حفاظت شده ترین اماکن جهان را می‌شناسید؟

با مرموزترین و حفاظت شده ترین اماکن جهان آشنا شوید. کدام مکان ها به شدت محافظت می‌شوند؟ چرا این اماکن تحت شدیدترین تدابیر امنیتی قرار دارند؟

آگوست 4, 2020 - 11:35
 0  1373
حفاظت شده ترین اماکن جهان را می‌شناسید؟
10 تا از حفاظت شده ترین اماکن جهان

فیلمهای‌ هالیوودی زیادی وجود دارند که در آنها ارتشی مجهز تنها از یک پرونده و فایل محافظت می‌کنند، این هزینه حفاظتی نیز معمولا به دلیل اهمیت آن پرونده و عواقب خطرناکی که لو رفتن آن دارد انجام می‌شود. همچنین فیلمهایی وجود دارد که در آنها می‌توانیم محل‌های مخفی و بسیار امنی را ببینیم که حتی در صورت وقوع فجایع همه گیر بشری نیز سالم می‌مانند. جالب است بدانید که در دنیای امروز نیز برخی از محل‌ها وجود دارند که به همین میزان مورد محافظت و نگهبانی قرار می‌گیرند و حتی برخی از فیلمها با الهام گرفتن از آنها ساخته شده. در ادامه شما را با ده مکانی که به شدت امنیتی بوده و بدون اجازه از مقامات بالا حق دسترسی به آنها وجود ندارد آشنا می‌کنیم. با پوبل همراه باشید.

 

10- زندان ای دی اکس فلورنس (ADX Florence)

تمام فیلمها و سریالهایی که در مورد فرار از زندان دیده‌اید به لحاظ امنیتی حتی نزدیک به این زندان که در رتبه دهم لیست ما قرار دارد نیستند. ای‌ دی‌ اکس فلورنس فوق امنیتی‌ترین زندان دولت آمریکا بوده و محلی برای نگهداری زندانی‌های مرد خطرناکی است که نیاز به مراقبت‌های شدیدتری دارند. این مجموعه در کلرادوی آمریکا قرار داشته و محل زندگی خطرناکترین و بدترین مجرمین این کشور است. هر 1400 سلول این زندان دارای یک در فولادی بوده که بصورت 24 ساعته توسط سنسورهای حسگر حرکت و دوربین‌های امنیتی مورد بررسی قرار می‌گیرند. در این مجموعه زندانیان توانایی برقرار ارتباط با یکدیگر را ندارند و در صورتی که به هر نحوی از سلول خود فرار کنند، با دیواری 4 متری و سیم خاردارهایی تیز روبرو می‌شوند که توسط نیروهای امنیتی و سگ‌های آماده به کار بصورت شبانه روزی نگهبانی می‌شود. همچنین برجهای نگهبانی زیادی دور تا دور این زندان قرار دارد که نیروهای حاضر در آنها به تفنگ‌های اسنایپر مسلح هستند. بازدیدکنندگان این زندان چندین بار پیش از ورود به محوطه مورد بازرسی کامل قرار می‌گیرند.

 

9- پرونده‌های کلیسای مورمون

این کلیسا مجموعه‌ای امنیتی در شهر سالت لیک سیتی در ایالت یوتا بنا کرده است. حدود 3.87 میلیون کیلومتر میکرو فیلم که حاوی اطلاعات خصوصی مربوط به مورمون‌ها، خانواده و تاریخچه کلیسا است در این محل نگهداری می‌شود. این آرشیو که در دل کوه قرار دارد توسط درهای گرانیتی بسیار بزرگ و نیروهای امنیتی مسلح بصورت شبانه روزی مورد نگهبانی قرار گرفته و برای دسترسی به اطلاعات موجود در آن به چندین رمز ورود نیاز است. تنها برخی از اعضای کلیسا اجازه ورود به این محل را دارند.

