حریم خصوصی در کلاب هاوس معنایی ندارد!

اپلیکیشن کلاب هاوس - Clubhouse یک شبکه اجتماعی جدید مبتنی بر صداست. در ادامه می‌گوییم که کلاب هاوس چیست و چطور از آن استفاده کنیم.

مارس 18, 2021 - 06:08
مارس 18, 2021 - 06:13
 0  4307
حریم خصوصی در کلاب هاوس معنایی ندارد!
کلاب هاوس چیست؟ حریم خصوصی در Clubhouse

چند هفته‌ای می‌شود که یک اپلیکیشن جدید به اسم کلاب هاوس (Clubhouse) حسابی در شبکه‌های اجتماعی سر و صدا به راه انداخته است. این اپلیکیشن درست یک سال قبل یعنی در اسفند 1398 کار خودش را شروع کرد. آن زمان فقط برخی از سرمایه‌گذران در این اپلیکیشن حضور داشتند. یک ماه بعد و در فروردین 1399 برنامه کلاب هاوس در اپ استور اپل منتشر شد.

چرا همه از کلاب هاوس حرف می‌زنند؟

کلاب هاوس یک شبکه اجتماعی جدید بر پایه صداست. شما می‌توانید در گروه‌های مختلف عضو شوید و با دیگران به صورت خصوصی صحبت کنید. چرا همه در مورد کلاب هاوس صحبت می‌کنند؟ این اپلیکیشن در چند ماه اخیر به سرعت رشد داشته است. می‌توانیم بگوییم کلاب هاوس راه صد ساله را در یک شب پیموده است. واقعا باورش سخت است برنامه‌ای که توسط یک شرکت ناشناخته ساخته شده است در عرض چند ماه به یک استارت آپ یونیکورن تبدیل شود.

به استارت آپ‌هایی که ارزش آن‌ها بیشتر از 1 میلیارد دلار باشد، استارت آپ تک شاخ یا یونیکورن می‌گویند. استارت آپ‌های کمی در جهان توانسته‌اند به ارزش میلیارد دلاری برسند. طبق آخرین ارزش‌گذاری انجام شده در 21 ژانویه 2021 کلاب هاوس بیشتر از 1 میلیارد دلار ارزش دارد. یعنی این استارت آپ در کمتر از یک سال توانسته به اوبر و AirBnb برسد. این درحالی است که 10 ماه پیش ارزش کلاب هاوس تنها 100 میلیون دلار برآورد شده بود.

کلاب هاوس چیست؟

شبکه اجتماعی کلاب هاوس در حال حاضر بیش از 10 میلیون کاربر فعال دارد. تعداد کاربران فعال کلاب هاوس تا سه ماه پیش فقط 600 هزار نفر بود. 10 ماه قبل این اپلیکیشن فقط 1500 کاربر فعال داشت. کلاب هاوس هم اکنون بعد از فیسبوک، مسنجر، واتس اپ و دیسکورد در رتبه پنجم محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی اپ استور قرار دارد.

این نکته را در نظر بگیرید که همه افراد امکان عضویت در کلاب هاوس را ندارند. تنها کسانی که از اعضای فعلی کلاب هاوس دعوتنامه داشته باشند، می‌توانند در این شبکه اجتماعی عضو شوند. اگر این محدودیت وجود نداشت احتمالا تعداد کاربران فعال کلاب هاوس خیلی از بیشتر از این تعداد بود.

کلاب هاوس چطور مطرح شد؟

شاید برای شما هم سوال شده که چرا کلاب هاوس یک دفعه تا این اندازه مطرح شد؟ داده‌های آماری نشان می‌دهد که کلاب هاوس فقط در ماه ژانویه 2021 بیشتر از 2.3 میلیون بار دانلود شده است. یعنی بیشتر از 30 درصد دانلودهای این اپلیکیشن در ماه ژانویه 2021 انجام شده است.

مطرح شدن کلاب هاوس Clubhouse

منبع 1منبع 2

بررسی داده‌های مربوط به کلاب هاوس یک رشد به شدت انفجاری از ابتدای سال 2021 نشان می‌دهد. حتی بررسی تعداد جستجوهای انجام شده در مورد کلاب هاوس هم این موضوع را تایید می‌کند. جستجو در مورد این اپلیکیشن در 6 ماه گذشته رشد 99 برابری و در 90 روز اخیر رشد 3250 درصدی داشته است.

