با برترین و بهترین ناوشکن‌ها جهان آشنا شوید + عکس و قیمت

قدرتمند ترین ناوشکن در جهان کدام است؟ کدام ناوشکن قدرتمندترین است و چرا؟ با بهترین و پیشرفته ترین ناورشکن های دنیا آشنا شوید.

آگوست 4, 2020 - 08:28
 0  839
با برترین و بهترین ناوشکن‌ها جهان آشنا شوید + عکس و قیمت
ناوشکن های برتر جهان

ناوشکن ها یکی از پرتعداد ترین شناور های رزمی جهان هستند ، بیشینه طولانی دارند اما به خوبی در جنگ هایی که حضور داشتند ، ثابت کردند خیلی بزرگتر از خودش را نیز میتواند به دردسر بیندازد .

تجزیه و تحلیل انتخاب ۱۰ ناوشکن برتر جهان در سال ۲۰۱۹ بر اساس امتیاز ترکیبی از قدرت آتش، قابلیت های تهاجمی و دفاعی، اندازه، وزن، حسگرها، رادارگریزی و برخی ویژگی های دیگر است. این لیست فقط شامل ناوشکن هایی است که در حال حاضر در خدمت هستند و یا در آینده نزدیک مورد بهره برداری قرار خواهند گرفت است.

۱۰. ناوشکن های کلاس هورایزن – فرانسه / ایتالیا

هزینه: $ ۲ میلیارد دلار
قدرت: ~ ۷۱۰۰۰ ش
سرعت: ۲۹ کیلومتر (۵۴ کیلومتر در ساعت و ۳۳ مایل در ساعت)
محدوده: ۱۱۰۰۰ کیلومتر
طول: ۱۵۲.۸۷
حداکثر وزن: ۶،۹۴۰ تن
خدمه: ۲۵۵
سلاح: ۳ × OTO Melara 76 میلیمتر اسلحه فوق العاده سریع با سیستم Davide / Strales

ناوشکن های کلاس هورایزن حدود یک نیم بیلیون یورو قیمت دارند با این حال فاقد سامانه دفاع نزدیک اند ، همچین پرتابگر اژدر دارند اما سوناری برای کشف هدف و هدایت اژدر وجود ندارد :/ ، اما مشکل اساسی این ناوشکن در وظیفه اش است ، این ناوشکن یک ناوشکن پدافندی است برای این کار به ۴۸ سیلوی تک کاره ای-۵۰ در قالب ۶ لانچر مجهز اند ، از این سیلو ها موشک های پدافندی استر ۱۵ و ۳۰ شلیک میشد ، این دو موشک هرکدام وظیفه خاص خود را دارند ، استر ۱۵ وظیفه مقابله با موشک های ضد کشتی و دفاع از ناوشکن را بر عهده دارد و استر ۳۰ وظیفه مقابله با هواگرد ها و موشک های بالستیک کوتاه برد . کاری به استر ۳۰ نداریم اما استر ۱۵ علیرغم توانایی های بالای خود اما در مقایسه با هم کلاس های خود بزرگ است ، از این رو در هر سیلو تنها یک موشک استر ۱۵ جای میگیرد.

۹. ناوشکن کلاس Daring – انگلستان

هزینه: ۱.۴ میلیارد دلار
قدرت: ۱۱۷۰۰۰ ش
سرعت: ۳۲ کرون (۵۹ کیلومتر / ساعت و ۳۷ مایل در ساعت)
محدوده: ۱۳۰۰۰ کیلومتر
طول: ۱۵۲.۴ متر
حداکثر وزن: ۱۰،۴۰۰ تن
خدمه: ۱۹۱
سلاح: ۱ × BAE 4.5 اینچ Mk 8 تفنگ دریایی

ناوشکن نوع ۴۵، همچنین به عنوان کلاس D یا Daring شناخته می شود، یک کلاس از شش ناوشکن موشک هدایت شده برای نیروی دریایی سلطنتی انگلیس است.

