تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه فیبری

فیبر نوری رشته باریک و با طول زیاد می باشد که از ماده ای که شفاف است تشکیل شده و نور وقتی از یک سر آن وارد کابل شده از سمت دیگر آن خارج می شود.

تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه فیبری
تجهیزات مورد نیاز برای راه اندازی شبکه فیبری

تاریخچه و مقدمه

مبدل فیبر نوری

از گذشته های دور اهمیت ارتباطات مشخص بوده و امپراطوری های بزرگ مانند هخامنشیان در ایران از نوعی سیستم ارتباطی استفاده می کردند که باعث می شد پیام نسبت به بقیه امپراطوری ها زودتر به دست پادشاه و تصمیم گیرنده اصلی برسد. جهان با ارتباطات و توسعه شگرف آن توانست در قرن حاضر به پیشرفت فوق العاده دست یابد علت اصلی پیشرفت اروپا در انقلاب صنعتی در واقع نتیجه ارزش قائل شدن برای ارتباطات می باشد. شبکه و تجهیزات با کیفیت آن باعث می شود که ارتباطات در مکانی که دوست دارید پایدار باشد و با کیفیت مناسب قطعات آن هرگز هیچ گونه قطعی نداشته باشید. با ارتباط مستمر به وسیله تجهیزات شبکه به خصوص تجهیزات فیبر نوری است که در جامعه یک توسعه پایدار اتفاق می افتد و تغییرات جامعه در جهت پیشرفت به صورت روندی رو به رشد و صعودی پیش می رود. کار شبکه و استفاده از تجهیزات آن نیاز به دانش تخصصی دارد که افراد متخصص در این زمینه می توانند نیاز شما به این امر را برطرف سازند.

 

فیبر نوری چیست؟

به انگلیسی به این سیم ها Optical Fiber فیبر نوری می گویند، رشته باریک و با طول زیاد می باشد که از ماده ای که شفاف است تشکیل شده و نور وقتی از یک سر آن وارد کابل شده از سمت دیگر آن خارج می شود. فیبر نوری دارای طول بسیار زیادتر از کابل های دیگر شبکه می باشد به دلیل اینکه اصولا برای مسیر های زیاد از فیبر نوری استفاده می شود. سیستم کلی تجهیزات فیبر نوری از یک فرستنده، بازتاب دهنده نور و گیرنده تشکیل شده است. فیبر نوری نسبت به کابل های مسی قیمت به صرفه تر، اندازه نازک تر، ظرفیت بالا، تضعیف سیگنال بسیار ناچیز، عدم نگرانی از تداخل، مصرف بهینه و پایین برق، قابل اشتعال نیستن، وزن آن نسبت به بقیه انتقال دهنده ها بسیار کم است، انعطاف پذیر بودن، فاصله زیادی را تحت پوشش می دهند، سرعت انتقال اطلاعات بالا، امکان تعمیر مناسب، امنیت بالا، پشتیبانی از پهنای باند مناسب و بالا، قابلیت ایجاد انشعاب غیرمجاز ندارد و عدم نیاز به تکرارشونده ها تا چندین کیلومتر دارد. اما این کابل ها نقاط ضعفی هم دارند که مورد اول این است که در هنگام کابل کشی باید نهایت دقت و ظرافت را انجام داد، مورد دوم این است که اگر کابل بیش از حد خم شود امکان شکستن وجود دارد، مورد سوم محدودیت از لحاظ کشش برای کابل های مختلف از لحاظ میزان سرعت انتقال اطلاعات و ظرفیت کابل، مورد چهارم توجه به حفاظت از کابل در مقابل ضربه است.

 

انواع مختلف فیبر ها

 1. فیبر چند مدی نوری با ضریب شکست به شکل پله ای
 2. فیبر تک مدی با ضریب شکست به شکل پله ای
 3. فیبر به صورت چند مدی با ضریب شکست به صورت مرحله به مرحله
 4. فیبر چند مدی با غلاف از جنس پلاستیک
 5. فیبر چند مدی با غلاف از جنس پلاستیک و دارای ضریب به صورت شکست پله ای
 6. فیبر چند مدی با غلاف از جنس پلاستیک و دارای ضریب شکست به صورت مرحله به مرحله
 7. فیبر های نوری به صورت چند مدی که به صورت کامل از جنس پلاستیک می باشند

 

تجهیزات فیبر نوری برای راه اندازی شبکه

 1. تار فیبر نوری که انتقال دهنده اطلاعات در تجهیزات فیبر نوری است پیگتل فیبر نوری نامیده می شود در این کابل یک سر آن با کانکتور فیکس شده است و سر دیگر آن بدون قابلیت اتصال بوده که به فیبر نوری دیگری به وسیله فیوژن متصل می شود.
 2. محفظه نگهدارنده فیبر نوری که کاست فیبر نوری می باشد و وظیفه حفاظت از کابلی که به وسیله اتصال مکانیکی یا فیوژن به هم متصل شده اند را در تجهیزات فیبر نوری به عهده دارد نوعی کاست فیبر نوری با نام Longxing وجود دارد که دارای بدنه بسیار مقاوم می باشند.
 3. جعبه ای که کاست فیبر نوری را در خود جای می دهد و برای حفاظت از فیبر نوری که لخت شده است نیز بکار می رود پچ پنل فیبر نوری می گویند.
 4. قطعه ای که دو قسمت از فیبر نوری را به هم متصل می کند آداپتور فیبر نوری نامیده می شود که به صورت تکی و دوتایی می باشد و در انواع مختلفی از لحاظ قابلیت اتصال به کانکتور های متعدد تولید شده است اما همه این آداپتور ها یک وظیفه یکسان در تجهیزات فیبر نوری دارند. آداپتور ها معمولا در قسمت پچ پنل قرار می گیرند.
 5. به قطعه ای از کابل فیبر نوری که هر دو سر آن دارای کانکتور های یکسان و غیر یکسان  جهت ارتباط بین تجهیزات فیبر نوری است و به صورت تکی یا دوتایی می باشند پچ کورد فیبر نوری می گویند.
 6. به کابلی که وظیفه دارد سیگنال هایی از جنس نور را بین مشترکین تقسیم نماید تقسیم کننده یا اسپلیتر می گویند.
 7. به وسیله ای که برای دسته بندی و نظم دادن به کابل ها در تجهیزات فیبر نوری استفاده می شود کابل منیجمنت (نظم دهنده کابل) می گویند فراموش نکنید بدون نظم سیم ها در داخل قسمت رک تعمیر آسیب دیدگی ها در شبکه های فیبر نوری غیر ممکن می باشد این وسیله به دو صورت افقی و عموی موجود می باشد.
 8. وسیله ای برای در محل اتصال دو فیبر نوری به وسیله جوش فیبر نوری برای حفاظت از آن استفاده می شود کریمپ حرارتی فیبر نوری می گویند این کریمپ ها پس از حرارت دهی مستقیم چون از دولایه پلاستیکی و یک قسمت سخت سرامیکی یا فولای تشکیل شده اند قسمت جوش داده شده یا فیوژن را حفاظت می کنند.
 9. جهت راحت بودن و سرعت بخشیدن به کار اتصال دو فیبر نوری از وسیله ای به نام فست کانکتور استفاده می گردد.
 10. مدیا کانورتر یا مبدل فیبر نوری دستگاهی ساده است که در شبکه های فیبر نوری وظیفه تبدیل ورودی نوری به سیگنال و بالعکس را دارد.