می‌کند. در واقع فرمت مصاحبه‌ای را می‌توان به نوعی یک پانل بحث یا میزگرد دانست که در آن میزبان وظیفه هدایت بحث و گفتگو را دارد. از پادکست‌های خارجی این نمونه می‌توان به Fresh Air و Fast Forward اشاره کرد. از نمونه ایرانی فرمت مصاحبه‌ای هم می‌توان به پادکست فارسی ۱۰ صبح اشاره کرد که در ارتباط با کارآفرینی و استارت‌آپ به زبان فارسی صحبت و گفتگو می‌شود.

2. مونولوگ یا تک نفره

این نوع پادکست به سبک تفسیر یا گزارش یک رویداد حول یک شخصیت ساخته می‌شود که در آن یک گوینده وجود دارد و به یک دیدگاه واحد می‌پردازد. «پاراگراف» نمونه‌ای از پادکست مونولوگ فارسی و Lore نمونه‌ای خارجی از آن است.

3. چند میزبانی

در این قالب، پادکست بین چندین نفر مختلف تقسیم می‌شود یا دو یا چند میزبان وظیفه رهبری بحث را بر عهده می‌گیرند. Pro Football Talk Commenter)PFT Commenter) نمونه‌ای خارجی از نوع چند میزبانی است.

4. روایتگر

برخلاف سه مورد اول، این سبک از داستان پردازی پادکست به نحوه ارائه مطالب تکیه دارد. از بسیاری جهات، اخیرا این نوع محبوبیت پادکست را افزایش داده است. گفتنی است که بسیاری از پادکست‌های روایتگری کیفیتی خطی دارند و عموما به موضوع یا بخش دیگری تغییر جهت نمی‌دهند. این در حالی است که پادکست روایتگری می‌تواند تخیلی مانند Flash Forward و Wolf 359 یا واقعی و مستند مانند This American Life باشد.

5. ترکیبی

این فرمت ترکیبی از عناصر مختلف چهار نوع محتوای دیگر استفاده می‌کند. همچنین ممکن است محتوای خود را بر اساس رسانه‌های دیگر مانند رادیو یا تلویزیون بسازد. بسیاری از تولیدکنندگان محتوا، از بهترین نرم افزارهای ساخت پادکست برای خلق محتوای متنوع بهره برده و کاملا بر اهمیت تنوع در این حوزه واقف هستند.

podcast / تولید پادکست

تجهیزاتی که برای ساخت پادکست نیاز داریم؟

در ادامه به پاسخ سوالاتی چون «چگونه پادکست صوتی بسازیم» خواهیم پرداخت. پیشرفت در سخت افزار و فناوری نرم افزار به طور چشمگیری نحوه توسعه، ساخت، تولید و انتشار عمومی پادکست‌ها را تغییر داده است. علاوه بر این، لپ تاپ‌ها، کامپیوترهای رومیزی، تبلت‌ها، گوشی‌های موبایل و سایر دستگاه‌ها، مجهز به پردازنده‌های قدرتمند و امکانات دیگری هستند که تولید پادکست را آسان می‌کنند. حتی راهکارهای جدید و ارزانی هم وجود دارد تا مطمئن شوید محیط شما در رسیدن به بهترین کیفیت صوتی به شما کمک می‌کند.

بودجه، بزرگترین عامل در تعیین تجهیزات خریداری شده خواهد بود. همچنین باید بدانید که لوازم ضبط شما تا چه اندازه گسترده است؛ اگر به ضبط در یک مکان خاص محدود نشده‌اید، می‌توانید یک مجموعه تنظیم کنید که به شما امکان می‌دهد در یک اتاق یا حتی بخشی از یک اتاق پادکست را ضبط و ویرایش کنید. در صورتی که نیاز به ضبط در فضای باز دارید، به احتمال زیاد به لوازم بیشتری احتیاج خواهید داشت. تعیین اینکه چه چیزهایی ضروری است و چه مواردی اختیاری، برای هر پادکستر متفاوت خواهد بود. لیست زیر ایده‌ای برای شروع کار به شما و پاسخی برای سوال « چگونه پادکست بسازیم » ارائه خواهد داد.

1. میکروفون

میکروفون مهمترین قطعه تجهیزاتی برای پادکسترها است، زیرا وظیفه بازتولید صداهایی را که در این نمایش ایجاد می‌کنید، بر عهده دارد.

