با بیت باکس و این سبک جدید از موسیقی و هنر بیشتر آشنا شوید

امروزه شاهد هنر جدیدی در عرصه موسیقی هستیم که به آن بیت باکس گفته می‌شود. بیت باکس هنر تقلید صدای آلات موسیقی با دهان، دست و حنجره است.

جولای 30, 2020 - 11:28
 0  1055
با بیت باکس و این سبک جدید از موسیقی و هنر بیشتر آشنا شوید
بیت باکس چیست؟

هرکسی می‌تواند با کمی صبر و شکیبایی و البته تمرین، بیت باکس (Beatboxing) را امتحان کند. در واقع هرکسی در هر مکانی با هر امکاناتی می‌تواند آموزش بیت باکس را شروع کند. در این مطلب از پوبل معنی این سبک از موسیقی و تاریخچه آن را می‌گوییم و در انتها به آموزش بیت باکس می‌پردازیم.

آموزش بیت باکس

 بیت باکس چیست؟

سایت بیت باکس

بیت باکس در واقع نوعی موسیقی است که از طریق نوآوری در بیان صداها و ساختن موسیقی با استفاده از دهان، گلو و بینی ایجاد می‌شود. به عبارت دیگر بیت باکس هنر تقلید صدای سازهای کوبه‌ای است.

برخلاف تصور عموم، بیت‌باکس یک شکل هنری به شدت درحال رشد است و از تقلید صدای درام و جلوه‌های صوتی فراتر رفته است و به نوعی یک اجرای موسیقی کامل محسوب می‌شود. این نوع موسیقی درواقع یک هنر اولیه است که در آن از بدن انسان به عنوان ابزار موسیقی استفاده شده است. گاهی اوقات واژه بیت باکس محدود به یک سری اجرای صوتی می‌شود که به موسیقی هیپ هاپ مربوط است. البته امروزه با گسترش این سبک موسیقی، آهنگ بیت باکس تنها در هیپ هاپ خلاصه نمی‌شود و به بقیه سبک‌ها نیز ورود کرده است.

 تاریخچه بیت باکس

بهترین بیت باکس جهان

موسیقی تقلید آواها از نیویورک آمریکا و هنگام تولد هیپ هاپ در خیابان‌های هارلم این شهر آغاز شد. اگرچه تکنیک‌های دیگری که شبیه بیت‌باکس بودند نیز در ژانرهای موسیقی دیگر آمریکایی مانند موسیقی روستایی یا دشتی، آهنگ‌های مذهبی و غیره ورود کرده بود.

اولین بار واژه بیت باکس در دهه 70 میلادی برای دستگاه‌های درام رونالد مانند TR-55 و CR-78 استفاده می‌شد. اوایل تا اواسط دهه هشتاد، سه نام بین مابقی کسانی که بیت‌باکس کار می‌کردند می‌درخشید و به اصطلاح یک سر و گردن از بقیه بالاتر و به نوعی خدای بیت باکس بودند: دارن بافی رابینسون (Darren Buffy Robinson)، داگ ای فرش (Doug E. Fresh) و بیز مارکی (Biz Markie). از این سه نفر به عنوان پیشگامان این هنر به شیوه نوآوری شده خودشان یاد می‌شود.

 بیت باکس امروزی

آهنگ بیت باکس

امروزه به لطف اینترنت، بیت‌باکس به یک پدیده جهانی تبدیل شده است که میلیون‌ها نفر در سرتاسر کره زمین می‌توانند از شنیدن و یا دیدن آن لذت ببرند. الکس تو (Alex Tew) اولین نفری بود که در سال 2000 یک نمایش بیت باکس به صورت آنلاین برگزار کرد. بعد از آن نمایش دیگری از بیت باکس در سال 2001 در کره جنوبی در فیلم کمدی رمانتیک My Sassy Girl دیده شد و بعد از آن بود که یکی پس از دیگری افراد مختلف از کشورهای مختلف هنر خود را در این زمینه به نمایش گذاشتند.

امروزه هنرمندان این عرصه از دست یا دیگر اعضای بدنشان برای افزایش طیف تاثیرات صدا و ریتم استفاده می‌کنند. برخی تکنیکی را ایجاد کرده‌اند که شامل دمیدن و کشیدن هوا در اطراف انگشتان برای ایجاد یک صدای کشیده بلند است. البته تکنیک‌های دیگری هم هست که برای هر بیت باکسر (کسی که بیت‌باکس اجرا می‌کند) منحصر به خودش است. این روزها بیت باکسرهای حرفه‌ای می‌توانند تا 8 صدای مختلف به طور همزمان ایجاد کنند.

بیت باکس‌های امروزی مدرنیزه شده‌اند و حتی در فیلم‌های معروفی همچون Pitch Perfect و Pitch Perfect 2 دیده می‌شوند. امروزه این هنر چنان بین مردم محبوب شده است که مسابقاتی در این زمینه در سرتاسر جهان نیز برگزار می‌شود. از جمله این مسابقات می‌توانیم به مسابقات جهانی بیت باکس که هر سه سال یکبار توسط تلویزیون Beatbox Battle TV برگزار می‌شود و همچنین مسابقات سالانه Grand BeatBox که توسط Swissbeatbox برگزار می‌شود اشاره کنیم.

