آموزش کامل تشخیص و حذف فایل های تکراری ویندوز

با حذف فایل های تکراری ویندوز می‌توانید سیستم بهتری از لحاظ کارکردی در اختیار داشته باشید. اما چگونگی حذف این فایل‌های اضافی، نصب و تنظیمات نرم‌افزاری خاصی را می‌طلبد که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

اکتبر 18, 2020 - 07:39
 0  1011
آموزش کامل تشخیص و حذف فایل های تکراری ویندوز
آموزش تشخیص و حذف فایل های تکراری ویندوز

همانطور که احتمالا می‌دانید وجود فایل های تکراری ویندوز باعث پر شدن هارد دیسک کامپیوتر خواهد شد که به سبب آن روند کند شدن کار با سیستم به دلیل نداشتن فضای کافی را به دنبال خواهد داشت. معمولا به دلیل کپی کردن چند باره پوشه‌ها و عکس‌ها در پرونده‌های مختلف و یا پشتیبان‌گیری‌های متعدد فایل‌های بسیاری با نام، سایز و محتوای یکسان در حافظه کامپیوتر شما هستند که عملا کارایی چندانی ندارند. فرآیند حذف فایل های تکراری در ویندوز می‌تواند به صورت دستی و سنتی توسط خودتان نیز انجام بشود. اما باید در نظر گرفت که این کار علاوه بر زمان بر بودن، روش سختی برای شناسایی فایل های تکراری ویندوز نیز محسوب می‌شود.

فایل های تکراری در ویندوز

اما نرم‌افزارهای متعددی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها به راحتی می‌توانید با اسکن کردن درایوها و پرونده‌های مورد نظرتان، موارد اضافی را حذف کنید. در ادامه به معرفی و آموزش استفاده از نرم‌افزارهای مربوطه جهت یافتن فایل های تکراری ویندوز خواهیم پرداخت. با پوبل همراه باشید.

شناسایی و حذف فایل های تکراری ویندوز

همانطور که در ابتدا نیز اشاره کردیم جهت پاک کردن فایل های تکراری در ویندوز جدای از اینکه از چه نوع ویندوزی استفاده می‌کنید، می‌توانید با نصب نرم‌افزارهای رایگانی که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت، به راحتی و به سرعت پرونده‌های تکراری را جستجو کرده و به حذف آنها اقدام کنید. این کار علاوه بر آزادسازی فضای هارد دیسک، نظم خاصی نیز به فایل‌های شما خواهد بخشید.

 

از طریق نرم افزار CCleaner

برای پاك كردن فايل هاي تكراري ویندوز از طریق نرم افزار CCleaner مراحل زیر را دنبال کنید.

برنامه نصب شده بر روی کامپیوترتان یعنی CCleaner را باز کنید.

پیدا کردن فایل های تکراری در ویندوز

از منوی سمت چپ گزینه Tools را انتخاب کنید.

برنامه حذف فایل های تکراری ویندوز

سپس طبق تصویر زیر در منوی ظاهر شده Duplicate Finder را پیدا کرده و بر روی آن ضربه بزنید.

حذف فایل های تکراری در ویندوز 10

برای بیشتر استفاده‌کنندگان تنظیمات اسکن بر اساس سایز، نام، محتوای فایل و… به طور پیش‌فرض فعال است. اما شما می‌توانید به دلخواه خود آنها را تغییر داده و یا حذف کنید.

حذف فایل های تکراری در ویندوز 7

در این قسمت باید درایو یا پوشه‌ای که قصد دارید اسکن کنید را انتخاب کنید.

حذف فایل های تکراری در ویندوز

و سپس برای شروع جستجو Search را انتخاب کنید.

نرم افزار حذف فایل های تکراری ویندوز

پرونده‌هایی که می‌خواهید حذف کنید را با دقت انتخاب کنید. پس از اتمام این مرحله پرونده‌ها به طور کامل از سیستم شما حذف خواهند شد.

فایل های تکراری در کامپیوتر

و در نهایت جهت حذف فایل های تکراری در کامپیوتر بر روی گزینه Delete Selected کلیک کنید.

فایل های تکراری در ویندوز

از طریق نرم افزار Auslogics Duplicate File Finder

برنامه را نصب کرده و آن را بر روی سیستم خود راه‌اندازی کنید.

تشخیص فایل های تکراری ویندوز

در سمت راست قسمت Disk Drives می‌توانید چندین درایو را به دلخواه انتخاب کنید تا نرم‌افزار مربوطه فایل های تکراری ویندوز را برای‌تان شناسایی کند. همچنین می‌توانید از حذف فایل‌های تکراری کمتر از 1 مگابایت چشم‌پوشی کنید که به طور پیش‌فرض نیز بر روی همین گزینه فعال شده است. البته در صورت تمایل می‌توانید سایز مورد نظر را به دلخواه خود تغییر دهید. پس از اتمام بر روی Next کلیک کنید.

یافتن فایل های تکراری ویندوز

در این مرحله بایستی یک یا همه گزینه‌های نادیده گرفتن نام فایل، تاریخ و فایل‌های پنهان شده را فعال کنید. البته بهتر است فقط دو گزینه اول که مربوط به نادیده گرفتن نام و تاریخ فایل می‌شود را فعال کنید؛ زیرا در این صورت عکس‌ها، فایل‌های موسیقی و پرونده‌هایی که در زمان‌های مختلف ویرایش و یا به کامپیوتر شما منتقل شده‌اند اما محتواهای یکسانی دارند، همچنان اسکن شده و پیدا می‌شوند و نسخه‌های تکراری آنها نیز حذف خواهند شد.