1.1 میکروفون‌های کاندنسر در مقابل داینامیک

پادکسترها می‌توانند از دو نوع اصلی میکروفون، یعنی نوع داینامیک یا کاندنسر (خازنی) استفاده کنند. بر اساس روند تاریخی، میکروفون‌های داینامیک ناهموارتر بودند و به اندازه میکروفون‌های کاندنسر سر و صدای محیطی را بازتاب نمی‌دادند. کاندنسرها معمولا حساس‌تر هستند و خروجی بلندتری را تولید می‌کنند. میکروفون کاندنسر می‌تواند برای استودیوها بسیار عالی باشد، اما ممکن است صدای زیادی را برای استفاده در محیط باز ضبط کند. میکروفون‌های داینامیکی ممکن است برخی صداها و نویزها را از نفس شما پنهان کنند، اما ممکن است در تولید صدا چندان دقیق نباشد. برای پاسخ به سوال «چگونه پادکست تولید کنیم؟» باید بر اهمیت میکروفون تاکید شود.

چگونه پادکست بسازیم

1.2 میکروفن USB در مقابل XLR

اگر به دنبال تولید پادکست با استفاده از تنها یک میکروفون از طریق اتصال کامپیوتر هستید و با بودجه کمی روبه رو هستید، میکروفون USB انتخاب بسیار خوبی است: یک پیش تقویت کننده (Preamp) و مبدل A/D در داخل میکروفون قرار دارند. در حقیقت، تنها باید آن را به کامپیوتر خود متصل کرده و DAW (ایستگاه کاری صوتی دیجیتال) خود را روشن کنید. میکروفون‌های XLR که دارای یک سیگنال آنالوگ هستند، محدوده انتخاب گسترده‌تری از مدل‌ها را ارائه می‌دهند، اما برای اتصال به کامپیوتر به یک رابط صوتی احتیاج دارند.

بهترین اپلیکیشن های پادکست/ best podcast application

2. هدفون

ارائه پاسخی برای سوال «چگونه پادکست درست کنیم»، بدون پرداختن به اهمیت هدفون، بی‌معنی است. در بازار شاهد وجود هدفون‌های مختلف با رنج قیمت‌های متفاوت هستیم. در ادامه چند نکته وجود دارد که باید قبل از سرمایه گذاری روی خرید هدفون برای تولید پادکست به آن توجه کنید. لازم به ذکر است که حتی در صورت برخورداری از بهترین نرم افزارهای ساخت پادکست نیز به هدفونی کاربردی و مناسب نیاز خواهید داشت.

2.1 کیفیت و راحتی

از آنجایی که برای نظارت بر صدا به صورت بلادرنگ و گوش دادن به پخش صدای خود از هدفون استفاده خواهید کرد، در صورت استطاعت مالی داشتن می‌توانید بهترین هدفون را با کیفیت صدای عالی خریداری کنید. اما در عین حال باید مطمئن شوید که در زمان استفاده از آن‌ها، احساس راحتی می‌کنید.

ساخت پادکست با anchor

2.2 نوع و طراحی

برای ساخت پادکست، هدفونی با طراحی دور گوشی (Over-the-Ear) بسیار مناسب است، زیرا مانع از درز صدا به بیرون می‌شود.

2.3 هدفون های بی سیم و حذف نویز 

بسیاری از مدل‌های جدید موجود در بازار بی سیم بوده و شامل ویژگی حذف نویز هستند. در بعضی موارد، مانند کار در محیط باز، یک جفت هدفون بی سیم، به خصوص اگر از گوشی موبایل استفاده می‌کنید، مفید خواهد بود. اما برای پادکست، قابلیت حذف نویز ممکن است مشکلاتی را در پی داشته باشد؛ به ویژه هنگام مصاحبه در استودیو زیرا می‌تواند صدا را تحریف کرده و هنگام پیش بردن گفتگو و مصاحبه، توجه شما را سلب کند. اگر هدفون شما دارای این ویژگی است، بهتر است آن را خاموش کنید. توجه داشته باشید که این نکته در صورت استفاده از بهترین نرم افزارهای ساخت پادکست نیز صدق خواهد کرد.