جستجو در مورد اپلیکیشن کلاب هاوس

منبع

کلاب هاوس در 154 کشور در دسترس قرار دارد. (اپ استور اپل در 175 کشور فعالیت دارد.) از بین این کشورها کلاب هاوس توانسته در آلمان، ژاپن، اسلواکی و ترکیه عنوان پردانلودترین برنامه اپ استور را از آن خودش کند. فقط در ابتدای ماه فوریه 2021 حدود 440 هزار نفر این اپلیکیشن را در ژاپن دانلود کردند.

رشد خیره کننده این اپلیکیشن در چین هم به حدی بود که کدهای دعوت کلاب هاوس با قیمت 188 یوان معادل 29 دلار به فروش می‌رسید. این اپلیکیشن خیلی زود به محلی برای بحث‌های حساس سیاسی در چین، مثل اعتراضات هنگ کنگ و وضعیت سیاسی تایوان تبدیل شد. به همین دلیل در 8 فوریه 2021 در چین مسدود شد.

کلاب هاوس چطور یک باره به این اندازه رشد کرد؟ دلیل رشد کلاب هاوس در این مدت کوتاه چند جنبه مختلف دارد. اولین دلیل رشد این اپلیکیشن ایده جدید آن بود. در واقع هیچ اپلیکیشنی مشابه کلاب هاوس وجود ندارد و همین مسئله برگ برنده‌ای برای این برنامه است.

علت دیگر استقبال از کلاب هاوس به فراگیر شدن ارتباطات مجازی در دوران کرونا برمی‌گردد. همین اتفاق برای سرویس Zoom هم رخ داد و بعد از کرونا کاربران آن رشد چشمگیری داشتند. در شرایط فعلی که اکثر افراد در خانه هستند نیاز به روش‌هایی دارند که بتوانند ارتباطات اجتماعی خودشان را بیشتر کنند. به همین دلیل است که چنین اپلیکیشن‌هایی با استقبال گسترده مواجه می‌شوند.

دانلود کلاب هاوس

دلیل دیگر برای رشد انفجاری کلاب هاوس به جنبه سرگرمی آن برمی‌گردد. در کلاب هاوس می‌توانید با افراد مختلف در مورد موضوعات موردعلاقه‌تان بحث و گفت و گو کنید. در واقع کلاب هاوس محفلی جذاب برای آدم‌های پرحرف است تا خودشان را تخلیه کنند. از طرف دیگر این اپلیکیشن می‌تواند برای کسانی که دنبال دانش و آموزش هستند بسیار مفید باشد.

دلیل آخر برای شناخته شدن کلاب هاوس به حضور شخصیت‌های معروف مثل سلبریتی‌ها و اینفلوئنسرها برمی‌گردد. به عنوان نمونه 2 شخصیت آلمانی شناخته شده در زمینه پادکست یک زنجیره دعوت در تلگرام ایجاد کردند و از این طریق ایفلوئنسرها، روزنامه‌نگاران و سیاستمداران آلمانی وارد کلاب هاوس شدند. به همین دلیل این اپلیکیشن به سرعت در آلمان فراگیر شد و رتبه اول برنامه‌های دانلود شده در اپ استور آلمان را کسب کرد.

هیچ کدام از دلایل محبوبیت اپلیکیشن کلاب هاوس به اندازه این مورد آخر تاثیرگذار نبوده است. نقطه اوج کلاب هاوس به حضور ایلان ماسک در این شبکه اجتماعی و توییت‌های او در مورد کلاب هاوس برمی‌گردد. ایلان ماسک در ماه ژانویه 2021 در کلاب “GOOD TIME” حضور پیدا کرد و مصاحبه‌ای داشت.

در 10 فوریه سال 2021 ایلان ماسک در توییتی اعلام کرد که به همراه کانیه وست در کلاب هاوس حضور خواهد داشت. در 13 فوریه هم ایلان ماسک در توییتر از ولادمیر پوتین خواست تا با او در کلاب هاوس گفت و گو کند.