چنانچه به دنبال حذف فایل‌های تکراری خاصی در ویندوز هستید می‌توانید در مرحله بعد نام آن را به صورت دستی وارد کنید و سپس Next را بزنید.

شناسایی فایل های تکراری ویندوز

در این مرحله باید مشخص کنید که فایل‌های تکراری پس از شناسایی و حذف به کجا منتقل شوند. با فعال کردن دو گزینه اول همچنان شانس برگرداندن فایل‌هایتان را دارید، اما با انتخاب گزینه سوم فایل‌هایتان برای همیشه حذف خواهند شد و امکان بازگشتشان وجود نخواهد داشت.

پا ک کردن فایل های تکراری در ویندوز

پس از اتمام بر روی جستجو (Search) کلیک کنید تا نرم‌افزار با استفاده از پارامترهایی که تنظیم کرده‌اید فایل‌هایتان را اسکن کند.

پاك كردن فايل هاي تكراري ویندوز

در پایان لیستی از فایل های تکراری ویندوز را مشاهده خواهید کرد که می‌توانید با استفاده از منوی کشویی که در گزینه Select وجود دارد، عملیات حذف و یا نگهداری فایل‌ها را تنظیم کنید.

 

از طریق نرم افزار Duplicate Cleaner

روند این نرم‌افزار نیز همانند دو نرم‌افزاری که پیشتر به آنها اشاره کردیم، یکسان است. همانند قبل با انتخاب نوع فایل اعم از اسم، سایز و محتوا، اسکن‌های مربوطه در درایوها یا پوشه‌های انتخابی توسط شما انجام ‌می‌شود.

حذف فایل های تکراری در کامپیوتر

مزیتی که این نرم‌افزار نسبت به سایر نرم‌افزارهای تشخیص فایل های تکراری در کامپیوتر داراست، این است که علاوه بر پشتیبانی از فایل‌های Zip از فرمت‌های قالب موسیقی نظیر WAV، فرمت FLAC، فرمت AAC، فرمت M4A، فرمت WPA، فرمت OGG و MP3 پشتیبانی می‌کند. همچنین این برنامه می‌تواند جزئیات فایل‌های صوتی را نیز مورد بررسی قرار داده و در صورت یافتن موارد مشابه به شما اطلاع دهد.

از طریق نرم افزار Search My Files

برنامه Search My Files یک برنامه پیشرفته‌تر نسبت به باقی نرم‌افزارها جهت تشخیص فایل های تکراری ویندوز به شمار می‌رود. این نرم‌افزار می‌تواند علاوه بر اسکن فایل‌های تکراری بر اساس نام، اندازه و محتوا، فایل‌های ایجاد شده و ویرایش شده را صرفا بین تاریخ یا زمان‌هایی که توسط شما تعیین می‌شود، جستجو کند.

تشخیص فایل های تکراری در کامپیوتر

پس از نصب و راه‌اندازی نرم‌افزار، در پنجره ظاهر شده به نام Search Option قسمت Search Mode را بر روی گزینه Duplicate Search تنظیم کنید. سپس پوشه یا فایل موردنظرتان را که قصد دارید آن را اسکن کنید، در قسمت Base Folders با استفاده از گزینه Browse پیدا کنید. سپس تنظیمات مورد نظر را اعمال کرده و گزینه Start Search را انتخاب کنید. لیستی از فایل‌ های تکراری در ویندوز را مشاهده خواهید کرد که می‌توانید به دلخواه آنها را حذف کنید

از طریق نرم افزار Duplicate Files Finder

یکی دیگر از برنامه‌ها جهت حذف فایل های تکراری در کامپیوتر نرم‌افزار Duplicate Files Finder است که کار با آن بسیار ساده، سریع و مشابه نرم‌افزارهای قبلی است. مزیت این نرم‌افزار این است که حتی در نسخه‌های  قدیمی ویندوز نیز قابل اجرا است.

فایل های تکراری ویندوز

در این مطلب نرم‌افزارهای مفید و کاربردی جهت حذف فایل های تکراری ویندوز را یک به یک معرفی کردیم. وجود فایل های تکراری در ویندوز می‌تواند کارکرد سیستم را کند کرده و حتی در مواردی به کل مختل کند. توصیه می‌شود با حذف این فایل‌ها به افزایش سرعت کامپیوتر و آزادسازی فضای هارد دیسک کمک کنید. می‌توانید در صورت تمایل نظرات خود را با ما و دیگران به اشتراک بگذارید.

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مجله پوبل مجله اینترنتی پوبل به عنوان مکانی برای افزایش دانش و سطح آگاهی شما دوستان عزیز راه‌اندازی شد. هدف ما در مجموعه پوبل آشنایی همه مردم با حوزه‌های تکنولوژی، سرگرمی، هنری، علمی، وسایل نقلیه و سایر موارد است. امیدواریم مطالب مجله اینترنتی پوبل به نیازهای شما پاسخ دهد و شما را بیشتر با فناوری های جدید و روز آشنا کند. به امید فردایی با دانش بیشتر و افزایش معلومات همه مردم ایران