2.4 قیمت

برای یافتن بهترین قیمت هدفون‌های باکیفیت و دارای ویژگی‌های مورد نیاز تحقیق کنید.

Audio Interfaces and Mixing Boards for Podcast / ساخت پادکست

3. لپ تاپ و کامپیوترهای دسکتاپ، رابط های صوتی و برد میکسینگ صدا

در این دسته بنا بر قدرت سخت افزاری و برندهای متفاوت قیمت نیز بسیار متفاوت خواهد بود. بنابراین ابتدا تحقیقات خود را در این زمینه کامل کنید. در این بخش، بخش قابل توجهی از پاسخ سوال « چگونه پادکست بسازیم » را دریافت خواهید کرد.

3.1 لپ تاپ و کامپیوترهای رومیزی

تمامی لپ تاپ‌ها و دسکتاپ‌ها از مک گرفته تا دیگر کامپیوترهای شخصی این امکان را برای شما فراهم می‌کنند تا پادکست خود را ضبط، ویرایش و تولید کنید. اما نرم افزار Digital Audio Workstation) DAW) که قصد استفاده از آن را دارید، ممکن است وابسته به استفاده شما از مک یا PC باشد. برای آگاهی از پاسخ سوال «چطور پادکست بسازیم؟» باید بر این مسئله واقف باشید.

3.2 رابط های صوتی و برد میکسیمگ صدا

 اگر از میکروفون USB استفاده نمی‌کنید، باید یک رابط صوتی را در رایانه خود تنظیم کنید تا سیگنال صوتی آنالوگ را از میکروفون XLR خود به سیگنال دیجیتال تبدیل کنید. خوب است بدانید که در گذشته از FireWire به جای USB استفاده می‌شد.

3.3 لوازم جانبی

فیلتر پاپ می‌تواند تفاوت مهمی در کیفیت صدای شما ایجاد کند؛ امری که در هنگام استفاده از بهترین نرم افزارهای ساخت پادکست نیز خود را نشان می‌دهد. در واقع این فیلتر، صفحه‌ای است که جلوی میکروفون شما قرار می‌گیرد و مانع از پخش شدن هوا و جریان باد در بین صدای شما و ایجاد صدای ناهنجار می‌شود. همچنین، شاید می‌خواهید برای میکروفون استودیویی خود از لحاظ ظاهری هم سرمایه گذاری کنید.

وقتی در محیط باز هستید، حتما کوله پشتی و محفظه باکیفیتی را همراه داشته باشید تا تجهیزات صوتی خود را از عناصر خارجی محفوظ بدارید. به‌علاوه، لوازم جانبی بسیار خوبی برای موبایل وجود دارد که به شما امکان می‌دهد کیفیت صوتی گوشی و تبلت خود را حداکثر و حتی آن را بهتر کنیدY مانند میکروفون‌های کوچک و رابط‌های صوتی که به طور خاص برای گوشی‌های موبایل طراحی شده‌اند. در پایان اینکه، هنگام ضبط در فضای باز یا در مکانی دیگر، به همراه داشتن یک ضبط کننده صدای قابل حمل بسیار مفید خواهد بود.

3.4 عایق صوتی

جنبه مهم دیگر برای ضبط صدا داشتن یک استودیوی صوتی مناسب برای ایجاد پادکست است که باید از صدا محافظت کند. راه‌اندازی حرفه‌ای این عایق صوتی می‌تواند هزینه‌بر باشد، اما می‌توانید فضای کاری و اتاق خود را عایق صدا کنید. در واقع، اگر بهترین نرم افزارهای ساخت پادکست را هم استفاده کرده و به وضوح به پاسخ سوال « چگونه پادکست بسازیم » واقف باشید، در صورت نبود تجهیزات عایق صوتی به مشکلات فراوانی خواهید خورد.