فعالیت ایلان ماسک در کلاب هاوس تاثیر بسیار زیادی روی فراگیر شدن این اپلیکیشن داشت. علاوه‌بر این حضور چهره‌های مشهور مثل دریک، کوین هارت، جرد لتو و تیفانی هدیش هم کاربران زیادی را به کلاب هاوس کشانده است. در تصویر زیر لیستی از محبوب‌ترین کاربران کلاب هاوس و تعداد دنبال کنندگان هر کدام را می‌بینید:

محبوب ترین افراد در کلاب هاوس

در کلاب هاوس چه می‌گذرد؟

کلاب هاوس یک شبکه اجتماعی مبتنی بر صداست. بعد از این که کاربری شما را دعوت کرد و وارد اپلیکیشن شدید باید دسته‌ای را انتخاب کنید و پروفایل‌تان را تکمیل کنید. این فرآیند شباهت زیادی به ثبت نام در توییتر دارد. در مرحله بعدی باید دوستان و افراد دیگر را پیدا و دنبال کنید. وقتی یک نفر را در کلاب هاوس دنبال کنید، رویدادهای مختلف این اپلیکیشن برای شما ظاهر می‌شود. شما می‌توانید به عنوان شنونده وارد رویدادهای عمومی شوید و در آن‌ها حضور داشته باشید.

کلاب های Clubhouse

گفتگوها و کلاب‌ها توسط مدیران و ناظران کنترل می‌شود. آن‌ها وظیفه کنترل صحبت‌کنندگان و افراد حاضر در رویداد را دارند. اکثر شرکت‌کنندگان حین صحبت دیگران میکروفون خودشان را روی حالت Mute قرار می‌دهند. برای این که در گفت و گو صحبت کنید مدیر کلاب باید شما را صدا کند. برای شرکت در بحث، اول از همه باید نماد دست را بزنید. در صورتی که مدیر بحث شما را تایید کند، می‌توانید صحبت کنید.

در کلاب هاوس تقویمی وجود دارد که رویدادهای آینده را نشان می‌دهد. از این طریق می‌توانید در رویدادهای مختلف شرکت کنید. علاوه‌بر این می‌توانید کلاب‌ها و رویدادهای جدید را براساس موضوعات آن‌ها پیدا کنید. در این اپلیکیشن دسته‌بندی‌های مختلفی وجود دارد که براساس سلایق خود کلاب‌ها و رویدادهای مختلف را دنبال می‌کنید.

عضویت در کلاب هاوس

کاربران کلاب هاوس می‌توانند کلاب‌های مختلف را دنبال کنند. این کلاب‌ها گروهی از افراد با علایق مشترک هستند. با عضویت در یک باشگاه می‌توانید گفت و گوهای انجام شده در مورد موضوعی واحد را پیگیری کنید و حتی خودتان هم در گفت و گوها شرکت کنید و در مورد آن موضوع صحبت کنید. همانطور که گفتیم کلاب هاوس یک شبکه اجتماعی صدا محور است. پس گفت و گوهای شما مثل یک مکالمه عادی از طریق صحبت کردن انجام می‌شود. در تصویر زیر می‌توانید محبوب‌ترین باشگاه‌های کلاب هاوس و تعداد اعضای آن‌ها را ببینید.

کلاب های محبوب در کلاب هاوس

لینک دانلود کلاب هاوس (Clubhouse) برای آیفون و آیپد

اپلیکیشن کلاب هاوس فقط برای سیستم عامل iOS منتشر شده است. این برنامه فقط روی آیفون‌های اپل به خوبی اجرا می‌شود. کلاب هاوس حتی برای آیپدهای اپل هم عملکرد مناسبی ندارد. تیم توسعه دهنده این اپلیکیشن می‌خواهند کللاب هاوس به آرامی گسترش پیدا کند. به همین دلیل برای شروع سیستم عامل آی او اس را انتخاب کرده‌اند که کاربران کمتری دارد.

توسعه دهندگان کلاب هاوس گفته‌اند که به زودی نسخه اندروید این اپلیکیشن را هم عرضه خواهند کرد. البته کاربران توانسته‌اند نسخه‌ای غیر رسمی از این اپلیکیشن را برای اندروید ایجاد کنند. نسخه اندرویدی کلاب هاوس را می‌توانید از گیت هاب دانلود و نصب کنید. این نسخه اشکالاتی دارد و بهتر است تا زمان عرضه نسخه رسمی صبر کنید.