 

8- کوه آهنی

کوه آهنی در اصل مرکز داده پنسیلوانیای غربی است که در صد کیلومتری پیتسبرگ قرار دارد. این مجموعه در حقیقت یک دژ سنگی در دل کوه بوده که توسط نیروهای مسلح و سیم خارداری بسیار تیز محافظت می‌شود. این مجموعه در ابتدا به عنوان یک معدن ساخته شده اما امروزه به محلی 158 هزار متر مربعی تبدیل شده که در آن سرورهای اطلاعاتی قرار دارند. کمپانی‌های معتبری مثل برادران وارنر (Warner Bros)، انستیتو Smithsonian و حتی دولت ایالات متحده اطلاعات خود را در این مجموعه امنیتی نگهداری می‌کنند. همچنین در صندوقهای حفاظتی این کوه آهنی مدارکی مثل نگاتیو عکسها، حلقه فیلمهای اصلی و پرونده‌های تاریخی مهم مثل حق ثبت اختراع لامپ برقی که توسط ادیسون انجام گرفته نگهداری می‌شود.

 

7- فورت ناکس

فورت ناکس یک دژ نظامی بزرگ بوده که توسط موانع حفاظتی و تعداد زیادی نیروی مسلح بصورت شبانه روزی مورد نگهبانی قرار می‌گیرد. در این مجموعه هزاران تن طلا، ذخایر میلیاردی آمریکا و سندهای تاریخی مهمی مثل بیانیه استقلال آمریکا نگهداری می‌شود. در صورتی که شخصی به هر طریقی نیروهای امنیتی را پشت سر بگذارد با دربی 22 تنی و ضد انفجار روبرو می‌شود که مخزن اصلی را پوشانده.

 

6- بازداشتگاه گوانتانامو

پایگاه نیروی دریایی خلیج گوانتانامو از سال 1903 در خلیج گوانتاناموی کوبا شروع به فعالیت کرده و علی رغم تلاش‌های کوبا پس از انقلاب این کشور برای بستن این پایگاه، از سال 2002 به عنوان بازداشتگاهی برای تروریست‌ها و زندانیان جنگی عراقی و افغانستانی مورد استفاده قرار گرفته است. افرادی که در این محل نگهداری می‌شوند تا مدت نامعلومی بدون حکم قضایی مورد بازجویی قرار می‌گیرند و به گفته مقامات آمریکایی بسیار خطرناک هستند. همانند سایر زندان‌ها این محل نیز توسط نیروهای نظامی مسلح همواره تحت نگهبانی قرار داشته و توسط سیم‌هایی که به آنها برق وصل شده مورد محافظت قرار می‌گیرد. همچنین شایعاتی وجود دارد مبنی بر اینکه اطراف این مرکز مین گذاری شده است. دسترسی به این پایگاه بسیار مشکل است.

 

5- رود تومن

رود تومن مرز کشورهای کره شمالی، چین و روسیه بوده و با گذشتن از آن می‌توان وارد هر کدام از این کشورها شد. بسیاری از افرادی که دیگر امکان و توان زندگی در کره شمالی را ندارند تلاش می‌کنند تا با گذشتن از این رودخانه وارد چین یا روسیه شوند. با اینحال این رودخانه توسط نیروهای مسلح بی رحم کره شمالی مورد نگهبانی 24 ساعته قرار دارد، این نیروها در صورت مشاهده هرکسی در این رودخانه به آنها شلیک می‌کنند. بدلیل کم عمق بودن و باریک بودن این رودخانه در مرز کره با چین حتی در فصل زمستان که عمق و شدت آب بیشتر شده و دمای آن به طرز کشنده‌ای کاهش پیدا می‌کند، افرادی هستند که تمامی خطرات را به جان خریده و از آن عبور می‌کنند.

 

4- منطقه 51

هنگامی که از امنیتی ترین نقاط کره زمین صحبت می‌کنیم حتما باید به منطقه 51 یا همان Area 51 نیز بپردازیم. این منطقه یک پایگاه نیروی هوایی آمریکاست که در صحرای نوادا واقع شده و هیچ کس بدون اجازه از مقامات حق ورود به آن را ندارد. در فرهنگ عامه نام منطقه 51 با فعالیت‌های فرازمینی، آدم فضایی‌ها و بشقاب پرنده‌ها عجین شده. البته دولت آمریکا همواره این شایعات و ادعاها را تکذیب کرده است. شایعات مربوط به فعالیت‌های فرازمینی این پایگاه طی دهه‌های گذشته منتشر شده. برخی از افراد ادعا کرده‌اند که بقایای سفینه‌های فضایی و اجساد آدم فضایی‌ها در این منطقه نگهداری می‌شود، برخی دیگر نیز شایعه کرده‌اند که آزمایشات مهم برای تغییرات و طراحی سلاح‌های جدید در این محل انجام می‌گیرد.