تایپ ۴۵ بار ها و بارها با سیستم انتقال قدرت یک پارچه خود ب مشکل بر خورده ، مهندسین همواره سیستم را بی نقص عنوان کردند و مشکل را بر گردن موتور های توربین گازی ناوشکن انداختند اما بعد ها اعلام شد نرم افزار منبع تغذیه اصلی نیز نقص داشت و محاسبات انتقال قدرت ناوشکن دارای مشکل است از جهت دو ارتقا برای ناوشکن تایپ ۴۵ ایجاد میشود اولی اضافه کردن ۴ ژنراتور دیزل ب ناوشکن در قالب دو دسته دوتایی به ارزش کلی یک ملیون پوند برای هر ۶ ناوشکن و ارتقا دوم تغیر ترم افزار منبع تغذیه و ارتقاء مداوم ترم افزار مشکل دوم ناوشکن های کلاس تایپ ۴۵ تک کاره بودن آن است ، یعنی ب معنای واقعی کلمه تک کاره بودن این ناوشکن علیرغم صدای کم و داشتن سونار بسیار قدرتمند فاقد لانچر اژدر است و برای انجام یک عملیات ضد زیردریایی متکی به یک بالگرد است.

 

۸. ناوشکن کلاس Aikizuki – ژاپن

هزینه: ۸۹۳ میلیون دلار
قدرت: COGAG، دو شفت، چهار رولز رویس Spey SM1C توربین
سرعت: ۳۰ کیلومتر (۵۶ کیلومتر در ساعت و ۳۵ مایل در ساعت)
طول: ۱۵۰.۵ متر
حداکثر وزن: ۶۸۰۰ تن
خدمه: ۲۰۰
سلاح: ۱ × ۱۲۷ میلیمتر (۵ اینچ) / ۵۴ تفنگ

ساخت Akizuki کلاس به سال ۲۰۰۷ میلادی برمیگردد که در آن زمان آژانس دفاعی ژاپن خواهان به خدمت گیری چهار فروند ناوشکن مدرن شد که این امر خطیر به صنایع سنگین میتسوبیشی در کارخانجات کشتی سازی این شرکت در شهر های بندری ناکازاکی و تامانو سپرده شد. نخستین فروند به شماره بدنه DD-115 و با نام Akizuki در ۲۰۰۹ شروع به ساخت آن آغاز و در ۲۰۱۰ به آب انداخته شد و در مارچ ۲۰۱۲ به صورت کاملا عملیاتی تحویل داده شده . فروند بعدی به شماره بدنه DD-116 و با نام Teruzuki در ۲۰۱۱ به آب انداخته و در ۲۰۱۳ به صورت عملیاتی تحویل داده شد.۲ فروند بعدی یه شماره بدنه DD 117 و DD 118 به صورت همزمان در شهر های ناکازاکی و تامانو ساخته و در ۲۰۱۴ به صورت عملیاتی تحویل داده شدند.

 

۷. ناوشکن های کلاس کونگو Kongou class – ژاپن

هزینه: ۱.۴۸ میلیارد دلار
قدرت: ۱۰۰۰۰۰ اسب بخار (۷۵۰۰۰ کیلووات)
سرعت: ۳۰ گره (۵۶ کیلومتر در ساعت و ۳۵ مایل در ساعت)
محدوده: ۸،۳۰۰ کیلومتر
طول: ۱۶۱ متر
حداکثر وزن: ۹،۵۰۰ تن
خدمه: ۳۰۰
سلاح: ۱ × ۱۲۷ میلیمتر (۵ اینچ) / ۵۴ کالیبر Oto-Breda تفنگ فشرده

این ناوشکن یک ناوشکن چند منظوره است و در بحث پدافندی به سیستم دفاع یک پارچه ایجیس مجهز است و به لانچر چند منظوره مارک ۴۱ یک ۲۹ سیلویی در جلوی جزیره ناو و یک ۶۱ سیلویی در پاشنه (مجموعا ۹۰ سیلو) مجهز است از این لانچر ها کنگو میتواند از موشک های پدافندی اس ام۲ جهت مقابله با هواگرد ها ، اس ام ۳ جهت مقاله با موشک های بالستیک و ایسم جهت درگیری با موشک های ضد کشتی استفاده میکند همچنین به یک سیستم جنگ الکترونیک ، پرتابگر های چف و فلر نیز مجهز است.