کلاب هاوس فعلا در مرحله جذب سرمایه قرار دارد. بیش از 180 نهاد و سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر در این استارت آپ سرمایه‌گذاری کرده‌اند. این پلتفرم فعلا برنامه‌ای برای کسب درآمد ندارد، اما اعلام کرده است که فاز بتای کسب درآمد آن از امسال شروع می‌شود. هدف کلاب هاوس این است که مدل درآمد جمعی را با استفاده از تبلیغات پیاده‌سازی کند. یعنی مثل فیسبوک و یوتیوب بخشی از درآمدهای تبلیغاتی خودش را به تولیدکنندگان محتوا می‌دهد.

کسب درآمد از کلاب هاوس

چرا باید از کلاب هاوس بترسیم؟

تا اینجا اطلاعات و شواهدی از کلاب هاوس را با هم مرور کردیم. اما بخش اصلی ماجرا در جایی قرار دارد که به این راحتی قابل مشاهده نیست. مسئله اصلی در مورد کلاب هاوس این است که درون این استارت آپ دقیقا چه اتفاقاتی می‌افتد؟ چه کسانی بر گفت و گوهای کاربران نظارت دارند؟ دیتاها و اطلاعات جمع‌آوری شده توسط کلاب هاوس در دسترس چه کسانی قرار می‌گیرد؟ کلاب هاوس چگونه قرار است حریم خصوصی کاربران را حفظ کند؟

  • مخاطبان خودتان را باید در اختیار کلاب هاوس قرار دهید

کلاب هاوس برای ورود از شما دعوتنامه می‌خواهد. این دعوتنامه باید توسط یکی از کاربران فعلی کلاب هاوس به شما داده شود. سوال اینجاست که چرا چنین شیوه نامتعارفی در نظر گرفته شده است؟ توجیه سازندگان کلاب هاوس این است که می‌خواهند پلتفرم‌شان به تدریج رشد کند. اما واقعا تنها هدف‌شان همین است؟ به نظر می‌رسد که این حرف واقعیت ندارد و پشت پرده کلاب هاوس مسائل پیچیده‌تری در جریان است.

فردی که می‌خواهد برای شما در کلاب هاوس دعوتنامه ارسال کند باید شماره شما را داشته باشد. علاوه‌بر این اجازه دسترسی به کل مخاطبین تلفنش را هم به کلاب هاوس بدهد. بدون دسترسی به مخاطبان دعوتنامه‌ای هم صادر نمی‌شود. در همین ابتدا مشخص است که هدف کلاب هاوس قطعا گسترش تدریجی پلتفرمش نیست. توسعه دهندگان قصد دارند با این ترفند به چیزهای بیشتری دست پیدا کنند.

در خوشبینانه‌ترین حالت، کلاب هاوس از این اطلاعات برای ساخت گراف اجتماعی استفاده می‌کند. وقتی کاربران، مخاطبین خودشان را در دسترس این اپلیکیشن قرار می‌دهند؛ پیدا کردن نقاط اتصال در گراف اجتماعی راحت می‌شود. با این وجود همچنان بحث اصلی روی حریم خصوصی کاربران است. کمترین کاری که از دست کلاب هاوس برمی‌آید این است که قوانین و خط مشی مشخصی برای حفاظت از حریم خصوصی کاربران داشته باشد.

حریم خصوصی در کلاب هاوس

وقتی به صفحه حریم خصوصی کلاب هاوس مراجعه می‌کنید، سوالات بی پاسخ زیادی در آن پیدا می‌شود. شرکت Alpha Exploration Co. مالک اپلیکیشن کلاب هاوس است. این شرکت هیچ سابقه مشخصی ندارد و کلاب هاوس اولین و تنها پلتفرمی است که توسط این شرکت توسعه یافته است. کلاب هاوس توسط Paul Davison و  Rohan Sethایجاد شده است.

