راهنمای خرید سه پایه دوربین عکاسی

اگر دوربین عکاسی دارید، سه پایه مناسب این دوربین می‌تواند برایتان بسیار مفید باشد. در این مقاله شما را برای خرید سه پایه دوربین عکاسی راهنمایی می‌کنیم.

راهنمای خرید سه پایه دوربین عکاسی
راهنمای خرید سه پایه دوربین عکاسی

اگر دوربینی دارید که به لرزش گیر مجهز نیست یا اگر برنامه‌ای برای عکسبرداری طولانی مدت دارید، می‌توانید از سه پایه برای نگهداری دوربین خود استفاده کنید. اما برای خرید سه پایه دوربین عکاسی باید به چه نکاتی توجه کرد؟ کدام سه پایه برای کار و دوربین شما مناسب‌تر است؟ قیمت سه پایه‌های دوربین‌های عکاسی در بازار ایران چقدر است؟ کدام سه پایه برای دوربین های دیجیتال مناسب‌تر است؟ بهترین سه پایه دوربین عکاسی چه ویژگی‌ها و امکاناتی دارد؟ می‌توانید پاسخ سوالات خود را در راهنمای خرید سه پایه دوربین عکاسی پوبل یافته و با قیمت این محصولات در بازار ایران آشنا شوید.

نکاتی که باید قبل از خرید سه پایه دوربین عکاسی بدانید

با توجه به اینکه سه پایه های مختلفی با امکانات و طرح‌های متفاوت در بازار عرضه می‌شوند، انتخاب و خرید سه پایه دوربین عکاسی می‌تواند مشکل باشد. از طرفی سه پایه دوربین وسیله‌ای ساده برای ثابت نگه داشتن دوربین در شرایط نوری حساس است و از طرفی دیگر فاکتورهایی که باید در خرید این وسیله در نظر بگیرید بسیار زیاد هستند. مثلا باید طول، وزن، استقامت، میزان تحمل وزن، قیمت و بسیاری از نکات دیگر را در نظر بگیرید و سپس، برای خرید این وسیله اقدام کنید. برای آشنایی بهتر و راحتی خود می‌توانید از راهنمای خرید سه پایه دوربین عکاسی پلازامگ کمک بگیرید.

 

انواع سه پایه دوربین

سه پایه دوربین چی بخرم

برای بعضی کوچکترین و ساده‌ترین نوع سه پایه دوربین بهترین انتخاب است که برای این دسته از افراد سه پایه‌های رومیزی یا کوچک می‌تواند بسیار کارآمد باشد. این نوع سه پایه برای استفاده روزانه مناسب بوده و در انواع و سایزهای مختلف در دسترس است. سه پایه‌های رومیزی معمولا با هد و پایه‌های از قبل به هم متصل شده و غیر قابل جداسازی در بازار موجودند. طول این پایه‌ها حداکثر به حدود 30 سانتی متر می‌رسد. این نوع سه پایه‌ها برای مسافرت، پیاده روی و مکان‌هایی به کار گرفته می‌شود که استفاده از سه پایه‌های بزرگتر ممکن نباشد. اگر به خرید این نوع از سه پایه‌های دوربین فکر می‌کنید، می‌توانید مدل‌های سبک، کوچک دارای قابلیت نصب بر روی اشیاء مختلف همچون شاخه درخت، لوله و دستگیره را نیز در نظر بگیرید تا دوربین خود را ثابت کرده و زاویه جدیدی برای عکاسی بیابید.

در مقابل این مدل، سه پایه‌های دیگری نیز در بازار موجودند که نسبت به مدل رومیزی طول بیشتری داشته و همانند آن مدل هد و پایه‌های ثابت و غیر قابل جداسازی دارند. هد این نوع سه پایه‌ها از نوع گردان بوده و می‌تواند پاسخگوی بسیاری از نیازهای عکاسان آماتور باشد. البته این مدل‌ها از نوع سوم سه پایه‌ها که قابل جداسازی هستند ارزان‌تر بوده و کیفیت و دوام پایین‌تری نیز دارند؛ پس برای عکاسان حرفه‌ای نوع سوم سه پایه‌ها مناسب‌تر است.