 

۶. ناوشکن کلاس Atago – ژاپن

هزینه: ۱.۴۸ میلیارد دلار
قدرت: ۱۰۰۰۰۰ اسب بخار (۷۵۰۰۰ کیلووات)
سرعت: ۳۰ گره (۵۶ کیلومتر / ساعت)
طول: ۱۶۵ متر
حداکثر وزن: ۱۰،۰۰۰ تن
خدمه: ۳۰۰
سلاح: تفنگ دریایی ۱ × ۵ اینچ (۱۲۷ میلیمتر / L62) Mk-45 Mod 4

کلاس Atago بزرگترین ناوشکن ژاپن با توانایی دفاع هوایی است. این کلاس یک نسخه بزرگ و پیشرفته کلاس کنگو است (یک نسخه ژاپنی از کلاس آرلی بایک ایالات متحده). ۲ کشتی کلاس Atago در خدمت نیروی دریایی ژاپن (JMSDF) و ۲ فروند دیگر در حال ساخت هستند. جنگ افزارهای کلاس Atago دارای سیستم دفاع هوایی Aegis در سطح جهانی هستند. این سیستم ترکیبی از سیستم های ژاپنی و آمریکایی، از جمله سلاح ها، رادار و کنترل آتش را به یک سیستم بسیار کارآمد می کند قادر به درگیری در سطح و عمق می باشد. علاوه بر این، سیستم Aegis که در کشتی های کلاس Atago استفاده می شود بیشتر از آنچه که در کلاس قبلی کنگو استفاده می شود، تواناتر است. نقش اصلی ناوشکن کلاس Atago این است که دفاع هوایی را برای ناوگان فراهم کند. این کشتی های جنگی می توانند حتی با موشک های بالستیک نیز درگیر شوند.

 

۵. ناوشکن کلاس کلکته – هند

هزینه: ۵۴۰ میلیون دلار آمریکا
قدرت: ۴ × Zorya-Mashproekt DT-59 توربین گاز قابل برگشت
سرعت: ۳۰ گره (۵۶ کیلومتر / ساعت)
محدوده: ۱۵۰۰۰ کیلومتر
طول: ۱۶۳ متر
حداکثر وزن: ۸،۲۰۰ تن
خدمه: ۴۰ افسر و ۳۵۰ نفر
سلاح: ۴ × ۸ سلول VLS برای مجموع ۳۲ موشک باراک ۸

کلاس Kolkata یک کلاس از ناوشکن های موشکی است که توسط نیروهای دریایی هند ساخته شده اند. این کلاس شامل سه کشتی – کلکته، کوچی و چنای است که همه آنها توسط Mazagon Dock Limited در هند ساخته شده اند و بزرگترین ناوشکن هایی هستند که توسط نیروی دریایی هند اداره می شوند.

 

۴. ناوشکن کلاس ۰۵۲D – چین

هزینه: ۵۱۰ میلیون دلار
قدرت: ۹۱۰۰۰ اسب بخار (۶۸ مگاوات)
سرعت: ۳۱ گره (۵۷ کیلومتر در ساعت و ۳۶ مایل در ساعت)
طول: ۱۵۷ متر
حداکثر وزن: ۷۵۰۰ تن
خدمه: ۲۸۰
سلاح: ۱ × H / PJ-45A 130mm تفنگ دو منظوره

ناوشکن تایپ ۵۲دی اولین شناور رزمی چند منظوره نیروی دریایی چین است ، این ناوشکن در واقع حاصل اصلاح تسلیحاتی طراحی ناوشکن تایپ ۵۲سی جهت تبدیل شدن به یک ناوشکن چند منظوره است ناوشکن های کلاس تایپ ۵۲سی یک ناوشکن با وظیفه اصلی پدافندی است که توسط نیروی دفاع دریایی چین جهت در برنامه بلند مدت توسعه نیروی دریایی خود ساخت شده است.