هر دوی این افراد از دانشگاه استنفورد فارق التحصیل شده‌اند. Paul Davison مدیرعامل و هم بنیانگذار کلاب هاوس به همراه Rohan Seth در ماه ژوئن سال 2006 به گوگل پیوستند. بعد از آن هر دو نفر در استارت آپ‌های مختلفی مشغول کار شدند. درست است که شرکت Alpha Exploration مسئولیت توسعه کلاب هاوس را در اختیار دارد، اما طرف حساب کاربران فقط این شرکت آمریکایی نیست.

کلاب هاوس بر روی پلتفرم Agora.io راه‌اندازی شده است. Agora.io یک استارت آپ چینی در حوزه تکنولوژی صوتی است که مقر آن در شانگهای چین قرار دارد. به این ترتیب سرورهای کلاب هاوس در چین قرار گرفته و تحت مالکیت استارت آپ Agora.io هستند. این یعنی اطلاعات کاربران در اختیار شرکت چینی هم قرار دارد.

اگر صفحه حریم خصوصی کلاب هاوس که لینک آن را در بالا قرار دادیم، با صفحه حریم خصوصی Agora.io مقایسه کنید متوجه شباهت قوانین حریم خصوصی این دو سرویس می‌شوید. این مسئله تایید می‌کند که اطلاعات شما نه تنها در اختیار کلاب هاوس، بلکه در دسترس شرکت agora.io هم قرار دارد.

  • کلاب هاوس صدای شما را ضبط می‌کند

در کلاب هاوس همه چیز به صورت زنده اتفاق می‌افتد. تفاوت کلاب هاوس با پادکست هم دقیقا در همین مورد است. امکان ذخیره یا متوقف کردن گفت و گوها در کلاب هاوس وجود ندارد. یعنی اگر همان لحظه در یک گفت و گو نباشید، صحبت‌های رد و بدل شده افراد را از دست می‌دهید. ذخیره نشدن صحبت‌ها یکی از ویژگی‌های خوب کلاب هاوس است، اما دقت کنید که تمام گفت و گوها در سرورهای کلاب هاوس ذخیره می‌شود.

ضبط صدا در کلاب هاوس

کلاب هاوس اعلام کرده است که تمام گفت و گوهای انجام شده در این اپلیکیشن و حتی گفت و گوهای خصوصی افراد را هم ضبط می‌کند. در ادامه متنی از صفحه حریم خصوصی کلاب هاوس را ببینید:

Solely for the purpose of supporting incident investigations, we temporarily record the audio in a room while the room is live. If a user reports a Trust and Safety violation while the room is active, we retain the audio for the purposes of investigating the incident, and then delete it when the investigation is complete. If no incident is reported in a room, we delete the temporary audio recording when the room ends.

در این قسمت از صفحه حریم خصوصی کلاب هاوس ذکر شده است که به منظور تحقیقات حوادث احتمالی، گفت و گوهای کلاب هاوس ذخیره می‌شود. در ادامه آمده است که اگر کاربری تخلفی را گزارش کند، از این صداهای ضبط شده برای بررسی تخلف استفاده می‌شود. اگر هم تخلفی رخ ندهد صداهای ضبط شده پاک می‌شوند.

در همین بخش چندین سوال بی جواب وجود دارد که به راحتی از آن‌ها عبور شده است. مهم‌ترین سوال این جاست که چه مواردی تخلف محسوب می‌شود؟ آیا نظرات سیاسی شامل این موارد می‌شود؟ مثلا اگر کسی اعتراضی در مورد سیاست داشته باشد، می‌تواند از طرف ادارات قضایی تحت تعقیب قرار بگیرد. همچنین در توضیحات این صفحه ذکر نشده است که چه کسانی و تحت چه شرایطی می‌توانند به گفت و گوها گوش کنند.

  • اطلاعاتی که دیگران درباره شما به اشتراک می گذارند را نمی‌توان حذف کرد

کلاب هاوس به گفت و گوهای شما گوش می‌دهد (حتی گفت و گوهای خصوصی) و آن‌ها را ذخیره می‌کند. با این وجود بدترین قسمت نقض حریم خصوصی توسط کلاب هاوس محسوب نمی‌شود. هنوز موارد زیادی از نقض حریم شخصی کاربران در کلاب هاوس وجود دارد. یکی از مشکلات بزرگ کلاب هاوس این است که امکان دارد اصلا از این اپلیکیشن استفاده نکرده باشید، اما اطلاعات شما در آن موجود باشد.