 

3- خزانه جهانی بذر سوالبارد

رتبه سوم جدول ما جالب ترین و جذابترین خزانه دنیاست. این مرکز در سال 2008 افتتاح شده و به خزانه «بذر روز قیامت» نیز مشهور است. این خزانه در فاصله 100 کیلومتری قطب شمال در یک جزیره خالی از سکنه واقع شده و تقریبا تمامی بذرهای دنیا در آن ذخیره سازی شده‌اند.

این انبار گونه‌ای بیمه جهانی برای تضمین بقای انواع گوناگونی از محصولات غذایی در برابر تهدیداتی مانند بیماری، آفت‌ها، خشکسالی و سایر بلایای طبیعی و گرم شدن کره زمین محسوب می‌شود. همچنین علاوه بر بلایای طبیعی از انقراض این گیاهان به خاطر اشتباهات سهوی و عمدی انسانی نیز جلوگیری می‌کند. این انبار باعث شده تا محصولات کشاورزی مناطقی در فیلیپین، افغانستان و عراق که به طور کامل نابود شده بودند احیا شوند. حتی در بدترین شرایط گرم شدن کره زمین برای دویست سال، یخ بطور طبیعی در اطراف این خزانه وجود خواهد داشت. این مجموعه دارای 4.5 میلیون نوع بذر بوده که در مواقع ضروری می‌توان از آنها استفاده کرد. جانمایی این خزانه باعث شده تا دسترسی به آن بدون تجهیزات پیشرفته تقریبا غیرممکن باشد.

 

2- پناهگاه ویکی لیکس

با اینکه اطلاعات زیادی از ویکی لیکس منتشر شده، اما یکی از چیزهایی که کمتر کسی راجع به آن اطلاع دارد محل قرارگیری سرورهای این سایت است که به شدت مورد محافظت قرار میگیرد. بعد از انتشار گسترده اطلاعات ویکی لیکس در سال 2010، جولین آسانژ تصمیم گرفت تا سرورهای خود را به محلی امن منتقل کند. به همین دلیل وی یک پناهگاه بمب اتم متروکه را به عنوان محل جدید سرورهای خود انتخاب کرد. این محل فوق امنیتی صدها متر پایینتر از سطح زمین و در دل کوه قرار گرفته. این مرکز دارای نیروگاه برق مخصوص به خود است تا هیچ گاه سایت ویکی لیکس از دسترس خارج نشود.

 

1-هواپیمای شماره یک نیروی هوایی آمریکا – Air Force One

ایر فورس وان یا هواپیمای شماره یک نیروی هوایی در حال حاضر یک بوئینگ 747 است که به دولت آمریکا تعلق دارد. در حقیقت ایر فورس وان به هواپیمایی گفته می‌شود که حامل رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا است. از دوران رزولت تاکنون این هواپیما به عنوان یکی از مراکز فرماندهی رئیس جمهور به کار گرفته شده. این هواپیما به منظور مقابله احتمالی با حمله تروریستی علیه رئیس جمهور و بمب‌های مغناطیسی تجهیز شده است. تنها رئیس جمهور و کسانی که به طور شخصی توسط وی دعوت شده‌اند امکان سوار شدن به این هواپیما را دارند. در هنگام پرواز هشت جت جنگنده پیشرفته و جت‌های سوخت گیری ایر فورس وان را همراهی می‌کنند. در سینمای آمریکا نیز فیلمی با همین نام ساخته شده است.

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مجله پوبل مجله اینترنتی پوبل به عنوان مکانی برای افزایش دانش و سطح آگاهی شما دوستان عزیز راه‌اندازی شد. هدف ما در مجموعه پوبل آشنایی همه مردم با حوزه‌های تکنولوژی، سرگرمی، هنری، علمی، وسایل نقلیه و سایر موارد است. امیدواریم مطالب مجله اینترنتی پوبل به نیازهای شما پاسخ دهد و شما را بیشتر با فناوری های جدید و روز آشنا کند. به امید فردایی با دانش بیشتر و افزایش معلومات همه مردم ایران