 

۳. ناوشکن کلاس آرلی بور – ایالات متحده آمریکا رتبه سوم بهترین ناوشکن های جهان

هزینه: ۱.۸۴۳ میلیارد دلار آمریکا
قدرت: ۱۰۵۰۰۰ اسب بخار (۷۸۰۰۰ کیلووات)
سرعت: ۳۰ کیلومتر (۵۶ کیلومتر در ساعت و ۳۵ مایل در ساعت)
محدوده: ۸،۱۰۰ کیلومتر
طول: ۱۵۵ متر
حداکثر وزن: ۹،۶۰۰ تن تن
خدمه: ۲۷۶
سلاح: ۱ × ۵ اینچ (۱۲۷ میلیمتر) / ۵۴ Mk-45 Mod 1/2 (اسلحه سبک وزن)

ناوشکن های کلاس آرلی بروک فلاگ ۱ ، دو لانچر مارک-۴۱ ( یک ۲۹ سیلویی در جلوی جزیره و یک ۶۱ سیلویی در پاشنه) داشتند که مجموع ۹۰ سیلو در اختیار میگذارد و در فلاگ۲ به بعد دو لانچر مارک ۴۱ ، یکی ۳۲ سیلویی در جلوی جزیره و یک ۶۴ سیلویی در پاشنه دارند و میتوانند برای هرگونه عملیات طیف گسترده از تسلیحات از جمله در هر سلول یک موشک پدافند هوایی میان برد ریم-۶۶ استاندارد بلاک ۲ با برد ۱۶۰ کیلومتر ، موشک ضد بالستیک ریم-۱۶۱ با برد ۷۰۰ کیلومتر ، موشک پدافند هوایی برد بلند و ضد بالستیک ریم-۱۷۴ استاندارد ۶ با برد بیش از ۳۰۰ کیلومتر و در هر سیلو ۴ موشک پدافند کوتاه برد ریم-۱۶۲ ایسم با برد ۵۰ کیلومتر لود کند و برای مقابله تهدیدات زیر سطحی از موشک رام-۱۳۹ و برای حمله به عمق خاک دشمن به موشک کروز تهاجمی تاماهاوک با برد بیش از ۱۷۰۰ کیلومتر لود شود. در حال حاضر ایالات متحده درحال توسعه یک موشک دور برد ضد کشتی عمود پرتاب منطبق با لانچر مارک-۴۱ است که انتظار میرود طی یک سال آینده عملیاتی شود. (نسخه سطح پرتاب موشک ای جی ام-۱۵۸سی)

 

۲. ناوشکن کلاس سجونگ Sejong – کره جنوبی رتبه دوم بهترین ناوشکن جهان

هزینه: ۹۲۳ میلیون دلار
قدرت: ۱۰۰۰۰۰ اسب بخار (۷۵ مگاوات)
محدوده: ۱۰.۲۰۰ کیلومتر
سرعت: ۳۰ گره (۵۶ کیلومتر در ساعت و ۳۵ مایل در ساعت)
طول: ۱۶۶ متر
حداکثر وزن: ۱۱۰۰۰ تن
خدمه: ۳۰۰-۴۰۰
سلاح: تفنگ دریایی ۱ × ۵ اینچ (۱۲۷ میلیمتر / L62) Mk-45 Mod 4

سجونگ کبیر یک ناوشکن طراحی شده در کره جنوبی برای مقابله تهدیدات نیروی دریایی چین و انجام عملیات های رزمی در محدوده رزمی ۱۰ هزار کیلومتری از سواحل کره جنوبی است ، این ناوشکن قدرتمند در بعد تسلیحاتی یک ناوشکن تا دندان مسلح است . در بعد طراحی این ناوشکن نیز همانند کلاس آتاگو و کونگو نیروی دفاع دریایی ژاپن شباهت های فراوانی به ناوشکن های کلاس آرلی بروک دارند . و الهام گیری طراحان این ناوشکن از آرلی بروک کاملا مشهود است. حتی در سیستم های راداری این ناوشکن از سیستم های مشابه ناوشکن آرلی بروک استفاده می کنند.