دیلیت اکانت کلاب هاوس

همانطور که گفتیم برای دعوت افراد به کلاب هاوس باید کل مخاطبین تلفن همراه‌تان را در اختیار این اپلیکیشن قرار دهید. با این کار کلاب هاوس نوعی حساب کاربری مخفی یا “shadow profile” برای تک تک افراد حاضر در لیست مخاطبان شما ایجاد می‌کند. به این ترتیب حتی اگر اسم کلاب هاوس هم به گوش‌تان نخورده باشد، ممکن است اطلاعاتی از شما در این شبکه اجتماعی وجود داشته باشد.

این جمع‌آوری اطلاعات فقط به لیست مخاطبان شما محدود نمی‌شود. کلاب هاوس در صفحه حریم شخصی آورده است که: «اگر حساب کاربری خودتان را بسازید و برای احراز هویت از سرویس‌های دیگری مثل توییتر استفاده کنید، ما اطلاعات آن حساب مثل لیست دوستان یا دنبال کنندگان شما را جمع‌آوری و ذخیره می‌کنیم.»

دسترسی کلاب هاوس تا جایی پیش می‌رود که اطلاعات کاربران را مدام به روز رسانی می‌کند. یعنی حتی اگر بعد از احراز هویت با توییتر فرد جدیدی را در توییتر فالو کنید، مشخصات این فرد در اختیار کلاب هاوس قرار می‌گیرد.

ماجرا زمانی جالب می‌شود که اگر اطلاعات شما ناخواسته در کلاب هاوس وارد شده باشد، توانایی حذف کردن آن‌ها را ندارید. هیچ قابلیتی برای حذف اطلاعات شخصی در کلاب هاوس وجود ندارد. چه این اطلاعات از طریق لیست مخاطبان یک کاربر دیگر و چه از طریق اتصال توییتر یا اینستاگرام به دست کلاب هاوس رسیده باشد، دیگر کاری از دست شما برنمی‌آید.

  • نمی‌توانید اکانت خود را در کلاب هاوس حذف کنید

همانطور که در مورد قبلی گفتیم به هیچ عنوان نمی‌توانید اطلاعات خودتان را از کلاب هاوس حذف کنید. حتی اگر در این برنامه اکانت داشته باشید باز هم گزینه‌ای برای حذف حساب کاربری وجود ندارد. علاوه‌بر این هیچ دستورالعمل یا روشی برای دیلیت اکانت کلاب هاوس وجود ندارد و حتی در راهنمای استفاده از آن هم به این مورد اشاره نشده است. تمام شبکه‌های اجتماعی بزرگ و معروف قابلیت حذف اکانت را دارند.

هک کلاب هاوس

کاربران حق دارند هر زمان و به هر دلیلی اطلاعات خود را از شبکه‌های اجتماعی حذف کنند. با این وجود کلاب هاوس ارزشی برای کاربر قائل نیست و اجازه دیلیت اکانت در این شبکه اجتماعی را نمی‌دهد. اگر زمانی خواستید اکانت شما از کلاب هاوس حذف شود باید برای پشتیبانی آن به آدرس “support@alphaexplorationco.com” ایمیل بفرستید و دعا کنید که به ایمیل شما جوابی داده شود.

حتی اگر با این روش موفق شوید سازندگان کلاب هاوس را قانع کنید که اکانت شما را حذف کنند، باز هم حساب کاربری شما به طور کامل پاک نمی‌شود. همچنان اطلاعات شخصی شما به همراه اطلاعات دوستان و آشنایان در کنار لیست مخاطبان در سرورهای کلاب هاوس باقی می‌ماند. تنها اتفاقی که می‌افتد این است که اطلاعات‌تان به دیگران نمایش داده نمی‌شود و به نوعی مخفی می‌شود. پس حواس‌تان باشد کلاب هاوس هیچ راه فراری برای شما نگذاشته است.

  • می‌توانند اطلاعات‌تان را بدون اطلاع شما به اشتراک بگذارند

یکی از سوالات بزرگ پیرامون کلاب هاوس این است که چطور می‌خواهد درآمد کسب کند؟ سازندگان این اپلیکیشن احتمالا به دنبال نوعی سیستم تبلیغات یا حمایت مالی هستند. با این حال کلاب هاوس کاملا واضح بیان کرده است که اطلاعات کاربرانش را در اختیار شرکت‌ها و نهادهای وابسته قرار می‌دهد.