 

ارتفاع

خرید سه پایه دوربین عکاسی

همیشه در خرید سه پایه دوربین عکاسی توجه داشته باشید که محصولی را انتخاب کنید که با قد خودتان متناسب باشد تا مجبور نباشید برای نگاه کردن به دوربین خم شوید. وقتی که دوربین را روی سه پایه قرار می‌دهید، نمایاب باید جلوی چشمتان قرار گیرد. البته مهم نیست اگر نمایاب بالاتر از چشمانتان قرار گیرد؛ چراکه همیشه می‌توانید پایه‌ها را تنظیم کرده و آن را کوتاه‌تر کنید، اما اگر این میزان بسیار کوتاه‌تر از حد چشمانتان باشد، برای نگاه کردن به نمایاب همواره باید خم شوید که این امر موجب خستگی زیادتان نیز خواهد شد.

 

هد

سه پایه‌ی عکاسی

هد سه پایه دوربین در چهار مدل مختلف وجود دارد. اولین مدل، هد گردان سه پایه دوربین است که با یک یا دو دسته مختلف کنترل می‌شود. بعضی از این سه پایه‌ها دارای تنها یک دسته برای حرکت عرضی یا دو دسته جداگانه برای حرکت طولی علاوه بر عرضی هستند. در کنار این دسته‌ها پن موجود در قسمت هد سه پایه برای حرکت 360 درجه طراحی شده است. این نوع هد در مدل‌های ارزان‌تر سه پایه دوربین بیشتر استفاده می‌شود.

نوع دوم هد در سه پایه‌های دوربین به نام بال هد شهرت داشته و به خاطر اندازه کوچک، میزان بالای تحمل وزن و کنترل آسان، عنوان جدیدترین و پرطرفدارترین مدل هد را به خود اختصاص داده است. برخلاف مدل قبلی، بال هدها به جای استفاده از دسته‌های بلند برای تنظیم حرکت دوربین از یک پیچ یا دستگیره کوچک استفاده می‌کنند. بعضی از این نوع هدها دارای طراحی دو یا سه کنترلی هستند که با استفاده از پیچ‌های جداگانه امکان کنترل حرکات دوربین را برای عکاس فراهم می‌آورند.

هد گیمبال اختصاصا برای دوربین‌های دارای لنز 300 میلی متری طراحی شده است. در مقایسه با دو نوع هد دیگر، این هدها دوربین و لنز را کاملا محکم نگه داشته و برای عکاسی‌های اکشن و سریع مناسب هستند. استفاده از این هدها بسیار ساده بوده و برای هر حرکت دوربین نیازی به محکم کردن لنز یا دوربین نیست.

هدهای فلوئید به دوربین امکان حرکت‌های 360 درجه‌ای و کج را در دو محور داده و از لرزش‌های ناخواسته به هنگام استفاده از دوربین جلوگیری می‌کند. در استفاده از این هدها همیشه باید میزان حداکثر وزن قابل تحمل این سه پایه‌ها رعایت شود و در غیر این صورت حرکت روان و آرام ویدئو با مشکل مواجه خواهد شد.

 

پایه

خرید سه پایه دوربین عکاسی

در رابطه با پایه‌های سه پایه دوربین سه نکته وزن، میزان تحمل وزن و قیمت نکات اساسی هستند. هرچه پایه‌ها سنگین‌تر باشند، قیمت پایین‌تری نیز دارند. بهترین نوع پایه‌ها از جنس آلومینیوم هستند. با اینکه وزن این پایه‌ها ممکن است برای سفر مناسب نباشد، اما می‌تواند در برابر ضربات مقاوم عمل کند. هرچند استفاده از این پایه‌ها به دلیل تاثیر محیط بر دمای آنها و حتی زنگ زدگی پس از تماس با آب تازه یا آب نمک، خالی از مشکل نیست.

برای آن دسته از افرادی که در ازای قیمت بالاتر دوست دارند پایه‌هایی با وزن کمتر داشته باشند، پایه‌هایی از جنس فیبرکربن مناسب است. این جنس پایه‌ها سبک‌تر و نسبت به تغییرات دمایی مقاوم بوده و ضد زنگ هستند. البته پایه‌های فیبرکربن بدون عیب نبوده و نسبت به ضربه حساس هستند؛ بنابراین باید در حمل آن احتیاط بیشتری کرد.