 

۱. بهترین ناوشکن جهان ناوشکن کلاس زاموالت Zumwalt – ایالات متحده آمریکا

هزینه: ۴.۲۴ میلیارد دلار برای هر واحد
قدرت: ۷۸ مگاوات (۱۰۵۰۰۰ شات)
سرعت: ۳۰ کیلومتر (۵۶ کیلومتر در ساعت و ۳۵ مایل در ساعت)
طول: ۱۹۰ متر
حداکثر وزن: ۱۵،۷۴۲ تن تن
خدمه: ۱۴۷ + ۲۸ در انفجار هوا
سلاح: ماژول ۲۰ × MK 57 VLS

ناوشکن کلاس زاموالت (به انگلیسی: Zumwalt-class destroyer) کلاسی از کشتی‌های جنگی آمریکاییست که اولین فروند آن در سال ۲۰۱۵ به خدمت نیروی دریایی آمریکا درخواهد آمد. این ناوشکن بزرگترین و سنگین‌ترین ناوشکن تاریخ و نخستین ناوشکنی است که کاملاً بر اساس اصول پنهان‌کاری طراحی شده‌است. این کلاس از ناوشکن‌ها و اولین فروند آن به یاد دریابد المو زاموالت فرمانده سابق نیروی دریایی آمریکا نامگذاری شده‌اند. شکل ظاهری این کشتی بسیار متمایز از کشتی‌های جنگی دیگر است. زام‌والت بدنه‌ای مقعر دارد که بیش از یکصد سال است در هیچ کشتی دیگری دیده نشده‌است. این ناوشکن یک شناور جنگی چندمنظوره برای ماموریت‌های ضدسطحی، ضدهوایی و آتش پشتیبان است که البته در طراحی آن تمرکز بیشتری در زمینه جنگ با اهداف زمینی صورت گرفته‌است.

طول این کشتی ۱۸۰ متر و وزن آن ۱۴ هزار و ۸۰۰ تن است که دو برابر ناوشکن‌های کلاس آرلی برک به حساب می‌آید و حتی از رزمناوهای تایکندروگا هم سنگین‌تر است اما تعداد پرسنل این کشتی تنها ۱۴۰ نفر است. این رقم کمتر از نصف دو کشتی مذکور است که استفاده گسترده زام‌والت از سیستم‌های خودکار را نشان می‌دهد. بازتاب راداری کم و یکپارچه‌سازی سیستم‌های تسلیحاتی از ویژگی‌های خاص زام‌والت است. ابتدا قرار بود ۳۲ فروند از این کشتی ساخته شود که بعداً به ۱۰ فروند و سپس به ۳ فروند کاهش یافت. در مجموع ۹.۶ میلیارد دلار برای تحقیق و توسعه این ناوشکن هزینه شده و هزینه تولید اولین فروند این کشتی بدون احتساب هزینه‌های تحقیق حدود ۳ میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار بوده‌است. هرچند گفته می‌شود که هزینه‌های نگهداری این کشتی کمتر از کشتی‌های جنگی مشابه خواهد بود.

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مجله پوبل مجله اینترنتی پوبل به عنوان مکانی برای افزایش دانش و سطح آگاهی شما دوستان عزیز راه‌اندازی شد. هدف ما در مجموعه پوبل آشنایی همه مردم با حوزه‌های تکنولوژی، سرگرمی، هنری، علمی، وسایل نقلیه و سایر موارد است. امیدواریم مطالب مجله اینترنتی پوبل به نیازهای شما پاسخ دهد و شما را بیشتر با فناوری های جدید و روز آشنا کند. به امید فردایی با دانش بیشتر و افزایش معلومات همه مردم ایران