دانلود کلاب هاوس برای اندروید

کلاب هاوس برای کسب درآمد و تهیه قراردادهای تبلیغاتی همین الان و در آینده با شرکت‌های مختلفی همکاری می‌کند. این شبکه اجتماعی حق اشتراک گذاری اطلاعات شما با این شرکت‌ها را برای خودش محفوظ می‌داند. ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود و کلاب هاوس به وضوح می‌گوید “without further notice to you” یعنی این که اطلاعات شخصی بدون اطلاع کاربر از کلاب هاوس خارج می‌شود و در اختیار شرکت‌های دیگر قرار می‌گیرد.

  • کلاب هاوس شما را ردیابی می‌کند

این شبکه اجتماعی در صفحه حفاظت از حریم خصوصی خود به وضوح می‌گوید از فناوری‌های مختلف مثل کوکی‌ها، پیکسل‌ها و فناوری‌های ردیابی برای نظارت بر فعالیت کاربر در کلاب هاوس و سراسر وب استفاده می‌کند. این در حالی است که کلاب هاوس هنوز هیچ برنامه و روش تبلیغاتی مشخصی ندارد.

سایت‌ها و سرویس‌های مختلفی مثل گوگل این کار را انجام می‌دهند. البته گوگل شرکت شناخته شده و بزرگی است و خیال‌مان از بابت امنیت اطلاعات جمع‌آوری شده راحت است. از طرف دیگر گوگل اطلاعات ما را برای نمایش تبلیغات و افزایش کیفیت سرویس‌هایش جمع می‌کند.

مشکل اصلی در مورد کلاب هاوس این است که هدف این برنامه از جمع‌آوری اطلاعات چیست و چطور امنیت آن‌ها را تامین می‌کند؟ در هر صورت کلاب هاوس در حال آماده کردن زیرساخت‌های لازم برای درآمدزایی است. این موضوع عجیب نیست اما مشکل اصلی شفاف نبودن موارد اشتراک گذاری اطلاعات است.

سرور کلاب هاوس

در صفحه حریم خصوصی کلاب هاوس بخشی با نام “SHARING AND DISCLOSURE OF PERSONAL DATA” وجود دارد. در این بخش موارد اشتراک گذاری اطلاعات شخصی کاربران آورده شده است. در این قسمت ذکر شده که اطلاعات شخصی تمام کاربران در اختیار شرکت‌های همکار کلاب هاوس قرار می‌گیرد و این شرکت‌ها دسترسی کافی برای پردازش یا ذخیره اطلاعات کاربران را دارند.

آینده حریم خصوصی در سایه کلاب هاوس!

آینده پلتفرم کلاب هاوس در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. این اپلیکیشن هنوز در ابتدای راه است. شاید کلاب هاوس مثل اینستاگرام به یکی از بازیگران اصلی شبکه‌های اجتماعی تبدیل شود. شاید هم مثل اسنپ چت کم کم از زمین بازی محو شود. بعضی‌ها اعتقاد دارند کلاب هاوس، تیک تاک جدید است. کلاب هاوس هر چه که باشد باید در ابتدای کارش وضعیت حریم خصوصی را مشخص کند.

کلاب هاوس مثل تیک تاک مرز خاصی برای حریم خصوصی قائل نیست. البته تیک تاک بعد از چندین دادگاه بین‌المللی در سراسر دنیا، بالاخره مجبور شد قوانین سفت و سخت‌تری برای حریم خصوصی افراد به خصوص نوجوانان وضع کند. مشکلات و خطرات کلاب هاوس فقط به مواردی که در این مقاله گفتیم محدود نمی‌شود. از آن‌جا که این اپلیکیشن هنوز در دسترس همه افراد قرار ندارد، کارشناسان بررسی جامعی از آن نداشته‌اند.

دانلود Clubhouse

با این حال تا همین جا هم فعالیت کلاب هاوس فاجعه‌ای برای حریم خصوصی افراد است. در ماه فوریه سال 2021 بزرگ‌ترین سازمان حمایت از مصرف کنندگان آلمان “Federation of German Consumer Organisations (vzbv)” از شرکت توسعه دهنده کلاب هاوس یعنی Alpha Exploration Co به دلیل «تجارت غیرقانونی اطلاعات و نقض حفاظت از داده‌ها» در دادگاه شکایت کرد.