به طور کلی سه پایه‌ها در دو نوع Tubular و Non-tubular عرضه می‌شوند. سه پایه‌های فیبروکربنی همگی از نوع Tubular و دارای قفل چرخشی بوده و پایه‌های آلومینیومی و استیل با اشکال مختلف و با قفل‌های برگردان عرضه می‌شوند. بسته به نوع سه پایه، ممکن است دارای 3 تا 5 قسمت مختلف باشد. هر چه تعداد قسمت‌ها در پایه بیشتر باشد، طول آن بیشتر شده و به طور کلی ثبات کمتری نیز دارد.

 

نوع قفل پایه

خرید سه پایه دوربین فیلمبرداری

دو نوع قفل پایه پیچشی و برگردان از مدل‌های کلاسیک قفل‌های مورد استفاده در سه پایه‌های دوربین هستند. قفل پایه برگردان به خاطر استفاده آسان و تنظیم سریع معمولا برای مبتدیان مناسب است. کاربر می‌تواند تنها با یک حرکت قفل را باز کرده و پایه‌ها را باز کند و باز هم تنها با یک حرکت آن را دوباره قفل کرده و ببندد. اگرچه قفل‌های امروزی معمولاً قابل تنظیم و ماندگار هستند، قفل‌های برگردان هر چند وقت یکبار نیاز به تنظیم مجدد داشته و نسبت به رطوبت آسیب پذیر هستند.

نوع دیگر قفل‌های پایه قفل‌های پیچشی هستند که کار با آنها سخت‌تر است، اما با کمی تمرین می‌توان به کار با آنها نیز تسلط یافت. مهمترین نکته در کار با این نوع قفل‌ها قانون یک چهارم چرخش است. تقریبا تمام قفل‌های چرخشی برای باز یا بسته شدن تنها به یک چهارم چرخش نیاز دارند. این میزان حرکت محدود و ماهیت قفل چرخشی حداکثر استحکام را در تمام طول سه پایه حفظ کرده و کاربر را از تنظیم دوباره آن بی‌نیاز می‌کند. علاوه بر این، قفل چرخشی در برابر رطوبت نیز مقاوم است؛ پس از رسیدن رطوبت به اتصالات داخلی جلوگیری می‌کند. این قفل را می‌توان به راحتی پس از استفاده از آن در محیط‌های دارای شرایط نامطلوب جدا و تمیز کرد.

 

کفی سه پایه

خرید سه پایه دوربین عکاسی مانفرتو

برخی از سه پایه های پیشرفته به شما امکان تعویض کفی‌های سه پایه را نیز می‌دهد. کفی‌های مختلفی برای سطوح مختلف داخلی و فضای باز وجود دارد. اگر در شرایط خاصی همچون هوای بارانی و لیز نیاز به استفاده از سه پایه خود دارید، می‌توانید آن را تعویض کنید؛ در غیر این صورت همان کفی استاندارد سه پایه برایتان کافی خواهد بود.

 

ستون مرکزی سه پایه

سه پایه برای دوربین های دیجیتال

بعضی از سه پایه‌ها با ستونی مرکزی همراه هستند. ستون مرکزی، پایه‌ای در وسط سه پایه است که می‌توان به سادگی و با حرکت دادن آن ارتفاع سه پایه را تنظیم کرد. گرچه برخی از عکاسان داشتن آن را نکته مثبتی تلقی می‌کنند، برخی نیز وجود آن را مسبب به وجود آمدن مشکلات دیگری می‌دانند. ممکن است ستون مرکزی در عکاسی با لنزهای واید مشکلی ایجاد نکند، اما در استفاده از لنزهای تله فوتو باعث ایجاد لرزش خواهد شد.

قیمت سه پایه دوربین عکاسی در بازار ایران

تا اینجا با نکات مهم در خرید سه پایه دوربین عکاسی آشنا شدیم. در این قسمت با قیمت سه پایه دوربین عکاسی در بازار ایران آشنا شده و چند نمونه از این محصولات در این بازار را بررسی می‌کنیم.

 

سه پایه دوربین یونیمات مدل D909DSLR

سه پایه دوربین عکاسی manfrotto

  • قیمت حدودی: 32 هزار تومان

وزن سه پایه دوربین یونیمات مدل D909DSLR برابر با 240 گرم بوده و بیشینه تحمل وزن این محصول به 2.75 کیلوگرم می‌رسد. نوع هد استفاده شده در این سه پایه از نوع بال هد بوده و ارتفاع آن حداکثر به 35 سانتی‌متر می‌رسد. طول این سه پایه در حالت بسته برابر با 20 سانتی‌متر است. تعداد قطعات پایه 9 عدد بوده و نوع قفل پایه آن پیچشی است. میزان زاویه باز شدن هر پایه در این محصول به 45 درجه می‌رسد. جنس این سه پایه از پلاستیک باکیفیت و سخت بوده و توانایی اتصال به دوربین عکاسی و همچنین مونوپاد و یا فلش عکاسی را به کمک پیچ استاندارد ¼ اینچی روی آن دارد. علاوه بر این می‌توانید گوشی‌های موبایل تا سایز 6 اینچ و کوچک‌تر را نیز با استفاده از دیگر اکسسوری آن به این پایه متصل کنید.