معرفی بهترین برنامه های ساخت پادکست

در سال‌های گذشته برای تمامی مشکلات و نیازهای نسل بشر، انبوهی از اپلیکیشن‌ها طراحی شده‌اند. در همین راستا، وجود کوهی از نرم‌افزارهای ساخت پادکست چندان عجیب نیست. امروز علاوه بر نرم‌افزارهای گسترده و پیچیده ساخت پادکست چون Audacity و Audition، نمونه‌هایی ساده و کاربرپسند برای ضبط، تدوین و انتشار توسعه یافته‌اند. در واقع، نرم‌افزارهای ساخت پادکست منجر به تسهیل قابل توجه خلق آثار صوتی شده‌اند. یادگیری و آموزش ساخت پادکست با Audacity و نمونه‌های مشابه، بسیار دشوار و وقت‌گیر است. در ادامه به معرفی گزیده‌ای از بهترین، جامع‌ترین، کاربردی‌ترین و ساده‌ترین نرم‌افزارهای ساخت پادکست پرداخته و به سوال « چطور پادکست بسازیم » پاسخ خواهیم داد.

1. برنامه ساخت پادکست صوتی Alitu

ساخت پادکست در آیفون

نرم افزار ساده ساخت پادکست اندروید و وب Alitu را می‌توان یکی از بهترین راه‌ها برای خلق محتوای صوتی جذاب و باکیفیت دانست. شمار بالایی از افراد مستعد در حوزه ساخت پادکست از بخش‌های منفی این کار چون ویرایش و پروسه انتشار متنفر بوده و به دلیل پیچیدگی نرم افزار ساخت پادکست Audacity و نمونه‌های مشابه، از این مدیوم دوری کرده‌اند. نرم افزار ساخت پادکست Alitu، ابزاری عالی برای این دسته از افراد بوده و ابزارهای ویرایش و انتشار فایل‌های صوتی را به شکلی ساده و کاربردی ارائه می‌دهد.

کاربران می‌توانند با آپلود فایل های ضبط شده خود در این پلتفرم، به راحتی به ساخت پادکست بپردازند. ابزارهای این نمونه از بهترین نرم افزارهای ساخت پادکست ایفون بسیار متنوع و کاربردی بوده و امکان خلق محتوای جذابی را فراهم می‌آورند. ابزار ساخت قسمت‌های Alitu به مخاطبان اجازه الحاق فایل های مختلف به یکدیگر را خواهد داد. در نهایت نیز می‌توانید فایل خود را دانلود و از طریق نرم‌افزارها و پلتفرم‌های دیگر منتشر کرده یا خود Alitu را به عنوان عنوان ناشر محتوایتان انتخاب نمایید. در مجموع، Alitu پاسخی عالی برای سوالات «پادکست چیست و چگونه پادکست بسازیم؟» است.

2. برنامه ساخت پادکست ایفون و اندروید Podbean

آموزش ساخت پادکست های فوق حرفه ای

این نرم افزار ساخت پادکست برای ایفون و اندروید، توسط شماری از باتجربه‌ترین فعالان این حوزه خلق شده و علاوه بر ارائه محتوای جذاب، ابزارهای ساخت پادکست جالبی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. تولیدکنندگان محتوا می‌توانند با استفاده از امکانات این برنامه ساخت پادکست در اندروید به ضبط، میکس و قرار دادن موسیقی متن بر فایل‌های خود پرداخته و به سادگی پادکست بسازند. با این حال، نبود امکاناتی چون برش فایل‌ها در مرحله ویرایش، از تبدیل این مورد از بهترین نرم افزارهای ساخت پادکست به انتخاب شماره یک کاربران جلوگیری می‌کند. پس از ویرایش کامل و ساخت پادکست موزیک خود در این برنامه،‌ می‌توانید آن را دانلود کرده یا مستقیما در Podbean منتشر نمایید.

3. برنامه ساخت پادکست حرفه ای Speaker Studio

آموزش ساخت پادکست با audacity

نرم افزار ساخت پادکست با موبایل Speaker Studio را می‌توان جایگزینی مناسب برای نمونه‌های پیچیده‌ای چون نرم افزار ساخت پادکست Audacity دانست. این برنامه، که محصولی از برند مشهور Speaker است، ابزاری عالی برای تولیدکنندگان محتوا بوده و برای گوشی‌های موبایل و کامپیوتر منتشر شده و همچنین به صورت آنلاین نیز در دسترس است. کاربران می‌توانند از این پلتفرم به عنوان یک رادیو آنلاین بهره برده و به اجرای برنامه‌های زنده صوتی بپردازند. اگر علاقه‌ای به اجرای لایو ندارید نیز می‌توانید وارد حالت آفلاین شده، برنامه خود را ضبط و سپس بسته به علاقه خود منتشر کنید. با این حال، نقطه قوت این نمونه از بهترین نرم افزارهای ساخت پادکست برای ویندوز را باید ابزارهای اجرای زنده بدانیم که دست کمی از ابزارهای یک دی‌جی حرفه‌ای ندارند.