در حال حاضر انتقادات زیادی در مورد اشتراک گذاری تمام لیست مخاطبان در کلاب هاوس وجود دارد. الزام کاربران برای اشتراک گذاری لیست مخاطبان سال‌ها پیش ممنون شده است چون نقض قوانین حمایت از حقوق مصرف کننده تلقی می‌شود. سازمان VZBV در سال 2016 از ابزار Friend Finder فیسبوک به همین دلیل شکایت کرد. در نهایت دادگاه علیه فیسبوک رای داد و این شرکت مجبور به عقب نشینی شد.

امنیت در کلاب هاوس معنایی ندارد

«مکالمات و اطلاعات شخصی در کلاب هاوس ایمن نیستند.» این جمله را تعدادی از کارشناسان امنیتی گفته‌اند و زیرساخت‌های این اپلیکیشن را فاجعه توصیف کرده‌اند. دقت کنید که کلاب هاوس هنوز به صورت گسترده در دسترس نیست اما تا همین جا چندین مورد نشت اطلاعاتی و نقض حریم خصوصی کاربران در این نرم افزار گزارش شده است.

امنیت کلاب هاوس

ماه گذشته میلادی Reema Bahnasy سخنگوی کلاب هاوس به رسانه بلومبرگ اعلام کرد که یک کاربر توانسته چت‌های صوتی کلاب‌های مختلف را در سایت شخصی‌اش منتشر کند. البته کلاب هاوس اعلام کرد که این کاربر برای همیشه بن شده و سیستم حفاظتی جدیدی برای جلوگیری از موارد مشابه نصب شده است. با این حال کارشناسان معتقدند ادعای کلاب هاوس در مورد افزایش امنیت این سرویس صحت ندارد و همچنان راه‌های نفوذ زیادی در این نرم افزار وجود دارد.

یک ماه قبل یعنی در 13 فوریه 2021 مرکز رصد اینترنتی استنفورد اعلام کرد که نگرانی‌های زیادی در مورد حریم خصوصی کلاب هاوس وجود دارد و کاربران باید تصور کنند همه مکالمات آن‌ها شنود می‌شود. الکس استاموس مدیر رصدخانه اینترنتی استنفورد و رئیس امنیتی سابق فیسبوک گفته است که کلاب هاوس نمی‌تواند امنیت حریم خصوصی کاربران را تامین کند. در تصویر زیر مکالمات ضبط شده در کلاب هاوس را می‌بینید که توسط یک هکر به بیرون درز پیدا کرد.

هک شدن کلاب هاوس

بعد از این ماجرا و چند هفته قبل هم یک هکر دیگر موفق شد این اپلیکیشن را دور بزند و آن را برای سیستم عامل اندروید منتشر کند. علاوه‌بر این همین هکر توانست سیستم ارسال دعوتنامه کلاب هاوس را هم برای کاربران اندرویدی هک کند. به همین دلیل بسیاری از کاربران موفق شدند بدون دریافت دعوتنامه وارد این اپلیکیشن شوند.

در نهایت اگر کلاب هاوس شما را وسوسه کرده و می‌خواهید وارد آن شوید، حواس‌تان باشد که هر چیزی بگوید ضبط می‌شود. کلاب هاوس عملا به ما نشان می‌دهد حریم خصوصی در اینترنت معنایی ندارد و هدف اصلی استارت آپ‌ها کاربران نیستند. بلکه کاربران فقط پلی هستند که آن‌ها را به سرمایه و پول می‌رساند. در این بین هم حریم خصوصی کاربر کمترین ارزش را دارد.

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مهدی بهادرفر حدودا 11 سالی میشه که در زمینه تکنولوژی و فناوری مطلب می‎نویسم. حالا هم مجله اینترنتی پوبل رو برای به اشتراک گذاشتن دانش و تجربیاتم راه انداختم. امیدوارم که مقالات پوبل بتونه سطح دانش و معلومات شما رو گسترش بده و تاثیر قابل توجهی توی زندگی‌تون داشته باشه