 

سه پایه دوربین عکاسی Manfrotto مدل MK055XPRO3-BHQ2

بهترین سه پایه دوربین عکاسی

  • قیمت حدودی: 3 میلیون تومان

اگر قصد خرید سه پایه دوربین عکاسی مانفرتو را دارید، می‌توانید در این قسمت به طور خلاصه با ویژگی‌های این محصول آشنا شوید. وزن سه پایه دوربین عکاسی Manfrotto برابر با 3 کیلوگرم بوده و جنس آن از آلومینیوم است. نوع هد این سه پایه از نوع بال هد بوده و بیشینه تحمل وزن آن از 7 تا 12 کیلوگرم است. ارتفاع این محصول حداکثر به 181 سانتی متر رسیده و کمترین ارتفاع آن 9 سانتی متر است. طول این سه پایه در حالت بسته برابر با 72 سانتی متر بوده و تعداد قطعات پایه آن 3 عدد است. نوع قفل پایه به کار رفته در این محصول گیره‌ای است.

 

سه پایه دوربین ویفنگ مدل WT-3540

سه پایه دوربین تاکارا

  • قیمت حدودی: 400 هزار تومان

وزن سه پایه دوربین ویفنگ مدل WT-3540 برابر با 1235 گرم بوده و بیشینه تحمل وزن این محصول به 3 کیلوگرم می‌رسد. نوع هد استفاده شده در این سه پایه از نوع پن هد بوده و ارتفاع این سه پایه حداکثر به 1575 میلی‌متر می‌رسد. کمینه ارتفاع این سه پایه برابر با 600 میلی‌متر بوده و طول آن در حالت بسته به 610 میلی‌متر می‌رسد. تعداد قطعات پایه این محصول برابر با 3 بوده و نوع قفل پایه آن گیره‌ای است. سایز پیچ ماونت هد 1.4 اینچ بوده و جنس سه پایه از آلومینیوم است. علاوه بر این، سه پایه مذکور دارای ترازی روی پایه است که برای تنظیم دوربین توسط عکاس بسیار کاربردی خواهد بود.

 

سه پایه دوربین جی ماری مدل MT-25

سه پایه دوربین چی بخرم

  • قیمت حدودی: 200 هزار تومان

وزن سه پایه دوربین جی ماری مدل MT-25 برابر با 305 گرم بوده و بیشینه و کمینه تحمل وزن این محصول از 1 تا 2 کیلوگرم است. نوع هد استفاده شده در این سه پایه از نوع بال هد بوده و ارتفاع این سه پایه حداکثر به 26.5 سانتی متر می‌رسد. کمینه ارتفاع این سه پایه برابر با 17.5 سانتی متر بوده و طول آن در حالت بسته به 32 سانتی متر می‌رسد. تعداد قطعات پایه این محصول برابر با 3 بوده و نوع قفل پایه آن پیچشی است. این سه پایه دارای پایه‌های قابل انعطاف بوده و قابلیت استفاده برای گوشی، تبلت، دوربین عکاسی، میکروفون، پروژکتور و… را دارد و می‌توانید از این محصول به عنوان مونوپاد نیز استفاده کنید.

جمع بندی

در این مقاله با نکات مهم در خرید سه پایه دوربین عکاسی یا خرید سه پایه دوربین فیلمبرداری و قیمت آن در بازار ایران آشنا شدید. آیا تا به حال برای دوربینتان سه پایه برای عکاسی خریده‌اید؟ در خرید سه پایه دوربین عکاسی به چه چیزهایی توجه می‌کنید؟ کدام سه پایه را به دیگران پیشنهاد می‌کنید؟ از نظر شما بهترین مارک سه پایه دوربین عکاسی چه مارکی است؟ نظرات خود در رابطه با سه پایه عکاسی را با ما به اشتراک بگذارید.