4. برنامه ساخت پادکست کامپیوتر و گوشی Anchor

ساخت پادکست تصویری

این نرم افزار ساخت پادکست حرفه ای را می‌توان در زمره پر سروصدا‌ترین‌ها و مهم‌ترین پلتفرم‌ها در این حوزه دانست که در سال‌های اخیر گرد و خاک فراوانی بپا کرده است. ساخت پادکست با Anchor بسیار راحت، سرگرم‌کننده و جذاب بوده و تجربه‌ای ساده و مناسب برای تولیدکنندگان محتوا خواهد بود. با این حال، این مورد از بهترین نرم افزارهای ساخت پادکست عاری از ایراد نبوده و از مشکلات فنی در مواردی چون به‌روزرسانی آمار کاربران در پلتفرم‌هایی چون Itunes رنج می‌برد. در واقع، کاربران با استفاده از این برنامه ساخت پادکست با گوشی، می‌توانند پادکست‌های خود را در بخش اعظمی از پلتفرم‌های پخش قرار دهند؛ امری که از طریق حساب رسمی Anchor در آن‌ها انجام خواهد گرفت.

مشکلات مذکور، از محبوبیت قابل توجه Anchor نکاسته‌اند؛ برنامه‌ای که سال گذشته توسط اسپاتیفای خریداری شد. در مجموع، Anchor را می‌توان پاسخی ساده و جذاب به سوالاتی چون « چطور پادکست خوب فارسی بسازیم؟» دانست.

5. برنامه ساخت پادکست تصویری WeVideo

ساخت پادکست با موبایل

نرم افزار ساخت پادکست با کامپیوتر WeVideo، یک ابزار جامع و کاربردی برای ضبط و ویرایش محتوای صوتی و تصویری بوده که برای گوشی‌های موبایل و کامپیوترهای خانگی منتشر شده است. بسیاری از نهادهای آموزشی دنیا، این برنامه را به عنوان یکی از بهترین نرم افزارهای ساخت پادکست معرفی کرده و از آن استفاده می‌کنند. کاربران می‌توانند پس از ویرایش نهایی فایل‌های خود در این پلتفرم، آن‌ها را در گوگل درایو ذخیره کنند.

6. برنامه ساخت پادکست اندروید و وب Soundtrap

ساخت پادکست در اندروید

یکی از بهترین نرم افزارهای ساخت پادکست آنلاین را می توان Soundtrap دانست. این برنامه، امکانات فراوانی برای ضبط و ویرایش محتوا را در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد. Soundtrap یک پلتفرم تحت وب بوده و بیش از هر چیز برای ساخت پادکست موسیقی استفاده می‌شود. از برتری‌های این برنامه نسبت به ساخت پادکست با پریمیر می‌توان به رابط کاربری ساده و عدم نیاز به نسل اشاره کرد. لازم به ذکر است که تمامی ساخته‌های تولیدکنندگان در فضای ابری این پلتفرم ذخیره شده و آن‌ها می‌توانند با دستگاه‌های مختلف به آن‌ها دسترسی بیابند.

7. نرم افزار ساخت پادکست ایفون و مک GarageBand

پادکست فارسی

یکی از حرفه‌ای‌ترین ابزارهای خلق موسیقی، GarageBand است؛ ابزاری کاربردی که اجازه ضبط و ویرایش فایل‌های صوتی را در تمامی محصولات اپل می‌دهد. اگر به دنبال یکی از بهترین نرم افزارهای ساخت پادکست ایفون می‌گردید، این برنامه برای شما ساخته شده است.

چند نکته برای تولید پادکست های جذاب

پيش از رفتن به سراغ آموزش ساخت پادکست های فوق حرفه ای، بهتر است نکات مهم و ارزشمندی را در مورد این پروسه بدانید. اگرچه الان زمان بسیار خوبی برای شروع پادکست است، اما باید اشاره کرد که فارغ از اینکه بازار شما چقدر مناسب باشد، چشم اندازی رقابتی خواهد داشت.