 آموزش بیت باکس

خدای بیت باکس

اگر شما هم به دنبال آموزش بیت باکس و صداها هستید، می‌توانید انواع آموزش از پایه تا مبتدی را در یوتیوب ببینید. حتی اگر در این موسیقی حرفه‌ای هستید و به دنبال آموزش صداهای جدید هستید هم برای شما در یوتیوب ویدئوهای آموزشی وجود دارد. در ادامه آموزش سه صدای اولیه برای بیت‌باکس را برای شما آورده‌ایم.

یادگیری صداها

در زیر لینک 3 صدای پایه‌ای را قرار دادیم که برای شروع آموزش بیت باکس لازم است اول آن‌ها را یاد بگیرید.

ویدئوها را چندین و چند بار نگاه کنید. نگران نباشید شما با تمرین می‌توانید خیلی راحت صداها را یاد بگیرید. برخی ممکن است فقط چند دقیقه زمان صرف یادگیری کنند، بعضی چند ساعت و برخی دیگر چند روز تا چند هفته. مدت زمان یادگیری کاملا به شما بستگی دارد.

قرار دادن صداها در یک الگوی ضربانی

بیت باکس صوتی

وقتی صداهای پایه‌ای بالا را یاد گرفتید، این صداها را در یک ریتم ضربانی قرار دهید. ممکن است اینکار در گام اول خیلی دلهره آور باشد، اما واقعا اینطور نیست و خیلی راحت‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. اگر تازه می‌خواهید بیت‌باکس را یاد بگیرید، بهتر است از الگوی ساده زیر استفاده کنید:

{ B t Pf t / B t Pf t }

الگوی بالا مانند یک ستون پایه‌ای برای همه مبتدیان است. هر موقع توانستید الگوی بالا را خیلی راحت و بدون فکر کردن اجرا کنید، آن موقع آماده اجرای صداهای بداهه هستید. بداهه گویی در این زمینه اصلا سخت نیست. کافی است یک خودکار و کاغذ بردارید و الگویی روی آن پیاده کنید.

یک تمرین عالی برای شمایی که مبتدی هستید گوش دادن به بیت باکس‌های دیگر و دنبال کردن الگوی آن‌هاست. بهتر است ابتدا از الگوهای ساده شروع کنید تا با پیشرفت در این راه الگوهای پیچیده‌تری بسازید.

آموزش بیت باکس حرفه ای فارسی

نکته‌ای که در آموزش بیت باکس باید توجه داشته باشید این است که شما به جز یادگیری 3 صدای اصلی، نیاز به یادگیری هیچ چیز دیگری ندارید. از آن به بعد همه چیز به خود شما بستگی دارد. راه خودتان را بروید. اگر می‌خواهید در این راه به معروفیت برسید، بهتر است نوآوری داشته باشید. پس برای خودتان کار کنید.

یادگیری چند کاور

کاورها همیشه راهی جالب برای بهبود مهارت بیت باکس هستند. تقریبا هر کاوری که توسط یک بیت باکسر معروف بیرون داده شده، در سایت‌هایی مثل یوتیوب پیدا می‌شود. کافی است یک جستجو کنید. پیشنهاد می‌کنیم بیت باکس آهنگ های معروف و محبوبتان را انتخاب کنید.

 کلام آخر

آموزش بیت باکس فارسی / بیت باکس آهنگ های معروف

اگر به آموزش بیت باکس علاقه دارید، سه گامی که در بالا گفتیم به شما کمک بزرگی خواهند کرد. اگر می‌خواهید در این سبک بدرخشید، بهتر است راه خودتان را بروید، احساسات خودتان را داشته باشید و تمرین کنید و تمرین کنید! مطمئنا یک شبه بیت‌باکس را یاد نخواهید گرفت. هرکسی که عضو سایت بیت باکس Humanbeatbox.com است، این کار را سال‌هاست انجام می‌دهد و هنوز هم در حال یادگیری چیزهای جدید است. تفاوت بیت باکسرهای حرفه‌ای با بقیه در این است که آن‌ها منتظر نیستند که کسی به آن‌ها بگوید چکار کنند یا نکنند؛ آن‌ها راه خودشان را می‌روند.

ما در اینجا به شما گفتیم چگونه این سبک موسیقی رو به رشد را شروع کنید. اما در نهایت خودتان باید بیت باکس را یاد بگیرید. در واقع در این مطلب ما به جای ماهی دادن به شما، ماهی گیری را یادتان دادیم. نظر شما درباره آهنگ بیت باکس چیست؟ در پایین همین صفحه می‌توانید نظرات خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

واکنش شما نسبت به این مطلب چیست؟

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

مجله پوبل مجله اینترنتی پوبل به عنوان مکانی برای افزایش دانش و سطح آگاهی شما دوستان عزیز راه‌اندازی شد. هدف ما در مجموعه پوبل آشنایی همه مردم با حوزه‌های تکنولوژی، سرگرمی، هنری، علمی، وسایل نقلیه و سایر موارد است. امیدواریم مطالب مجله اینترنتی پوبل به نیازهای شما پاسخ دهد و شما را بیشتر با فناوری های جدید و روز آشنا کند. به امید فردایی با دانش بیشتر و افزایش معلومات همه مردم ایران