تولید پادکست وقت و تلاش زیادی را می‌طلبد؛ بنابراین اگر پادکست رویایی خود را ایجاد کردید اما هنوز کسی آن را گوش نداده است، ناامید نشوید. در ساخت پادکست فارسی یا هر زبان دیگری چیزهای زیادی برای یادگیری وجود دارد که بسیاری از آن‌ها از طریق سعی و خطا حاصل می‌شوند. در ادامه چند نکته مهم برای پاسخ به سوال « چگونه پادکست بسازیم » ارائه خواهیم داد.

1. پادکست خود را متمرکز نگه دارید

 در حالی که ساخت پادکست در ایفون و اندروید، که همه چیز برای شنوندگان است ممکن است وسوسه انگیز باشد، برنامه‌های تلویزیونی موفق تمایل دارند تا موضوعی کوتاه و متمرکز داشته باشند.

2. مخاطب هدف خود را تصور کنید

هنگام نوشتن و تولید محتوا، فکر کردن در مورد نوع مخاطبی که می‌خواهید با کار خود نظر آن‌ها را جلب کنید، کار درستی است. بسیاری از بازاریابان از این ترفند استفاده می‌کنند. به این صورت که شخصیت خریدار را تجسم کرده و مدل‌های داستانی خود را از پیش تعریف می‌کنند. شما هم می‌توانید چنین مدل‌هایی را برای کمک به ساختن مطالب خود ایجاد کنید.

3. ثابت قدم باشید

اگر می‌خواهید جدی گرفته شوید، قسمت‌های مختلف پادکست خود را به طور مرتب و پیوسته ارسال کنید. شاید بتوان این نکته را مهم‌ترین بخش از پاسخ سوال «چطور پادکست درست کنیم» دانست.

4. گردش کار خود را برنامه ریزی کنید

 آیا باید یک برنامه مفصل تدوین کنید یا یک چیز جزئي؟ بهترین کار بهره بردن از هر دو گزینه است. البته این مسئله تا حدودی بستگی به نوع پادکست شما دارد. در هر صورت، به نوعی از گردش کار نیاز دارید تا ایده‌های خود را توسعه داده و آنها را به حقیقت تبدیل کنید. دست کم باید موضوعات اصلی هر قسمت از پادکست خود را طرح ریزی کنید و موضوع خود را کاملا بشناسید. هنگامی که در هر قسمت از پادکست چند شخص با هم در تعامل هستند، مطمئن باشید که همه با روند کار و اینکه چقدر نوشته عامیانه یا دقیق است، آشنا هستند.

5. بخش‌هایی از موسیقی را در پادکست خود استفاده کنید، اما کپی رایت را نقض نکنید

موسیقی مقدماتی و پایانی خوبی را به پادکست خود اضافه نمایید، اما اطمینان حاصل کنید که کپی رایت نقض نشود.

6. پادکست خود را تبلیغ کنید

هنگامی که پادکست خود را در سرویس میزبانی قرار دادید، ممکن است فکر کنید که کار شما به اتمام رسیده است، اما بدانید که این انتهای کار نبوده و ضروری است که کار خود را تبلیغ کنید.

سخن پایانی

ساخت پادکست موزیک

در این مطلب پوبل با پدیده پادکست آشنا شده و به شماری از بهترین نرم افزارهای ساخت پادکست نیز پرداختیم. سپس سعی کردیم به سوالاتی چون « چجوری پادکست درست کنیم» پاسخ دهیم. بهترین برنامه ساخت پادکست از نظر شما کدام است؟ اگر تاکنون پادکست ساخته‌اید، تجربیاتتان را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مجله پوبل مجله اینترنتی پوبل به عنوان مکانی برای افزایش دانش و سطح آگاهی شما دوستان عزیز راه‌اندازی شد. هدف ما در مجموعه پوبل آشنایی همه مردم با حوزه‌های تکنولوژی، سرگرمی، هنری، علمی، وسایل نقلیه و سایر موارد است. امیدواریم مطالب مجله اینترنتی پوبل به نیازهای شما پاسخ دهد و شما را بیشتر با فناوری های جدید و روز آشنا کند. به امید فردایی با دانش بیشتر و افزایش معلومات همه مردم ایران